Akdede Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas Zara Cimilti köyüZara Akdede Köyü - Akdede Köyü Hakkında - Akdede Köyü Resimleri - Akdede Köyü TanıtımAkdede, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı dönemi kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın 1539 yılında çıkardığı bir fermanla, Zara yöresine, Koçgiri Kürt aşiretini yerleştirdiği anlaşılmaktadır. Söz konusu aşiretin Horasan dan gelip Dersim bölgesine yerleştikleri, Sultan Alaaddin Keykubat tarafından Derviş Beyaz adlı bir aşiret büyüğüne verilen tarihi bir secere'de belirtilmiştir. Bu tarihi bilgiler doğrultusunda Koçgiri (Zara) kazası halkının bir bölümü Koçgiri aşiretinden oluşmuştur. Koçgiri aşiretinin sonraki yılarda Osmanlı ile ilişkilerinin bozulması sebebiyle aşiret halkı küçük guruplar halinde dağlık bölgelere göç etmişlerdir. Zamanla coğrafyanın yaşam tarzlarına uyması nedeninden bu bölgelerde köyler kurmuşlardır. Bir gurup insanın yaklaşık 350 yıl önce şimdiki köyün bulunduğu bölgeye gelmesiyle Cimilti (Akdede) Köyü tarihi de başlamıştır. Köyü oluşturan ilk kürt kabileler şunlardır. Abdullahlar, Deli Hüseyinler, İsmail Oğulları, Kabakulaklar, Kel Ahmetler, Kelceler, Mayil Oğulları ve Pirendeler'dir

Kültür

Köyün yöresel yemeği pezik tursusun dan yapilan miklama. Köyün patatesi, pancarı,sogani, kuşburnusu çok meşhurdur.

Coğrafya

Akdede Köyü Zara ilçesine yaklaşık 24 km mesafededir. Köyün konumu Beydağının uzanımı olan tepelerin eteğinde bir yamaç üzerinde kuruludur. Köyün arazisi çoğunlukla engebeli ve tarıma müsait değildir. Bu nedenle toprağa bağlı yaşam köyde egemen olmamıştır büyük ve düz araziler isteyen ürünlere ve ulaşıma olanak tanımamaktadır. Akdede Köyü nün coğrafi olarak belirgin özeliklerinden biride köyü dikey ve yatay olarak bölen dere diye tabir edebileceğimiz akarsularının çokluğudur. Cimcim kalesinin sahip olduğu köye hakim konum jeostratejik olarak köye yerleşimi cazip hale getirmiştir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.ancak köyün pozisyonu bakımından oldukça ağaçlı iklimi vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 56
1997 45

Ekonomi

Anadolu köylerinin genel yapısından farklılık göstermemekle birlikte köyün özel konumundan dolayı tarımsal faaliyetler yaygın yapılmamaktadır. Halk kendine yetecek ölçüde meyve ve sebze yetiştirmektedir. Bunun yanı sıra hayvancılıkta ağırlıkta büyükbaş olmak üzere köyün diğer ekonomik faaliyetidir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hasan Budak
2004 - Veli Kurban
1999 - Ali Haydar Gündoğdu
1994 - Veli Kurban
1989 - Bayram Delidağ
1984 - Bayram Delidağ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu Yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ile birlikte kanalizasyon şebekesi de bulunmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt Degildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Akdede köyüne 2007 yılında bir kültür merkezi yapılmıştır.


Muhtarlık İletişim ve Altyapı Bilgileri


Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz