Akdemir Köyü Baskil Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Baskil Akdemir Köyü - Akdemir Köyü Hakkında - Akdemir Köyü Tanıtımı - Akdemir Köyü Resimleri - Şeyhan Köyü
Akdemir, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Baskil ilçesinin Zeyve mıntıkasında bulunan Akdemir Köyü, Bilinen ilk ismi ise, Şeyhandır. Köy üç mahalleden teşkil etmekte olup bunlar; Şeyhan, Akbal ve Hıştıkan'dır.

Kültür

Köy Bizans dönemlerinde kalma kale kalıntıları ile yerleşim yeri olduğunu gösterir mezar taşları mevcuttur. Elazığ gibi şalvar ve sekiz köşe şapkayı son zamanlara kadar kullanmışlardır. Hanımları ise; beyaz tülbant ve barfurank denilen önlükler diye bileceğimiz yerel giysilere hala bile giymektedirler.Elazığ gakkoşlarının giyimlerinde esirgemedikleri yumarta topuk putinlerinin arkalarını kırarak giyerler.Köyümüz dağ köyü olduğundan her dağ köyünde olduğu gibi olağanüstü bir misafirperverlik anlayışa sahiptir.

Eğlence kültürü ise; özellikle de kış günlerinde erkekler kendi aralarında bayanlarda kendi aralarında cemaat şeklinde toplanıp eğlence tertiplenir, orta oyuna benzer oyun şakaları bolca yapılır.Köyümüz Elazığ ve Malatya kültürünün izlerini taşımaktadır.

Köyde; İnanç, Sozak, Çinkılıç, Aktı, Subay ve Atılmış soyadlarını taşıyan ailelerden oluşmaktadır. Köyün Baskil bölgesinin kendine has yemek çeşitleri vardır;Kümbe,Somi,Yoğurtlü köfte,Sıkma köfte,İçli köfte,Tıritli pilav,Kengerli Pilav,Papara,Eşkili Köfte,Pan Köfte vb yemeklerden oluşmakta.

Köyde yaşıyan hanımlar;Yün corap,Yelek,Patik gibi el örmeleri ve kilim, yastık,halı,Kuşak ve Heybe gibi dökuma alanında zamanlarını değerlendirmektedir.

Erkeklerde av mevsiminde Keklik avına ve diğer av faaliyetlerine katılırlar. Köyümüzde düğün ve özel günlerde Davul Zurna eşliğinde halaylar çekilir.ayrıca kış aylarında kayak yapmak için uygun tepeler mevcuttur.

Coğrafya

Elazığ iline 50 km, Baskil ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim ve ılıman iklimin etki alanı içerisindedir.

Nüfus :2000 - 194

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz