Akdoğantekke Köyü Taşköprü Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Akdoğantekke Köyü Taşköprü - Akdoğantekke Köyü Hakkında - Akdoğantekke Köyü Tanıtımı - Akdoğantekke Köyü Resimleri

Kastamonu

Bilgiler
Nüfus 319 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37400
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü

Akdoğantekke, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


Köyün adını; köyün merkezinde bulunan Yavaşça Sultan Türbesi'nden (tekke) ve komşu köy Akdoğan'la bağlantısından aldığı düşünülmektedir.

Kültür


Köyde; etli ekmek, börek, tarhana çorbası önemli yiyeceklerin başında gelir. Düğünlerde ve dini bayramlarda komşulara yemek ziyafeti verilir. Bayram arefelerinde her evde yapılan gözlemeler(yerel tabirle saraylı ve yağlı ekmekler) köyün camisine gönderilir ve akşam namazından çıkan köylüler bu ekmekleri alarak yerler. Bu gelenek neticesinde köyde yaşayan insanlar bir birlerine ikramda bulunmuş olur. Artan ekmekler de köydeki fakir insanlara gönderilerek onların da gönülleri alınır.

Coğrafya


Kastamonu iline 38 Km., Taşköprü ilçesine 8 Km. uzaklıktadır. Köyün, Taşköprü tarafından yani kabaca 2-3 Km. doğusundan Karadere çayı geçmektedir. Dikmen tepesi adını alan ve en yüksek noktası 761 metre olan tepenin yamaçlarına kurulan Akdoğantekke köyünün doğusunda Akdoğan köyü, kuzeyinde Tekeoğlu ve Çırpıcı köyleri, güneyinde ise Alama Şişli köyü bulunmaktadır.

İklim


Köyün iklimi ana hatları ile, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte Karasal iklim özellikleri de kendini hissettirir. Kışlar soğuk, yazlar ise sıcak ve kurak bir özellik gösterir. Cephesel yağışlar görülmekle birlikte yazın seyrek olarak konvansiyonel yağışların hakim olduğu köyde, yaz yağışlarının azlığı nedeni ile kuraklık görülmekte, bu durum da tarım alanlarında sulama problemini ortaya çıkarmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 319
1997 281

Akdoğantekke köyünün nüfusu genel itibarı ile artmakla birlikte geçmişteki nüfus kaybının daha çok büyükşehirlere olan göçler sebebi ile olduğu ortaya çıkmıştır. Köyün nüfusunun eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Yaşlı birkaç bayan haricinde okuma yazma bilmeyen yoktur. Bunun yanında köyde üniversite okuyan öğrenci sayısı oldukça fazladır. Örneğin köyden okuyarak ayrılan müftü, okul müdürü, çok sayıda öğretmen, din görevlisi ve imam mevcuttur.

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarla tarımı yapılan köyde tarım arazileri geniş bir alana yayılmakla birlikte çok parçalı bir vaziyettedir.A.Tekke köyüne ait tarım arazileri özellikle Akdoğan köyünden İstanbula göçenlerin sattıkları arazilerin köylülerce satın alınması ile son yıllarda genişleme safhasına girmiş, özellikle karadere çayının doğu kıyısındada Akdoğan köylüleri kadar araziye sahip olunmuştur. Üretilen başlıca tarım ürünleri başta sarımsak(2008 Üretimi yaklaşık 55 ton) ve şeker pancarı olmak üzere, buğday, arpa, fasulye, patates, mısır, ( son yıllarda slajlık mısır oldukça fazla üretiliyor) elma ve bunların yanında ailelerin kendi ihtiyaçları için ürettikleri domates, salatalık, bamya gibi sebze türleri de yetiştirilmektedir.Köyün en önemli özelliği elma yetiştiriciliğinde Taşköprü hatta Kastamonuda söz sahibi olan yetiştiricileri bünyesinde bulundurmasıdır. Öyle ki her sene elma budama döneminde Akdoğantekke köylülere bir çok değişik köyden yoğun talep olmaktadır. Köyün bir diğer geçim kaynağı da hayvancılıktır. Köyde küçükbaş hayvan bulunmamaktadır. Yetiştirilen hayvanların çoğu büyük baş hayvan olup bunların genellikle sütünden yararlanılmakta, ayrıca kasaplık olarak yetiştirilerek pazarlanmaktadır. Köyde ayrıca çiftçiliğin yanısıra nakliyecilik ile uğraşan aileler de bulunmaktadır. Köy halkından bir kısmının ilçe merkezinde bulunan dükkân ve daireleri de ek bir gelir olarak fayda sağlamaktadır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Muharrem Kaya

1999 - Hüsseyin Kaya
1994 - Hüsseyin Kaya
1989 - Hüsseyin Kaya
1984 - Hüsseyin Kaya

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır; ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz