Akdoğmuş Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Reşadiye Akdoğmuş Köyü - Akdoğmuş Köyü Hakkında - Akdoğmuş Köyü Tanıtımı - Akdoğmuş Köyü Resimleri - Pertek Köyü
Tarihi

Uzun yıllar önce köyde bir pir yaşamaktadır ve adını pirtek olarak alan köy şive değişikliğine uğrayarak "pertek" olmuştur. Ancak bugünkü haliyle köylerin isimlerinin değiştirilmesinden sonra "akdoğmuş" ismini almıştır.

Kültür

Tokat'ın her yerinde olduğu gibi akdoğmuş'da da keşkek vazgeçilmez yemekler arasındadır. Hamur işleri, köy fırınında yapılan ekmekler ve sadece sayılı kişilerin bildiği şeker pancarından yapılan bir yemek "dip kallesi" vardır Dini bayramlarda hala her evden yemekler köy odasına toplanır. Herkes yaşıtlarıyla sofra olur topluca yemek yenir. Bazı günler ferfene yapılır. Ferfene; koyun ya da keçinin gövdesinin kuşbaşı doğranarak bilen kişilerce büyük kazanda bir defada pişirilerek yapılır. Yayla suyu ile mükemmel olur.

Coğrafya

Tokat iline 100 km, Reşadiye ilçesine 9 km uzaklıktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. sağlık evi var fakat görevli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Toprak olup köyde elektrik ve telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz