Akgelin Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akgelin Köyü Hınıs resimleri - Akgelin Köyü Hınıs hakkinda bilgilerAkgelin, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çok eskilerde şimdiki adı Akgelin olan köye yaralı bir askerin geldiği ve orada uzunca bir süre kaldığı bilinmektedir. Kaldığı evde, evin sahibinin gelininine aşık olmuştur fakat bir türlü aşkını ilan edememiştir ve bir gün iyileşip artık köyden ayrılma zamanı gelmiştir. İstemese de mecburen gitmesi gerekmektedir. Askerin, köyden ayrıldığında köyün karşısında bir tepeden bakarak "ahgelin" diye içini çekerek gittiği söylenmiştir ve günümüze kadar köyün ismi değişerek Akgelin halini almıştır.

Kültür

Köyün, her sene şenlik biçiminde yapılan düğünleri vardır.

Coğrafya

Erzurum iline 174 km, Hınıs ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 298
1997 299

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. akgelin köyünde her evden mutlaka biri yurt dışında yaşıyor ve aileler genelikle yurt dışından aldıkları yardımlarla ayakta kalıyorlar. Eğitim düzeyi son derece yüksek, ancak son yıllarda üniversiteye giren örenci sayısı azaldı.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - NİHAT ÖZKUL

1999 -nihat özkul
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve faal durumdadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köyde ulaşım vardır; yol 3 km stabilize, 21 km asfalttır.kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi
yerel.net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz