Akhisar Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Köyü Gümüşhane resimleri - Akhisar Köyü Gümüşhane hakkinda bilgilerAkhisar, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihi çok eskilere dayanan Akhisar Köyü, ismini bölgede bulunan Akhisar kalesinden almış. Bir çok köyün isminin yabancı anlamlar taşıması nedeniyle değiştirilmesine rağmen, Akhisar köyünün ismini değiştirilmemesi, içeriğinde yatan büyük anlamını kendine yakıştıran ayrı bir özellik taşıyor.

Akhisar kalesinin bugün bulunduğu yerde köylülerce yapılan kazı çalışmaları sonrasında ilginç bölümlerin gün yüzüne çıkarılması bölgenin tarihinin sanılandan da çok eskiye dayandığını tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalar sonucu Kale altında yatan zengin tarihi kalıntıların yüzey kısmının 56 kat daha büyük olduğu sanılıyor. Köydeki yaşayan tarihi yerleşimcilere göre buranın mahsenler, kiliseler, çarşılar, zengin evleri kral dairesi, surlar, mezarlar, ve gizli tünellerin olduğu bir devlet yönetim merkezinin izlerini taşıdığı söyleniyor.

Alim Şahin

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında :

Fasulye lahanası,patates (kartol) lahanası,den dolması,gendime çorbası,içli kete (golog),sarı burma,su böreği,cevizli baklava,patates(kartol)kavurması,fasulye kavurması,tava döndermesi,patates yemeği,zuluf,çırtılmış,elma hoşafı,ziron,erişte.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 45 km uzaklıktadır. Gümüşhane bölgesinin en gözde olan mekanlardan biridir. Önde gelen yaşanabilir hava ve suyunun yanısıra, doğal maden sularının bir çok hastalığa şifa olduğunu duymayan kalmadı sanırım. Bunlardan en etkili olanı köy içindeki Ayliya maden suyu. Asırlar boyu boşa akan bu doğal ilaçların yanısıra, konumu bakımından binlerce bitki türünün barındırmasıda ayrı bir tabiat eczanesi oluşturuyor.

Bugün aktarlarda bir gramı bile paha biçilmez çiçeklerin kat kat misli çeşidinin bulunduğu bu köy, gerçekten Allah'ın kullarına bahşettiği dünya nimetlerini Akhisar Köyünde adeta bir araya toplamış. Bunun en güzel örneğini gerek bölgede yaşayanlar, gerekse yaz kış bölgeye akın eden yerli ve yabancı turistlerin hayranlık duyarak methiye düzmeleridir. yurt içi ve yurt dışından kaçak yollarla bu doğal ilaçları toplamaya gelen bir çok ticaretci mevcuttur. Özellikle bölgede kuşburnunun kendinden doğal yollarla hiç bir ilaç etkileşim olmayan dağlarda yabani olarak yetişmesi, karankoç, iligoza, kuzu kulağı, at ayağı, kedi tırnağı, yemlik, kınkırış, guggi dikeni, haş haş,ıhlamur, ada çayı, yedi ayrı türde sarı papatya, mavi beyaz ve mor papatya, çayır soğanı, mora, (böğürtlen) mantar, ve daha ismini sayamadığımız binlerce tür yabani bitki sebze ve ilaçlarının insan sağlığında bulunmaz dertlere deva oluyor. Bu ilaçlar tıp dünyasında da ham hammedde olarak kullanıldığı da aşikar.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 60
1997 86

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Yaşar ÜLKER
2004 - Hayati Ergen
1999 - Eyüp Şahin
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz