"Akıllı telefon" kullanıcılarına uyarı

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul (AA)- Kaspersky Lab Mobil Çözümleri Ürün Müdürü Victor Dronov, PC kullanıcılarının internetten gelen tehditlere karşı oldukça bilinçli olduklarını belirterek, ''Ancak mobil kullanıcılar, ne tür IT güvenlik tehditleriyle karşı karşıya olduklarını ve nasıl kendilerini koruyabileceklerini bilmiyorlar'' dedi.

Victor Dronov, yaptığı açıklamada, 2010'a kadar kurumsal mobil kullanıcılarının 269 milyonu aşmasının beklendiğini, dünyadaki mobil cihaz sahiplerinin yüzde 20-25'inin akıllı telefon kullanıcısı olduklarını bildirdi.

Dronov, akıllı telefon kullanıcılarının karşı karşıya kalacağı tehlikeleri şöyle sıraladı:

''En büyük tehdit, akıllı telefonların kaybedilmesi veya çalınmasıdır. Aynı şekilde sayısını bilemediğimiz hırsızlık olayları, veri kaybı, SMS spamlar ve mobil kötü amaçlı programlar, akıllı telefonların ana tehditleridir. Yeni işletim sistemlerinin özelliklerine sahip cep telefonlarına daha kolay saldırı yapılabilmesi siber suçluların işini kolaylaştırıyor ve bu şekilde kolay para kazanabilmelerini sağlıyor.

Kötü amaçlı programları içeren MMS eklerini de örnek veren Dronov, ''Comwar'' adlı bir solucanın, yeni işletim sistemlerini hedeflediğini ve akıllı telefonlara yerleşerek cihazdaki tüm kontak listesine MMS mesaj yolladığını belirtti. Dronov, herhangi bir işlem yapılmadığı halde açık kalan Bluetooth'ların da kötü amaçlı programların dağılmasına neden olabildiğini ifade etti.

-Tehditlere karşı çözüm ürünleri-

Bu tehditlere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı, bireysel kullanıcılar için Kaspersky Mobile Security 8.0, kurumsal kullanıcılar için Kaspersky Mobile Security 8.0 Enterprise Edition ürünlerini geliştirdiklerini vurgulayan Dronov, ürünlerinin özelliklerini şöyle anlattı:

''Mobil cihaz kaybolunca veya çalınınca esas kullanıcının kendi numarasına SMS atmasıyla telefon kilitlenebiliyor. Kullanıcı tarafından daha önce belirlenen bir şifreyle de telefon kilidi kaldırılabiliyor.

Kaybolan cihazın telefon numarasına gönderilen mesaja, cihazın nerede olduğuna ilişkin koordinat veya Google Maps linkinin yer aldığı yanıt geliyor. Böylece mobil cihazın yeri tespit edilebiliyor.,

Telefonun kilitlenmesinin haricinde uygulanabilecek bu fonksiyonla özel bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için mobil cihazdaki ve karttaki hafıza silinebiliyor.
SMS-Block (kilitleme) ve SMS-Clean (verileri silme) fonksiyonlarının ancak cihaz açık ve orjinal kart takılıyken çalışabildiğini vurgulayan Dronov, ancak SIM ''Watch'' fonksiyonunun orijinal kart olmadan bilgilere ulaşılmasının engellendiği dile getirdi. Dronov, ''SIM kart bir yenisiyle değiştirildiğinde ise değiştiren kişinin haberi olmadan SIM Watch'ın esas kullanıcıya cihazın başka biri tarafından kullanıldığına yönelik bir mesaj gönderiyor ve yeni kart numarasını vererek kullanıcıyı bilgilendiriyor. Bu fonksiyon, polise telefon numarasının verilmesini de sağlayarak suçlunun bulunmasını kolaylaştırıyor'' diye konuştu.

Victor Dronov, akıllı telefonlarda güvenliği yüksek şifreli dosyalar oluşturulabildiğini ve hafıza kartı PC'e takıldığında, daha önce esas kullanıcı tarafından belirlenen şifre girilmeden bu dosyalara ulaşılamadığını bildirdi. Dronov, çocukların kullandığı akıllı telefonlarda ebeveynler tarafından güvenlik ayarları yapılandırılabildiğini de kaydetti.

-Kurumsal kullanıcılara güvenlik-

Kurumsal kullanıcılar için geliştirdikleri üründe ise ''Ebeveyn Kontrolü ve Encryption/Şifreleme'' haricinde tüm özelliklerin mevcut olduğunu dile getiren Dronov, şöyle devam etti:

''Kullanıcılar IP güvenlik duvarı seviyelerinden birini seçebilirler. Belirlenen seviyeye göre kullanıcı güvenliği açısından bağlantılar sınırlandırılabiliyor. Telefonların dinlenmesine yönelik oluşturulan kötü amaçlı programlar olduğu bilinmektedir. Bunların akıllı telefona Bluetooth veya MMS ile gelmesi, yüksek güvenliğe ayarlanmış mobil cihazlarda mümkün değildir.''

Dronov, ürünlerinin yeni versiyonlarını nisan ayı sonunda internet üzerinden indirilebileceğini, Kaspersky Mobile Security 8.0 beta sürümünün ''http://www.kaspersky.com.tr/yuklemeler.html'' linkinden ücretsiz denenebileceğini sözlerine ekledi.