Akıncı Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Suşehri Akıncı Köyü - Akıncı Köyü Hakkında - Akıncı Köyü Resimleri - Akıncı Köyü TanıtımAkıncı, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akıncı Köyü şimdiki kurulan yerin aşağısında bulunan eskilerin (aşağı köy)diye adlandırdığı bölgede kurulu idi.1939 Büyük Erzincan depreminde köy tamamen yıkıldığı için daha sonraları köyün şimdiki kurulan yerine devlet desteğiyle afetevleri olarak yapılmıştır.Nizami bir şekilde köy ortasına boşluk verilerek evler tek tip olarak köy meydanının kenarlarına yapılmıştır. Çok düzenli şekilde köyün her tarafından köye gelen bir satıcı görülmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 153 km, Suşehri ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 189
1997 236

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ekrem Bilgin
1999 -
1994 - Yahya KARKIN
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Muhtarlık İletişim ve Altyapı BilgileriKöyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz