Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Seyhan Adana

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Hakkında - Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Tanıtım - Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Resimleri - AAkkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri
Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Adana Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulumuzun kuruluş tarihi 1938 ' dir. Ancak okulumuzun kuruluşundan önce de bölgemizde eğitim amacıyla kullanılan çeşitli binalar olmuştur.Akkapı halkı birçok alanda ve özellikle eğitim alanında çaba göstererek hayli aşama kaydetmiş.

1928 yılına kadar mahallemizin küçük bir odasında devletin nezareti altında eğitim veriliyormuş.Ancak eğitim öğretime duyulan ilgi nedeni ile daha sonra Şeyh Nasır BOĞA , kendi avlusunda bulunan büyük bir hangarı okul yapılmak üzere Milli Eğitime tahsis etmiş.Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü okula bir öğretmen göndermiş.Okulumuz , birleştirilmiş sınıf olarak eğitim-öğretime başlamış.Ancak 1934 yılında yıkılmaya mahkum olan bu binayı takiben halk , Yusuf ONURSAL'ın iki katlı konağını kiralamış. 1935-1936 yıllarında Mahmut Nedim BOĞA kendi evini ücretsiz tahsis ederek öğretime bu evde devam edilmiş.

Dönemin İçişleri Bakanı Şükrü KAYA ile birlikte Adana'yı ziyaretlerinden birisinde bölgeye okullar yapılması için talimatlar verilmesi üzerine okulumuz 1938 yılında yapılarak eğitim-öğretime başlamıştır.

Okulun ilk binası zaman aşımından yıpranmış ve 1993 yılında yıkılmıştır. 1993 yılında ilk binaya ilaveten ikinci bir bina yapılmış olup bu bina halen 1. sınıfların eğitim-öğretimi için kullanılmaktadır. Bunlara ilave olarak 1992 yılında 3 katlı ve 8 derslikli bir bina yapılmıştır. Bu bina içerisinde öğretmenler odası , müdür ve müdür yardımcıları odaları ile çok amaçlı salon bulunmaktadır.

1999 yılında ise 2 katlı ve 6 derslikli yeni bir bina daha yapılmıştır. Bu binada ayrıca 2 adet kapalı spor salonu , öğretmenler odası , müdür yrd. odası ve ana sınıfı bulunmaktadır

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Bulunduğu Yer: ADANA / SEYHAN

Adı: AKKAPI ŞEHİT KEMAL YÜZGEÇ İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: AKKAPI MAH.29 SK. NO:1 SEYHAN/ADANA

Telefon Numarası: 3223613055

Faks Numarası: 3223614380


Web Adresi:
http://www.akkapiskyuzgecio.k12.tr/index.htmKaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr