Akkeçili Köyü Alaşehir Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
akkeçili köyü bilgileri - akkeçeli köyü tanıtım - akkeçeli köyü resimleriAkkeçili, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ilk kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte köy 1956 yılından itibaren kütahyadan göç almıştır.Köyün ilk yerleşim yeri 2 km kuzeydedir .1969 depreminden sonra köy 2 km güneye tekrar kurulmuştur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri:Köyün %95 Kütahyadan göç etmesi nedeniyle kütahya yöresinin kültürü ve yemekleri hala ön plandadır.
Coğrafya

Manisa iline 105 km, Alaşehir ilçesine 3 km uzaklıktadır. Alaşehir ile Salihli'yi birbirine bağlayan karayoluna ek olarak köyden demiryolu da geçmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

nufus son yılarda azalmaktadır .doğurganlık oranının az olması ve eğitim amaçlı göç olmaktadır.üniversite mezunu ve giden öğrencilerin sayısı oldukça fazladır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 773
1997 825

Köy Alaşehir İzmir yolu üzerinde bulunmaktadır
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır.Köyün ekonomik geliri oldukça iyidir.Bağcılık son derece gelişmiş ve modern tarım yapılmaktadır.Üretim yaş ve kuru üzüm olarak yapılmakta .Yaz aylarında yaprak salamurası yapımı oldukça yaygındır.Köyde ikisi muhtarlığa ait üç adet kırathane,biri muhtarlığaait 2 dükkân,kirası muhtarlığ ait berber ve zirai ilaç bayivardır. Pazartesi günleri pazar kurulmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Alaşehir'deki ilköğretimden ve köydeki öğrenci sayısının azlığından dolayı MEB öğretmen sayısını azaltmıştır. Bu nedenle birleştirilmiş sınıf uygulaması vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içerisindeki yolların %80 parke taşı ile kaplıdır.Köy içindeki sokaklarda kaldırım mevcuttur.Köyde havuzlu çam ağaçlarıyla kaplı park bulunmaktadır.kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz