Akkuş Köyü Karakoçan Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1

Akkuş Köyü Karakoçan Elazığ konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Karakoçan Akkuş Köyü - Akkuş Köyü Hakkında - Akkuş Köyü Tanıtımı - Akkuş Köyü Resimleri - Paş Köyü
Paş (Akkuş Köyü ) Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

Paş köyü, Elazığ İli Karakoçan ilçesine bağlı bir köy. Uzun yıllardır devam eden pembelik baraj projesinin gerçekleşmesi halinde oluşacak gölle çok daha güzel bir coğrafyaya kavuşacaktır. Köyden göçler İstanbul olmak üzere Eskişehir, Mersin, Adana ve Ege kıyı şehirlerinedir. Yerleşik olarak 12 nüfus bulunup daimi ikametleri sınırlıdır.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kureşan aşiretine bağlı bir koldan gelir. Köyün gerçek adı Paş' tır. 1980 öncesi oldukça yoğun olan nüfus sonraki dönemlerde terör bahane edilerek boşaltılmış ve nüfus 4 haneye kadar düşmüştür. Köyün önünden geçen Peri suyu nehri ile yamaç ormanlarıyla oldukça güzel bir doğaya sahiptir.

Kültür

Köylüler Dersim Kültürü'ne ve Kürt Alevi geleneklerine göre yaşarlar, bölgede konuşulan dil Zaza Kürtçesi'nin Dersim ağzıdır (Dersimce).

Coğrafya

Elazığ iline 128 km, Karakoçan ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 12
1997 27

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz