Akören Köyü Pehlivanköy Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pınarhisar Akören Köyü Bilgileri -Akören Köyü Hakkında - Akören Köyü Tanıtımı - Akören Köyü ResimleriAkören, Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: PINARHİSAR

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:40 km

İlçeye Uzaklığı:10 km

Rakım:370 m

Nüfus:

2000:110
1997:161

Tarihi

Akören köyünün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte İstanbul'un Fethinden önce Konya-Karaman civarından gelen ailelerce kurulduğu rivayet edilir. Çukurpınar, Yündalan ve Akören köyleri aynı zamanda kurulmuşlardır. Bu köyler arasında akrabalık ilişkisi vardır. Köylerin tamamı aynı vakitte aynı yerden göç olarak gelmiştir. Balkan savaşlarında Bulgarlarca ve 1. Dünya savaşı sırasında ise Yunanlılarca işgal edilmiştir. En son 1922 yılının Kasım ayında Yunanlılardan geri alınmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : A.İrfan KÜÇÜK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(288)685 52 88
Cep Telefonu: 0(535)846 28 08

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz