Akpınar Köyü Bozüyük Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akpınar Köyü Bozüyük Bilgileri - Akpınar Köyü Hakkında - Akpınar Köyü Tanıtımı - Akpınar Köyü Resimleriİlçe: BOZÜYÜK - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: BEHZAT AÇIKGÖZMuhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0 (228) 3242082

Cep Telefonu:

541 6442871


Bilecik
Bilgiler
Nüfus 834 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 11300
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Bozüyük
Web Sitesi

Akpınar, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akpınar Köyü, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında savaşlardan dolayı Kafkaslar'dan ve Balkanlar'dan göç ve sürgünle gelen ailelerin yerleşimi ile kurulmuştur. Köyün adı harmanlık olarak bilinen geniş alanın başındaki sudan kaynaklandığı rivayet edilir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında İnönü Muharebeleri buralarda cereyan etmiştir. İnönü Muharebeleri Şehitliği Bozüyük yolu üzerindedir. AKPINAR,Cerkesce isimi ile ADEMEY:

1864 büyük göçü ile Kafkasyadan yola çıkan Ademey halkı ilk önceBulgaristana,oradanda Mısır'a göçetmiş daha sonra ise Anadoluya gelerek Bozüyük sınırları içindeki bugünkü Akpınar köyünü kurmuşlardır.Bugün 70 haneli köyde 7 Çerkes haneskalmıştır. Bunlar:Tebriko,Çeştuh,Haşko,Kuday, Hacakul sülaleridir.

NOT:Akçapınar,Alibeydüzü ve Akpınar köyleri halkları Kafkasyada aynı köyün ahalisiydi ve bu köylerdeki Jane ve Ademey sülaleleri aslında birer Çerkes kabilesi olup Kafkasyada Kuban (Psıj) nehrinin kuzeyinde yaşamaktaydılar ancak Rus ve Kazakların saldırılarından dolayı nufusları giderek azalan bu kabileler Kuban'ın güneyine geçmek zorunda kalmışlar ve Çemguy(Kimerguey) kabilesinin arasına yerleştik lerinden zamanla sülale şeklinde kalmışlardır.

Kültür

Köy ilk kurulduğu yıllarda bir Çerkes köyü olması sebebi ile Çerkes geleneklerinin yaşadığı bir köy olagelmiştir. Son yıllarda köyün halkı büyük şehirlere gidince, Bayburt ve Erzurum yöresinden gelen vatandaşlarımızın gelenekleri köyde yaşamaya başlamıştır.

Yemekler

karapancar ıspanakkara lahana

Coğrafya

Köy etrafı dağlarla çevrili bir çanak içinde kuruludur. Bilecik iline 43 km, Bozüyük ilçesine 8 km, Eskişehir'e 40km, İnönü ilçesine 7 km uzaklıktadır. Marmara bölgesini İç Ege ve Akdeniz'e bağlayan karayolu (D-650) ile İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan demiryolu köyden geçer.


İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 834
1997 772

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Lokman Dağlar
1999 - Lokman Dağlar
1994 - Lokman Dağlar


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz