Akpınar Köyü Gümüşhacıköy Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akpınar Köyü Gümüşhacıköy - Akpınar KöyüHakkında - Akpınar Köyü Tanıtımı - Akpınar Köyü ResimleriAkpınar Köyü, Amasya ili Gümüşhacıköyü ilçesine bağlıdır. Amasya ilinin Çorum ili ile sınırında yer almaktadır. 1800'lü yılların son çeğreğinde kurulduğu tahmin edilmektedir. Rivayete göre köyde akmayan pınara " ak pınar" diye seslenilmesi ile ve bunun ağızdan ağıza dolaşarak Akpınar adını aldığına inanılmaktadır. Birinci dünya savaşından sonra Sivas ili Hafik ilçesi Hubyar köyü ve çevresinden yoğun göç almıştır. Başlıca geçim geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, tütün, arpa ve haşhaş başlıca tarım ürünleridir. Köy 1980 li yıllardan itibaren sürekli olarak istanbul'a göç vermiştir. Şuan Akpınar Köyünün nüfusu 20 civarındadır. Istanbul'da 400 civarında Akpınarlı yaşamaktadır ve Gaziosmanpaşa da kurulu "Amasya ili Gümüşhacıköyü Akpınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" altında birleşmişlerdir. Temel ailesi Köyde yaşayan ailelerden birisidir. Köyün önemli noktaları, Temel Tekke, Düz Tekke ve diğer mezra ve arazileri olarak gösterile bilir.Tarihi

1800'lü yılların sonlarına doğru kurulduğu tahmin edilmekle birlikte köy çevresinde daha önceki zamanlarda gayrimüslim nufusun yaşadığı rivayetleri vardır.


Akpınar Köyü, 1530 tarihli Çorumlu livasında "AKPINAR KARYESİ" olarak tarihte yerini almıştır. Kaynak: T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Yayın No: 36 Defte-i Hakani Dizisi: 3 Ankara 1997: 223


Doğal olarak bu köy hemen 1530'da kurulmadı. Bir karyenin yani köyün mezralık dönemlerini de göz önünde bulundurduğumuzda Akpınar Köyünün en azından 500 yıldan fazla tarihi olduğu ortaya çıkar. Yazan: Seyfettin Ceylan-Merzifon-Yakup Köyü. Bu köye Köseler' Köyün'den göçtük.

Kültür

Köy halkının tamamı Anadolu Alevisidir. Kültürlerine sahip çıkan halk geleneklerini devam ettirmekte ve yaşatmaktadır.

Coğrafya

Amasya iline 99 km, Gümüşhacıköy ilçesine 29 km uzaklıktadır. Ayrıca köy Çorum ili merkez köylerinden Karahisar, Düvenci ve Araphacı köyleri ile sınırdır. Genişbir arazi yapısı olmaklar birlikte sulu tarıma el verişli değildir. Orman bakımından köy son dere zengindir, çam, gürgen, Pelit, akçaağaç ve karaağaç bolca bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 42
1997 28
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Satılmış BOLAT

1999 - Satılmış YALÇIN
1994 - Mehmet ASLANGÜNDOĞDU
1989 - Hulusi BOLAT
1984 - Mehmet UZUN
1979 - Ali TEMEL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyün yolu asfalt değil mucırlı staplize denilebilecek türde kısın ve hatta cok yogun yagmurların oldugu dönemlerde gecit veremeyecek derecede bakımsız ve dardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz