Akpınar Köyü Kahta Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1

Akpınar Köyü Kahta Adıyaman konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kahta Akpınar Köyü - Akpınar Köyü Hakkında - Akpınar Köyü Tanıtımı - Akpınar Köyü Resimleri - Klisık Köyü
Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adı önceden Kilisik iken 2006 yılında ESENDERE olarak değiştirilmiştir.Ayrıca köyde bulunan okulun adıda ESENDERE İLKÖĞRETİM OKULU olarak değiştirilmiştir.

KÜLTÜR

YEMEKLER: bulgur pilavı börek (katma) ve
İÇİLECEK: ayran su
OYUNLARI: halay ve kahta oyunlar
ÇALGICI: davol ve zurna

küyün yeni ismi esendere ve kürtçe ismi Klisık diye geçiyor ayrıca Klisık ismi ermenilerden alınmıştır bin senelik bir isimdir. eski roma imparatorlu ğun komegana da bulunan en eski köyü dür köyün etrafı eski Tanrıların bulundurduğu tarihi eserlerle duou ve köylünün bu tarih eserlerden hiç bilgisi olmaması araştırma mızda bizi gayet zorlandırıyor. Köyün çesmesi 2 bin seneye buluyor, fakat o çesmenin bir çığlığı var ,çok eskiden önce köy de bir kadın yaşarmış ve ve her akşam çeşmeye su almaya gidermiş birgün çocuğunuda çeşmeye götürmüş. ve suyu kova (SİTİLE) duldurur ken çocuğu çeşmenin üstüne bırakmış. çocuk çeşmenin üstünde düşmüş ve o an orda ölmüş. kulaktan kulağa gelen bu söylentidir.


Coğrafya

Adıyaman iline 53 km, Kahta ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1005
2000 800
1997 629

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun 1 km'si stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz