Akpınar Köyü Savaştepe Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
akpınar köyü bilgileri - akpınar köyü resimleri - akpınar köyü tanıtımAkpınar, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün çok uzun bir tarihi vardır.özellikle akpınar kalesi cenevizliler zamanından kaldığından bahsedilir Bir araştırmaya görede Akpınar Kalesinin M.Ö. 5 veya 4. yüzyılda inşaa edilmiş olup Bergama Krallığı döneminde de kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bugün tamamıyla yıkık olan kale, güneydeki Sarıbeyler nahiyesi tarafından gelen kervan yoluna hakim bir noktadadır. Diğer bir kervan yolu ise-Savaştepe'den ayrılıp Karacalar köyü yakınlarından geçerek Kocabıyıklar köyünün Kölederesi mahallesi mevkiine ulaşan yoldur. Her iki yolda Akpınar Kalesi'ni geçince ileride birleşip tek bir yol olarak Soğucak köyü mevkine ulaşmakta ve buradan da Balıkesir istikametine yönelmektedir. Akpınar Kalesi içine kuşatma durumunda su ihtiyacının karşılanması amacıyla kayaya bir sarnıç oyulmuştur. yapılan araştırmalar ve toplanan kalıntılardan kalenin kesin olarak M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllara dayandığı anlaşılmıştır. kale yakın zamana kadar etrafı surlarla çevriliydi.köylüler ev yapmak için taşlarını alıp kullanmışlar.kale eteğinde yel değirmeni denen yerde yeldeğirmenleri varmış eski kavimlerden kalma, şimdi yerleri var sadece.kalenin kuzeyinde antik zamandan kalma su yatakları ve su küntleri bulunmaktadır şimdiki akpınar çeşmelerinin olduğu yerde.bu küntlerden kaleye su getiriliyormuş.yine doğudaki frenk üçgözler su havzasından toprak küntlerle kaleye su getirildiği anlaşılmıştır bulunan kalıntılardan.osmanlı zamanına kadar ki zamanı ataların anlatımlarından bilmekteyiz.köy camisinin üzerinde 1900 tarihi yazmaktadır ancak bu tarih onarım tarihi olup asıl yapım tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır eskiden cami içerisinde oyma taş işlemeleri varmış ancak bunlar daha sonraları yıpranmış olması sebebiyle üzerleri harçla sıvanmıştır .eski yeri cami yeri denilen beyköy mezarlıklarının yanındaymış Beyköyden çıkmış olan küçük efe köylerimizde faaliyetlerde bulunmuş yunanlılarıa zaafiyet ve zarar verdirmiş.beylikler zamanındada faal bir yöreymiş.kurtuluş savaşında yoğun çarpışmalar olmuş.kurtuluş savaşından öncede eşkiyalar yöreyi rahatsız etmiş.köyün insanlarının.tamamı yörüktür.akpınar mahallesi kubaş yörüğüdür,pıynarlı mahallesi kılaz yörüğü ve karakabağaç mahallesi karakeçili yörükleridir.köy eskiden bir süreliğine ivrindi osman köyüne bağlandıysada tekrar savaştepeye bağlı olarak kalmış.köyden yetişen en önemli kişi:pıynarlıdan senatör Hasan Ali TÜRKER 'dir
Kültür

Yörük kültürü her alanda etkilidir.efe ve zeybek oyunları düğünlerin vazgeçilmezleridir ve köyde harmandallı muğla zeğbeği gibi çeşitli zeybek oyunları oynanmaktadır. Daha yakın zamana kadar kadınlar özellikle nineler üçetek denilen ve elle dokunan kalın osmanlı etek ve sıkman denilen üst giysisi giyerlerdi.yine genelde bütün yer halıları dokuma tezgahlarında dokunurdu. Bunlar hatıra olarak korunmaktadır.bir kısmıda antika halı sınıfına girmiştir.köyde bazı evlerde ağaç oyma süslemelere rastlanır.hepsi korunamamıştır,genelde yenilendiği için azalmıştır.Camide toplanma geleneği azda olsa devam etmektedir.Özellikle ramazan akşamlarında görülmektedir. Buralarda erkekler eskiden yüzük saklama oyunu gibi değişik oyunlar oynarlardı. Bir diğer eski gelenekte ramazan ayında camide konak ismi verilen iftar yemekleridir.Hergün bir ev camide iftar yemeği vermektedir.Burada güdülen amaç ise iftar vaktinde köye bir yabancı,tanrı misafiri gelirse ona iftar yemeği sunmaktır ve bugelenek çok eskilerden beri devam etmektedir. Yine yakın zamana kadar asker gönderme geleneklerinde akşamları toplanıp çeşitli oyunlar oynanırdı.
Coğrafya

Balıkesir iline 46 km, Savaştepe ilçesine 11 km uzaklıktadır. komşu köy kuruderede sarıbeyler barajı vardır.tastepe denen dağın eteğindedir.kışın rüzgara karşı korunaklıdır.daha yükseğinde beyköy ve eğerci köyü vardır bu köylerden itibaren marmara etkisi daha çok hissedilmeye başlanır ve dereler ters istikamette akmaya başlar buraları yükselti zirveleridir.ve çok soğuk olur.akpınar köyü yakınında yünek deresi vardır çok bol suları vardı ve safiye piknik yeridir.pıyarlı ile akpınar arsında akpınar kalesi dağı vardırpıynarlı ile karakabaç arsında tastepe dağı vardır.karakabağaç meşe ağaçlarının içindedir.hayvanlar için çalı ağaçları boldur.eğerci köyü ile arasında çakmaklı denen orman korusu mevcuttur.köylerimiz türkmentepe denen dağ sıralarına yakın bir bölgededir bu dağlar çam ağaçları ile kaplıdır.soma kömür havzasından gelen kömür ocak damarının bir kolu pıynarlı mahallesindeki eski su değirmeni havzasından geçmektedir.değerlendirilebilirse ileride uzun dönem için köyümüzün ekonomi geleceği olabilir.
İklim

Köyün iklimi tipik marmara iklimidir kışlar soğuk yazlar sıcak geçer.bahar ayları ise ılıman geçer yani dört mevsim yaşanmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 229
1997 224
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.eskiden tütün ekimi vardı fakat tamamen bitmiştir üretim.son yıllarda zeytincilik başlamıştır.10-15 sene önce köyde mandıra vardı harmanpınarları mevkiinde kapanıp yıkıldı.uzak yerlerden gelip süt toplanmaktadır köyümüzden.inek sütleri köy halkının geçim kaynaklarındandır.Akpınar köyü hayvancılık için müsait bi coğrafyadadır. Köyde yetişen gençler bu imkânı değerlendirmek yerine şehirlere giderek zor şartlarda hayatlarını sürdürmektediler.ayrıca soma ilçesine yakınlığı nedeniyle hergün maden işçileri için servis vardır.sabah somaya gidip akşama eve dönme imkanı vardır.Köyde buğday,arpa,mısır,bakla,nohut,fiğ tarımı yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Akpınar muhtarlığı üç köyün birleşiminden oluşmaktadır.bunlar pıynarlı,akpınar ve karakabağaç mahalleleridir.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.öğrenciler karacalar köyü i.ö.okolunda eğitim almaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesivardır.karakabaç mahallesi kendi su şebekesini köy halkının çalışmaları ile yapmışlardır.pıynarlı mahallesinin suyu çekilip bittiğinde köy halkı 2004 yılında bir araya gelip imece usulü ile arlarında para toplayıp sondaj makinası ile köyün içinden su çıkarıp susuzluktan kurtulmuşlardır..Kanalizasyon şebekesi yoktur.yapımına başlanmıştır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.üç köyümüz için beyköy yakınlarında mezarlığımız vardır. üçtane cami,üçtane köy odası ve birtane değirmen vardır.kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz