Akpınar Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akpınar Köyü Sungurlu resimleri - Akpınar Köyü Sungurlu hakkinda bilgilerAkpınar, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

bir bilgi vardır adına dağir ben akpınar koyunun evladıyım bir çeşme var bizim köyde su akmıyormuş yıllar önce köyün ilk nesilleri suyu gettirmiş ama akmamış ak pınar ak pınar(çeşme manasında) demişler su akmış sonra köyün ismi akpınar olmuş ewet biraz saçma gözüküyor ama genelde her köyün ismide bu şekilde olmuştur. ve köyün oluşum tarihi yy lara dayanmaktadır.

Kültür

Köyümüzün kültür seviyesi yüksektir. ilköğretim düzeyini köyde verildiği için öğrencilerimiz sorunsuz bir şekilde eğitimlerini görmektedirler. lise düzeyini ise sungurlu ilçemizde alınmaktadır. üniversite düzeyi yurdumuzun bir çok ilinde üniversite eğitimini üst düzeyde almaktadır ve başarılı bir sekilde derecelerle mezun olarak çok güzel mevkilere gelmektedirler.

Coğrafya

Çorum iline 88 km, Sungurlu ilçesine 18 km uzaklıktadır. ve iklimi iç anadoludu iklimidir.

İklim

Köyün iklimi, İç Anadolu İklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 200
1997 300

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. - .köy muhtarı- cengiz yetişoğlu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz