Akşahap Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akseki Akşahap Köyü - Akşahap Köyü Hakkında - Akşahap Köyü Tanıtımı - Akşahap Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: ALİ İHSAN KOCA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Akşahap, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ama geçmişi hakkında bilinen, Teke Türkmenlerine (Tekeli Yörükleri diyede bilinir) ait Aksekili boyundan Orta Asya'dan gelmiş Türkmenlerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemek leri hakkında bilgi kısıtlıdır. En ünlü yemeği etli bulgur pilavıdır. Buna ek olarak Filiz aşı ve ekşi tahranadır.Köyün kültür ve gelenekleri özellikle cenazelerde ve düğünlerde yaşatılmaya çalışılmaktadır.Ayrıca her yıl ağustos ayının ilk pazarında 2 gün süren şenlik yapılmaktadır, ilk günün akşamı köy meydanında toplu halde eğlence tertip edilmekte ikinci gün ise meşhur etli bulgur pilavı yenildikten sonra köy camisinde mevlit okutulmaktadır.Son 4 yıldır yapılan şenliklerde Hilmi Koçak tarafından fotoğraf sergisi ve Kemal Şengül tarafından ağaç yontu sergileri açılmaktadır.

Coğrafya

Antalya iline 163 km, Akseki ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kış aylarında karasal iklimin de etkileri görülür.Aynı zamanda kış ayları kuru soğuk ve kar yağışı görülür.

Nüfus :Bilgi yok

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda büyük şehirlerdeki işlerinden emekli olarak köye gelenlerde ekonomiye katkı yapmaya başlamışlardır.eski evlerin resterasyonu başlıbaşına bir iş kapısıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz