Aksaray Köyü Şiran Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aksaray Köyü Şiran resimleri - Aksaray Köyü Şiran hakkinda bilgilerAksaray, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

ÇİRMİŞ: Çirmiş adı 1455 tarihinden itibaren geçmekte. Çirmişler, kazan hanlığı na ait / Türk topluluklarından bir boyun adıdır. Çirmişler, 1071 öncesinde, Bizans’ın Arap ve İranlılara karşı, Balkanlardan Anadolu’ya göçe zorladığı Türk topluluklarındandır.daha sonra torul trabzon giresun ve kelkit kültürleri ile alışverişi olmuştur.yörede kelkit vadisi kültürü hakimdir.Köyümüzün en önemli iki aşireti vardır biri halilagagil ve yemenagagil olmak üzere en iki kalabalık aşiretidir.İki aşiretin büyük çogunlugu Antalya,Ankara ve İstanbulda ikamet etmektedirler.

Coğrafya

Gümüşhane iline 113 km, Şiran ilçesine 13 km uzaklıktadır,Kelkit ilçesinede 40 km, Giresun iline 230 km, Erzincan iline 100 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 231
1997 240

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım hayvancılık altın gümüş elmas madenlerine dayalıdır.Ayrıca çirmiş köyümüzde çok kaliteli petrol rezervlerine rastlanmış olup ülkemizin zor günleri için saklanmış olduğunu bazı basın kaynaklarından görebilirsiniz.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Sebahattin Tosun
2004 - Ali Tosun
1999 - Ali Tosun
1994 - Derviş TOSUN
1989 - Derviş TOSUN
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon vardır.

Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüz Şiran-Giresun karayolu üzerindedir.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz