Aksu Köyü Nazilli Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
aksu köyü bilgileri - aksu köyü resimleri - aksu köyü tanıtımAksu, Aydın ilinin Nazilli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.ayrıca soğuk suyu ve doğası çok güzeldir. Özellikle yaz aylarında buz gibi su, kuzu tandır ve tertemiz bir orman havası isterseniz, Aksu Köyü bulunmaz bir fırsattır.

Coğrafya

Aydın iline 72 km, Nazilli ilçesine 27 km uzaklıktadır. Nazilli-Ödemiş kara yolu üzerindeolup İzmir İl sınırına 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak yükselti faktöründen dolayı, kış ayları, akdeniz iklimine göre daha sert geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 1050 2000 905
1997 926

Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık alanında büyükbaş hayvan, koyun ve keçi ön plandadır. Tarım alanında ise; en önemlileri incir, kestane ve zeytin olmak üzere; ceviz, elma, armut, üzüm ve ayva gibi meyvaların üretimi yapılmaktadır. Sebze olarak; domates, biber, patlıcan ve fasülye üretimi oldukça ileri düzeydedir.

Aksu motorlu taşıyıcılar kooperatifi ve Tarımsal kalkınma kooperatifleri faliyet göstermektedir.
Kestane şekerleme fabirkası olup köyümüzün kestanesinden yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Asku Köyü İlköğretim Okulu 1963 yılında 5 sınıflı ilkokul olarak eğitim-öğretime başlamış fakat derslik sayısı yetersiz olduğu için 1990 yılında 3 derslik ilave edilerek 5 derslikli bir okul haline getirilmiştir. 1992 yılından itibaren köyümüze 3 km. uzaklıktaki Esentepe Köyü öğrencileri de okulumuza taşınmıştır. 1997 yılında 8 yıllık eğitim için onay verilmiş, bina yetersizliğinden uygulamaya konulmamıştır. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Köy muhtarlığının tahsis etmiş olduğu geçici dersliklerde 8 yıllık kesintisiz eğitime başlanmıştır.Daha sonra öğrenci mevcudunun artması sebebiyle derslikler yetersiz gelmiştir. 2004 yılında eski okul binası tamamen yıkılarak yerine 3 katlı 10 derslikli okul binası yapılmıştır. 2005 yılı başından itibaren bu binada eğitim-öğretime devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi mevcut olup, mevcut su kaynaklarını artırma, var olanları ise daha temiz ve sağlıklı duruma getirmek amacıyla 2007 yılı içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde istenilen amaca ulaşılmıştır. 2008 yılı için kanalizasyon şebekesinin yapımına ağırlık verilecektir. Köyde Sağlık evi olup, bir Ebe ile hizmet sunmaktadır. Köyün merkezlere ulaşımını sağlayan yollarının tamamı asfalttır. Köyün elektrik ihtiyacını karşılayan ana trafo geçtiğimiz yıllarda yenilenmiş olup, köyiçine daha güvenli elektrik hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Derebaşı Köyünde bulunan santralden telefon ihtiyacını karşılamakta olan köyümüzde adsl internet bağlantı hizmeti de verilmektedir. Köyde Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye gelen postaların dağıtımı, haftada bir gün, ptt yetkililerince yapılmaktadır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz