Aksu'nun son adayı Merdan Araz

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
[SIZE=+0][/SIZE]Aksu'nun son adayı Merdan Araz


[SIZE=+0][/SIZE]Ocak 2010'da düzenlenecek Beşiktaş Kulübü Olağan Genel Kurulu'nda Başkan adayı olan Av. Dr. Murat Aksu, Yönetim Kurulu Üyelerini açıklamaya devam ediyor. Murat Aksu'nun listesinde son açıklanan isim, uluslar arası finans camiasında da tanınan Merdan Araz oldu.

Murat Aksu'nun Yönetim Kurulu Listesinde daha önce açıklanan isimler Cumhurbaşkanlığı eski baş danışmanı ve RTÜK Kurucu Başkanı Ali Baransel, Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan Bağfaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer ve Microsoft'un Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı görevlerini yürütmüş olan Emre Berkin olmuştu.
Murat Aksu'nun konuyla ilgili yazılı yaptığı açıklama şöyle: "Yönetim Kurulu üyelerinin belirlenmesinde asla vazgeçilmez ölçülerimizin başında bilgi, birikim, üretim, donanım, vizyon, alcakgönüllülük ve saygınlık gelmektedir. Kendisinin özel birisi olduğu duygusunu içinden atamayan, sürekli ilgilenilmeyi bekleyen, ortak akıl ve paylaşıma sıcak bakmayan, hep gündemde kalma cabası gösteren yönetici profiline karşıyız.
En güzel erdemlerin simgesi Beşiktaş'ı, demokratik ve cağdaş işleyişin yanında, özellikle mali disiplin anlayışını temel ilke edinen bir yaklaşımla yeniden yapılandırmaya kesin kararlıyız.
Artık dünyada olduğu gibi Türkiyede de futbol kulüplerine maddi destek sağlayan başkan ve yönetim modeli bitmiştir.
Beşiktaş gibi marka değeri ve gelirleri olan bir kulüp hala başkan cebine muhtaçsa, bu hem kulüp adına hem o kulübü yönetmeye talip olmuş icraatın başındaki başkan adına utanılacak bir durumdur. Bu zihniyet artık yok olmaya mahkum bir zihniyettir.
Kulübün finansal sorunları varsa bunun çözümü yine kulübün imkanları ve potansiyeli ile çözülecektir.
Şimdi insanların aklına Kulübün bu kadar borcu olduğu, öz sermayesinin hemen hemen yok olduğu söylenen bir ortamda bunu nasıl başaracaklar sorusu gelecektir.
Biz akıllı, cesur ve dünya standartlarına uygun bir yönetim anlayışı ile zaman içerisinde finansal problemlerimizi aşacağımıza inanıyoruz.
Ama tabii ki bu projeleri hayata geçirmek ve start vermek için gerekli bir işletme sermayesi ihtiyacı olacaktır. Bunun da bilincindeyiz. Tüm kamuoyunun da bildiği ve gördüğü gibi ben ve yönetim kurulumuzun bunu sağlayacak imkanları ve kredibilitesi mevcuttur. Gereği de yapılacaktır. Bu miktarın başlangıç için 25 milyon USD olduğunu öngörmekteyiz.
Tüm bunları yaparken gelirlerimiz ile giderlerimiz arasındaki dengeyi çok iyi gözetmemiz, mali disiplini ve bunun getireceği denk bütçeyi sağlamamız gerekmektedir ki Beşiktaş bir daha bu derece batağa saplanmasın.
Sayın Merdan Araz'ın bu süreçte büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Kendisi uluslar arası finans çevrelerince tanınan profesyonel bir bankacıdır. Bir kaç Türk bankasının Avrupa'da kuruluşunu ve uzun yıllar Genel Müdürlüğü'nü yapmıştır.
Finans alanındaki uluslar arası deneyimi ve çevresi Beşiktaş'ın projeleri ve finansal sorunlarının çözülmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Kendisine katılımı için teşekkür ediyoruz."
Merdan Araz ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Herşey den önce Sayın Aksu'ya bana gösterdiği güvenden dolayı teşekkür etmek isterim. Yönetime geldiğimizde bende gönülden bağlı oldugum Beşiktaşımıza hizmet etmekden, 35 yıllık finans konusundaki bilgi ve birikimimi Beşiktaşımız için kullanmaktan büyük mutluluk ve gurur duyacağım.
Yönetim anlayışımız profesyonel spor klüplerinin bir ticari kuruluş olduğu mantığına dayalı olacaktır.Ticari kuruluşların amacı; manevi ve ahlaki değerlerini yitirmeden kar etmektir. Beşiktaşımızı bu profesyonel yönetim anlayışı ile yönetmek ve mali disiplini sağlamak esas ilkemiz olacaktır."
MERDAN ARAZ KİMDİR?
Merdan Araz 1954 yılında Ankara da doğdu. Lise eğitimini Kanada da tamamlandıktan sonra, Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesinde Para ve Banka alanında mastıra sahip olan Merdan Araz iş hayatına 1975 yılında Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankasında kambiyo bölümünde başladı. İnterbank, Esbank, Demir-Bank ve Garanti Bankasında müdürlük görevleri üstlendi.
1989 yılında Hollanda'da ki ilk Türk bankası olan Garanti Bankasını kurmak için görevlendirildi. 1993 yılında Demir-Halk Bank'ın kuruluş görevini de üstlenerek, 15 yıl Genel Müdürlük yaptı. 2008 yılında bankacılıktan emekli olan Merdan Araz, Araz Tamer Partners Finansal Danışmanlık şirketinin hissedarlığını sürdürmektedir.

Fanatik