Akyazı Köyü Merkez Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Akyazı Köyü - Akyazı Köyü Hakkında - Akyazı Köyü Tanıtımı - Akyazı Köyü Resimleri - Holholik Köyü

Tarihi

Köyün eski ismi Holholik'tir. Tunceli ili pertek ilçesinin Çukurca köyünden bir kısım Şıkak aşireti mensubu insanlar 1889 yılında göç ederek ,günümüzde Adıyaman iline bağlı Samsat ilçesinin köylerine gelerek yerleşirler. Burdaki şıkak aşireti mensupları daha sonra Adıyaman merkeze bağlı Akdere köyüne bağlı Holholik mezrasını 1938 yıllarında satın alarak Samsat ilçesinin köylerinden göç edip bu köye gelip yerleşirler. Akyazı(Holholk köyünün 4km batısında bulunan Kuyulu köyü 1547 yılında Kahta kazasına bağlı bir nahiyedir. Bu nahiyeye bağlı köyler arasında Akyazı köyü bulunmamaktadır.Köy 1938 yılından önce bir kaç harebe evden oluşmaktayken, Köyün 1938 yılında Şekak aşiretine mensup insanlar tarafından alınarak, bu köye yerleşmeleri sonucu önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Akyazı köyü 2000 yılına kadar Akdere köyüne bağlı bir mezra konumunda iken 2000 yılında Akdere köyünden ayrılarak muhtarlık köy olmuştur. köyün hepsi Şıkak-Şikaki aşiretine mensupturlar.Akyazı köyünden başta Adıyaman merkez olmak üzere, Adıyaman'nın mekezine bağlı birkaç köy ile Besni ilçesinin birkaç köyüne göç edenler olmuştur. 40,50 yıl önce nufusu hayli kalabalık olan Akyazı köyü o tarihlerde Akdere köyünden ayrılıp, ayrı bir muhtarlık köy olmayı istememişler. 2000 yıllarına doğru resmi kurumlardaki işlerinin ağır yürümesi, mezra olduklarından dolayı devletin hizmetlerinden tam olarak yararlanamamalarından dolayı, Akyazı köyü Akdere köyünden ayrılarak 2000 yılında muhtarlık köy olmuştur.700 metre bitişiğinde 1960 tarihinde yapılmış Kamışlı mezrası vardır. Mezra halkının tamamı Şikak aşiretinden oluşmaktadır. Aşiret, bölgede gövenir ve saygınlık görmektedir.

Şıkak aşireti; günümüzde Tunceli,Elazığ,Erzincan, Adıyaman,Mardin, Şırnak, Diyarbakır, Van , İranın birçok şehri ve Suriyenin birçok şehrinde yoğun olarak yaşamaktadırlar. Aşiretin tümü sünni inancına mensup olup. Rivayetlere göre şıkak aşireti dersim bölgesine yaklaşık 500 yıl önce padişah fermanıyla Diyarbakır yöresinden gittikleri söylenmektedir.

Kültür

Akyazıköyünün hepsi akraba olması nedeni ile gelenek göreneklerine bağlıdırlar. Köyün hepsi hanefi mezhebine inancına mensupturlar. okuma oranı sürekli artiş görtermektedir

Coğrafya

Adıyaman'ın merkezine 45 km uzaklıktadır. Batısında kuyuluköyü ve kendi tarlaları , Kuzeybatısında Bebek köyü ,küzeyinde,kendine bağli mezra olan kamişli ve kendi tarla ve meraları , Doğusu ise kendi tarla ve meraları ve Atatürk barajı göleti ile çevrilidir.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.son yillarda atatürk barajının etkisinde nemli bir iklim olan akdeniz iklimi yaşanmaya başlanmiştir

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Atatürk barajı gölünde balıkçılıkta yaparlar


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu ,Camii ve köyün içme suyu şebekesi var, ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi, Ptt acentesi ve Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz