Akyumak Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akyumak Köyü Eleşkirt resimleri - Akyumak Köyü Eleşkirt hakkinda bilgilerAkyumak, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.köy adı avhark ancak köyün etrafında akan dereler ve dereler boyunca akan kaynak sularından da "avhark" "her tarafı su" anlamıda olabilir. ahmet e kaso ile hatip acem (hetoacem) süleleri tarafından kurulmuştur.sonradan beyazitten gelen musa ağa da buraya yerleşmiştir.kurtuluş savaşında işgale uğramayan eleşkirt'in tek köyüdür.Hatta Rus ve Ermeni işgali sırasında işgalçiler akyumak köyüne uğramamışlar.çevre köylerdende gelip oraya sığınanlarla köy bir hayli kalabalıklaşır. köyün ulaşımı çok zor olduğundan erzak bitme noktasına gelir.köyde dayanılmayacak bir hal alınca birileri gizlice toprakkale ye gider.onları tanıyan yerli bir ermeni "siz neredesiniz" diye sorar. bunlarda akyumaktayız. "avharik" erzağımız bitmek üzeredir derler. onları yetkililere götürerek,yetkiler onlardan gerekli bilgileri alır. tamam siz köye gidin yarın gelip tespit edip yardım yapacağız size. yanlız kimse bir yere ayrılmasın diye tembih yaparlar. köyde bu haber yayılır. hatip ağa eniştesi süleyman ile (süleyman toprakkale köyünden haci sait acem in babası)gece yarısından akyumağı çevreleyen yüksek tepelere silahlı adamlar yerleştirirler. eğer köyden silah sesi duyarsanız nişan almadan ateş edin. diyorlar. ertesi gün tek sıradan olan yola 100-200 ermeni askeri köye varır.tellal ile halkı çağırırlar halk köy meydanı denilen yer de büyük ahırlar var. o ahırlara kadın çocuk ve erkek olmak üzere doldururlar. o ara süleyman da gider süleyman oradaki yetkiliye "neden ahırlara dolduruyorsunuz" deyince yetkili "yardım yapmak için sayacağız" diyor. süleyman bunların niyetini anlıyor.hemen bitişikteki harabe yere atlayarak silahını ateşliyor. silah sesini duyan tepelerdeki silahlı adamlar yol tarafı hariç silahlarını ateş etmeye başlıyorlar. her taraftan ateş gören ermeniler apar topar kaçıyorlar.tabii sıkıntıdaki insanlar süleyman ve kayın babası hatip ağaya karşı husumet derinleşiyor. yardımı engelediniz diye.bunu duyan toprakkale'deki yerli bir ermeni köye gelerek husumet besleyenlere"gidin süleyman ve hatip ten özür dileyin. eğer onlar böyle yapmasıydı. şu an hiç biriniz olmayacaktı. çünkü onlar sizleri yakmaya gelmişlerdi." böylelikle akyumak büyük tarihi felaketten kurtulur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ağrı ile aynı ve [[yemekleri: cılbıre,sirerun diye kendine özgü iki yemeği vardır

Coğrafya

Ağrı iline 65 km, Eleşkirt ilçesine 35 km uzaklıktadır. Köyün ortasından ve solundan dereler geçmektedir.etrafı kağızman ve sarıkamış köyleri çevrilidir.dağlık bir köydür.havası çok temizdir.dağlık olmasına rağmen fazla engebeli değildir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 570
2000 450
1997 484

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğil, çok engebe. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz