Alaağaç Köyü Demirci Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
alaağaç köyü bilgileri - alaağaç köyü resimleri - alaağaç köyü tanıtımAlaağaç, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldigi söyle bilinir köyün girişinde büyük bir agaç varmış oyüzden alaagaç köyü konulmuş
Kültür

Köyünümüz gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Bayram namazı sonrası cami önünde toplanılıp önce çay, ardından yemek yenmesi yıllardır devam etmektedir. Düğünler genelde Cuma günü başlar, Pazar günü gelin çıkmından sonra biter. Son yıllarda asker uğurlama eğlenceleri görkemli bir şekilde yapılmaktadır.
Coğrafya

Manisa iline 220 km, Demirci ilçesine 36 km uzaklıktadır. şirin bir köydür. Dört tarafı çam ormanlarıyla kaplıdır. Köyün hemen yakınından küçük bir dere geçmektedir. Etrafında Ayvaalan, Çanşa, Havaoğlu, Mezitler ve Marmaracık Köyleri vardır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 393
1997 367
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. Ençok gelir getiren tütüncülüktür. Her aile tütün yetiştiir. Bunun yanında buğday, arpa, nohut yetiştirilmektedir. Son yıllarda meyvecilikte önemli bir gelir kaynağı durumuna gelmiştir. Toprakları verimlidir, fakat halkımız bilinçli olarak ekim yapmaz. Daha çok yıllardır süregelen alışkanlıklarına devam etmektedirler. Sulu tarım yapılsa köyümüzün ekonomik durumu çok daha iyi olacağına inanmaktayım.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca köy odası ve köylüye ait kırat hanesi vardır


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz