Alabayır Köyü Çine Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
alabayır köyü bilgileri - alabayır köyü tanıtım - alabayır köyü resimleriAlabayır, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adı daha önceleri Nazırpaşa idi.Söyleniş güçlüğü nedeniyle Çine'nin birkaç köyü gibi ismi Alabayır olarak değiştirildi.İsminin Alabayır olmasının sebebi şu an yapılmakta olan barajdan madran dağına bakıldığında köyün alanının barajdan dağın zirvesine kadar olan bayırda yayılmasıdır.Nazırpaşa ismi ise kaymakamlık verilerinde Osmanlı döneminde bir nazırın(bakan)buradan geçmesi ya da konaklaması, burasının manzarasını çok beğenmesi ve hatta ikinci Abdülhamit'e buradan su götürmesi ve padişahın bu suyu çok sevmesinden dolayı köyün adının Nazırpaşa olduğu rivayet edilir.Bunları 1986 yılında o anda 90 yaşında olan dedemden dinledim.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aydın iline 58 km, Çine ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 741
1997 685

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat Taşımalı İlköğretim uygulaması gereğince okul kapalı olup, Öğrenciler öğrenimlerini Topçam Köyünde görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün ekonomik olarak faaliyetleri arasında hayvancılık ve zeytincilik önemli bir yer teşkil etmektedir.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz