Alacalı Köyü Şile İstanbul

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şile Alacalı Köyü - Alacalı Köyü Hakkında- Alacalı Köyü Tanıtımı - Alacalı Köyü Resimleri

İlçe: ŞİLE

İl: İSTANBUL

Köy Muhtarı: EKREM AKBULUT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 216 7414133

Cep Telefonu:
05357895720

Genel Bilgiler

Köyde sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur.

İlköğretim okulu vardır ancak faal değildir ve taşımalı eğitim yapılmaktadır.

Ne PTT şubesi nede acentası vardır.

Köyde su şebekesi ve kanalizasyon 2008 yılı itibarı ile İSKİ tarafından sağlanmıştır.Ancak yeterli değişiklikler yapılmamıştır. Köy halkı çeşme'lerden su doldurup içerler.

Köy iki'ye bölünmüş durumda : köy merkezi adlandıracağımız kesim bir kilometrelik yokuş sonrasından ulaşılmakatadır. Köy merkezinde bir bakkal, bir kahvehane, bir Atatürk Parkı adında bir parkı, bir basketbol sahası ve bir futbol sahası bulunmaktadır.

Alacalı köyün diğer kesimi sahil yolu üzerinde bulunmaktadır ; bu kesimde yazın, yazlıkçıların gelmesiyle beraber, yerli halk azınlık duruma düşer. Bir piknik alanı, üç bakkal ve şimdilik kapalı olan Meşe Altı adında gençlerin buluştuğu bir kahvehane bulunur.

Ulaşım

Köy, Şile'ye 19 km, İstanbul'a 60 km uzaklıktadır.

Ulaşım Üsküdar Harem'den 139A numaralı otobüsler ile yapılmaktadır. Sabah 06:30 ve 08:30'da, öğlen 14:30 ve 17:30'da dört otobüs seferi vardır. Seferler yaz-kış tarifesi olarak değişmektedir. Yaz seferleri 15 haziran ile 15 eylül arasında yapılmaktadır. 2008 yılı itibari ile, İstanbul dan 06:30 otobüsü, Şileden 14:30 otobüsü köy merkezine çıkmakta ve köylüleri köy merkezinde indirmektedir.Ancak bu durum köy merkezine belediye durağı konulması ile değişmek durumundadır.Yeni köy muhtarından ve Şile belediyesinden köylünün beklentisi ve Kanunlara göre olması gerekende budur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz