Alaçam Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milas Alaçam Köyü - Alaçam Köyü Hakkında - Alaçam Köyü Tanıtımı - Alaçam Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Ziya KEYİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 252 521 1329

Cep Telefonu:
0533 437 0853

Alaçam, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını dört tarafındaki çam ağacı topluluklarından almıştır. Fakat Kargıcak mevkii civarlarında eski yaşam kalıntıları olduğu hala görülebilir. Eski kaya mezarları hala günümüzde sağlam olarak durmaktadır.

Kültür

Köyde düğünlerin en önemli özelliği yemekleridir. Köyün geçmişinden kalan Manastır da vardır. Köyde ipek dokumacılığı, kilim ve semer yapılmaktaydı ama şimdilerde semercilik kalmamıştır.

Coğrafya

Muğla iline 67 km, Milas ilçesine 25 km uzaklıktadır. Toprağı zeytin ve tarım bakımından çok zengindir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 449

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tütün ve zeytincilik birinci sıradadır. Son yıllarda devletin tütüncülükle ilgili politikası yüzünden artık tütüncülük yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu 3. sınıfa kadar faaliyet göstermektedir,ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve telefon vardır.

Köyde 1930 yıllardan bu yana ilkokul vardır fakat şu anda sadece 3. sınıfa kadar öğretim verilmekte, diğer sınıflar Ağaçlıhöyük köyüne taşımalı sistemle gitmektedir. Ayrıca sağlık evi son yıllarda muhtar tarafından depo olarak kullanılmıştır. Doktoru ve hemşiresi yoktur. Köyün iki camisi var olup, camilerden biri ibadete açık ve imamı vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz