Alakuşak Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
alakuşak köyü bilgileri - alakuşak köyü tanıtım - alakuşak köyü resimleriAlakuşak, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün ilk adı Kelgin olup Cumhuriyetin ilk yıllarında Alakuşak olarak değiştiği,köyün ilk yerleşimcilerinin Adana,Maraş ve Bünyan 'dan geldikleri ,Dulkadirli Beyliğinden ayrılarak bu bölgeye iskan olundukları bilinmektedir.Daha sonra bir kısmının Süleymanfakılı köyünü kurduğu bilinir.Maraş Elbistan yöresinden gelen Dulkadirlilerin bir kısmı Çömlekçi köyüne yerleşmiş bir kısmıda Kelgin köyüne yerleşmişlerdir.Kelgin ismi daha sonra bağlı bulunduğu Develi Kaymakamlığı tarafından Alakuşak Köyü olarak değiştirilmiştir.Köyün büyüklerinin beline bağladıkları kuşaktan dolayı bu ismi almıştır.1957 yılında Develi'den ayrılıp Tomarza'ya bağlanmıştır.Köyde aynı zamanda yörüklerde yerleşik durumdadır.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Kayseri iline 65 km, Tomarza ilçesine 10 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 1254
2007 1280
2000 2110
1997 2003
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca sezonluk işçi olarak İstanbul a gidenlerde köy ekonomisinde önemli bir kısım oluşturmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kadir Adanalı
2004 - Bayram Uzun
1999 - Bayram Albayrak
1994 - Kenan Bozlagan:1989 - Salim Yıldırım
1984 - Ramazan Tandoğan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz