Alanyurt Köyü Hakkında Bilgi Sulusaray Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1

Alanyurt Köyü Hakkında Bilgi Sulusaray Tokat konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Sulusaray Alanyurt Köyü - Alanyurt Köyü Hakkında - Alanyurt Köyü Tanıtımı - Alanyurt Köyü Resimleri
Tarihi

Köyümüzün Tarihi 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşına Dayanmaktadır.93 Harbi Diye Bilinen Bu Savaşta Erzurum,Kars Ve Ardahan Yöresinden Savaşa Katılanların Geride Bıraktığı Kadın Ve Çocuklarının Devlet Tarafından Buraya Yerleştirilmesiyle Başlar.Köyün Yakınına Çadır Kurarak Yerleşen Atalarımız Daha Sonra Köyde Oturan Rumları Köyden Çıkararak Köyü Almışlar Ve Köyün Adını Alınanyurt Koymuşlar.Zamanla Bu İsim Alanyurt´a Dönüşmüştür.

Kültür

Bu köyün "içli kete"si meşhurdur.Eskiden bacalardan zembil sallayarak manilerle kete istenirmiş. Korabbas* namındaki tarihi kişi buranın ilerigelenlerindenmiş hayatın tabii seyrine zıt yalan,hile,dolandırma gibi bir hadise kendine ulaştığında çorabının birini çıkarmışsa diğerini çıkarmadan şıçrar kalkar kimdemiş nerede yi öğrenip atına atlar oraya varır yerinde yoksa olduğu yere kadar gider yüzleşir hatalıysa kamçısıyla cezasını verip eve gelir diğer çorabını çıkarıp abdest alırmış.

Abbas Seril:Muharrem Çavuş(Seril),Rahmi Seril, Hüseyin ve Hasan Seril in babalar,O dönem de köyün Muhtarı ve ağasıdır.Mevla Rahmet eylesin.Yazan:Korabbas oğlu Hasan oğlu


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 694
1997 660

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ulaşım sorunu yoktur köyden hergün 2 minübüs ilçeye ve ile gitmektedir.ayrıca köyde korsan taksiler çalışmaktadır.üç şebeke istasyonununda yakınlığından dolayı cep telefonu kullanımı yaygındır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz