Alapelit Köyü Merkez Bayburt

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Alapelit Köyü Bilgileri - Alapelit Köyü Hakkında - Alapelit Köyü Tanıtımı - Alapelit Köyü ResimleriAlapelit Köyü, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:Merkez

İl: Bayburt

Tarihi

Alapelit Köyü, günümüzde Bayburt iline bağlı bir köy olup, Doğu Anadolu`yu Doğu Karadeniz kıyılarına bağlayan yol güzergâhında, Çoruh Vadisinde kurulmuş bulunmaktadır. Bayburt’a uzaklığı 48 kilometre, İspir’e uzaklığı 64 kilometredir.

Köyün eski adı Paza(c)hbun’dur. Pazac kelimesi Farsçadan Osmanlıcaya girmiş, ebe kadın; süt anne, dadı anlamlarına gelmektedir; -"bun" ise "olmak", "var olmak" ya da nihayet, "dip" anlamını verir. Buradan hareketle Pazah+bun isminin ‘Ebesi olan yer’ anlamına gelme ihtimali yüksektir. Halk arasında söylendiği gibi bu isim Ermenice kökenli değildir.

Köyün bulunduğu bölge tarih öncesi çağlardan itibaren yoğun yerleşim görmüştür. Daha sonra Hurri, Urartu, Saka (İskit), Med, Pers, Roma, Bizans, Sasani, Emevi, Abbasî, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu, Timurlu, Akkoyunlu, Gürcü Krallığı ve Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim alanı olmuştur. Köy ve çevresi, 1048 yılındaki Pasinler Savaşı’ndan sonra Türkler tarafından ele geçirilmiş, Bizans ve Selçuklular arasında sürekli el değiştirmekle birlikte, Selçuklu hükümdarı Alparslan döneminde Malazgirt zaferinden sonra kesin olarak Türk yurdu olmuştur. Çaldıran Savaşı sonrasında Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

Bölgenin etnik yapısına tesir eden en önemli göç, 11. yüzyıl ortalarından itibaren başlayan Türkmen göçüdür. 1048’de başlayan bu göçler, 1071 Malazgirt savaşından sonra hız kazanmış, Kelkit ve Çoruh çevresi ile batıda Samsun sınırına kadar olan yerler Oğuz boylarını tarafından yurt tutulumuştur. Oğuz boyları bölgenin güneyine olduğu kadar doğusuna da yayılmaya başlamış, Bayburt Türkmenlerin eline geçmiştir.

Akkoyunlu Devleti döneminde de yöreye Türk yerleşmesi devam etmiştir. Osmanlı Devleti 1461’de Trabzon’u, 1473’te Bayburt’u ele geçirip bölgedeki siyasi bütünlüğü sağladıktan sonra da yöreye Türk nüfusu göç etmeye devam etmiş; Oğuz boyları Doğu Karadeniz bölgesinin muhtelif kesimlerine yerleştirilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bayburt merkezine 32 km uzaklıktadır. Bayburt ilinin en yüksek köylerindendir erzurumun pazaryolu ilçesine sınır köyün yer alt kaynakları zengin 5 ten fazla su kaynağı 1 çay 1 şelale 1 de soda gözesi vardır.... en yüksek noktası taşın başıdır ordan bayburt kalesi görünmektedir...

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 284
2008 297
2007 285

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: İbrahim AK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 458 228 42 30
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İbrahim Ak
2004 - İbrahim Ak
1999 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca arıcılık ve son zamanlarda domates salatalık yetiştiriciliği yapılmaktadır..

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıvardır ama kullanılmamamktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.'''

İle Uzaklığı: 32 km

0 km

Rakım:mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Alapelit Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz