Alapınar Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tortum Alapınar Köyü Hakkında - Tortum Alapınar Köyü Resimleri - Tortum Alapınar Köyü Genel BilgilerTarihi

Köyün eski adı "Poçens"dir. Köy ismileri değiştirilirken masa başında verilmiş ve köyle ilgisi olmayan bir isimdir. Köyde akan derede alabalık olması dolayısıyla önceleri alabalık köyü iken zaman la değişerek Alapınar haline gelmiş olduğu yolundaki iddia tevatürden ibarettir. Çünkü köyden aktığı söylenen dere koca bir su olup Saır vadisindeki birçok köyden geçmekte ve Poçense de uğrayıp ortasından geçmektedir. Her tarafında alabalık vardır. Ezcümle köyün şimdiki adı, diğer birçok köy adında olduğu gibi masabaşında bir bürokrat tarafından uydurulmuştur.

Kültür

köyün gelenek ve görenekleri ile ilgili kendine has olarak her yaz mevsiminin haziran ayında köye beş kilometre uzağındaki yaylaya çıkılır ve ekim ayında tekrar köye inilir. Her ramazan ayında köylü ve köy çobanları iftara davet edilir.köyümüze özgü yemeklerin başında hepinizin tahmin ettiği gibikuymak,çılbır,kelecoş mıhlama vs gelmektedir.Ha şunuda unutmadan söyleyelim şuan kendini unutturmakta olan "fışgi" talaninı bari biz unutturmayalım.

Tesis

İşletmeciliğini Ali Yalçın ve Oğlu Mustafa Yalçın'nın yaptığı alabalık çiftliğinde enfes alabalık yemeklreri servis edilmektedir. Ayrıca tesiste Toptan veya parekende alabalık satışı sunulmaktadır.

Coğrafya

Erzurum iline 69 km, Tortum ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 144
1997 125

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007-... - Dursun YAŞAR KIRAÇ
1999 - Mahmut KUŞ
1994 - Mahmut KUŞ
1989 - Dursun Ali SÖĞÜT
1984 - Dursun ALİ SÖĞÜT


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Muhtarı: MAHMUT KUŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon : 0 (442) 771 23 13

Cep Telefonu:

Alapınar Köyü Demografik Bilgiler:


Nüfusu:

2000: 144

1997: 125

İle Uzaklığı: 74 km

İlçeye Uzaklığı: 22 km

Rakım: 1670 mTortum Alapınar Köyü Alt Yapı Bilgileri


Tortum Alapınar Köyü Fotoğrafları


Elinizde Alapınar Köyüne ait resim,bilgi ve döküman varsa bu konu altında paylaşabilirsiniz.


Kaynaklar : Wikipedia ve Yerel Net