Albert Pike Kimdir - Albert Pike Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Albert Pike Kimdir - Albert Pike Resimleri - Albert Pike Biyografisi - Albert Pike Hakkında

Albert Pike

Albert Pike (d. 29 Aralık 1809 - ö. 2 Nisan 1891) ABD'li şair, general ve 33. Derece Büyük Mason Üstadı.


Hayatı

Pike, Boston, Massachusetts'de Benjamin Pike ve Sarah Andrews Pike çiftinin çoçuğu olarak dünyaya geldi.[1] Altı kardeşden en büyüğü olan ve büyük sorumluluk taşıyan Albert Pike, 1825 yılınının Ağustos ayında giriş sınavlarını başarıyla geçerek Harvard Üniversitesi'ne kabul edildi. Bağımsızlık yılında Taos, New Mexico seferine katıldı. O dönemde gazetelerde makele yazan Pike gazetedeki işinden kazandığı ilk parayla Mary Ann Hamilton ile evlendi. On bir çocukları olmuştur. Daha sonra 1837'da hukuk okumaya başlayan Pike bir yandan da o dönemde çocukluğundan gelme şiir alışkanlığını devam ettiriyordu. İnanç olarak Anglikan'dır. Pike'ın bir Ku Klux Klan üyesi olduğu iddaa edilmiş; fakat kanıtlanamamıştır. Albert Pike, 82 yaşında açlıktan öldü ve Washington'da Oak Hill mezarlığı'na gömüldü.
Askeri hayatı

Meksika-Amerika Savaşı'nın başlamasıyla Pike süvari birliklerine katıldı. Tuğgenaral olan John Selden Roane ile büyük görüş farklılakları bulunan Pike onu bir düelloya davet etti. Herhangi bir yaranmanın olmadığı düello sona erdi. 22 Kasım 1861 tarihinde ise Tuğgeneral olarak görevlendirilen Pike, asiliği ve vatana ihanetinden dolayı suçlanarak tutuklanması istenince Arkansas'ta saklandı ve istifasını gönderdi; Ancak istifası 11 Kasım'da kabul edildi.
Masonluğu

1850 yılında Mason oldu. Independent Order of Odd Fellows'a katıldı. Albert Pike, 1859 yılında büyük üstad olmuştur. Halen ABD'nin en etkili ve bilinen Masonu olarak kabul edilir.

Şairliği

Hayatının sakin geçen dönemlerinde kendini şiire veren Pike, ilk şiiri olarak Hymns to the God'ı yayınladı. Ayrıca Prose Sketches and Poems Western Country'de yazdı. Eserleri bazı yerel dergilerde yayınlan Pike'ın en bilinen eseri içeriği Masonlukla ilgili olan Morals and Dogma adlı kitabı'dır.