Alcı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sorgun Alcı Köyü - Alcı Köyü Hakkında - Alcı Köyü Tanıtımı - Alcı Köyü Resimleri
"Köye ilk gelen Hızıroğulları sülâlesi ile hatırı sayılır Eğilmezkâ ve çocuklandır. Köy bu iki sülâle tarafından kurulmuştur. O yıllara ait birde hikaye anlatılır.

Köyün kuruluşu yıllarında Çapanoğlu' nun atları çalınmış. Atların Adana' ya götürüldüğünü öğrenen Çapanoğlu, atlarını getirmesi için yiğit ve cesur Eğilmezka'yı görevlendirir. Eğilmezkâ Adana' ya gider, üç sürü at getirir. Bu Çapanoğlu'nun hem hoşuna gider, hem de; "benden de cesaretli insan varmış" diyerek Eğilmezkâ' dan yılmaya başlar.

Huzuruna alır ve sorar:
- Adın ne?
- Eğilmezkâ
- Ben seni eğerim, der kendi kendine.

Çopanoğlunun at bakıcısı bu durumu hisseder. Eğilmezkâ' ya:
- Ne yap yap, bir bahaneyle Çapanoğlu' nun himayesinden ayrıl, der. Bunun üzerine Eğilmezkâ Hicaz' a gider. Dönüşte bir oba kurar. Çapanoğlun'dan yakayı kurtarır. Eğilmezkâ bilge ve cesaretli kişidir. Ariftir. Beynen ve fizikende gelişmiş bir insanmış.

Yine bir rivayete göre de; Eğilmezkâ'nın babası Suriye'de elçi imiş. Suriye tarafında babasına bir gelin âşık olmuş. "Şerefimiz beş para olacak" diye babası Bozok'a gelmiş".Aslen bu köylü olan Yozgat Ticaret Meslek Lisesi Müdürü rahmetli Gazi Öztürk' ün anlattıkları bunlardır.

Köyün; zeki, duygulu ve çabuk öğ-renen, arif insanlardan kurulduğu için "A-lı-cı manâsında kelime değişikliğine uğrayarak "Alcı" dendiğini öğrendik.Köyün batısında bulunan tarihi "Kamber Hüyüğü" tarihi bir şahit olarak bulunmaktadır. Bu hüyükteki bazı kalıntılar köyün eskiden Rumların bir yerleşim yeri olduğu hakkında ipuçları vermektedir.

Düz ve ağaçlık bir arazide yerleşmiştir. Güneyinden "Eğri Öz" geçmekte olup, köyün içinden geçen akarsuda buraya karışmaktadır.

İlçeye 12 km'dir

Köy Muhtarı: ORHAN KOÇAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 354 424 10 32

Cep Telefonu:
0 535 646 12 39

Nufus

Erkek Nüfus 109
Kadın Nüfus 111
Toplam Nüfus 220

Esenli Kasabası, Emirhan, Karaburun, İdrisli, Karakocaoğlu Kışlası, Yudan ve Karga köyleriyle komşudur. Halkın en önemli geçim kaynağı tarımdır. Ençok buğday, nohut ve mercimek ekilir.

Alcı'da eğitim 1938 yıllarında başlamıştır. İlçede ilk açılan okullardandır

Kız Öğrenci 7
Erkek Öğrenci 9
Toplam Öğrenci 16

Öğretmen Sayısı 1

Eskisi yıkılarak 1992 yılında kubbeli çok güzel bir cami yapılmıştır.

Sülâleler:

Go Ömerler, Köseliler, Keiler, Cengizler, Mamıklar, Gökler, Çakırlar, Tekinler, Koçaklar, Çolak Ethemler

Lâkablar:

Cıytıl, Kuyruğu Şavgı, Emlik Osman, Postlu Hikmet, Tilki Durak, Pot Yakup, Takunyalı, Yetim Osman, Kıllı Paşa, Çelebi

Sağlık Ocağı:

1978 yılında kendi binasında hizmete açıldı.Karaburun, Emirhan ve Çakırhacılı köylerine de sağlık hizmeti vermektedir

Görev Yapan Doktorlar:

Dr. Dilaver Ermiş, Dr. Mehmet Erkan Işık, Dr. Hayrettin Aykaç, Dr. Abdullah Yağdır, Dr. Nuri Dündar, Dr. Sinan Uzman, Dr. S.Feza Özdemir, Dr. Ali Polat


Görev Yapan Muhtarlar:

İsmail Ünkazan, Hasan Varlık, Mustafa Varlık, H.Bekir Özer, H.Ali Tekin, Ala-attin Akçam, Eyüp Akçam, Salim Birol, Yılmaz Akçam, H. Ali Tekin.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi , yozgatsorgun.bel.trKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz