alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri

ABANT İZZET BAYSAL


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Nihat Bilgen
İletişim bilgileri:Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsü 14280 Bolu
Tel: 0 374 253 45 11
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 6
Enstitü: 3
YO: 5
MYO: 6
Öğrenci sayısı: 9373
Akademik personel: 527


Rektör Prof. Dr. Nihat Bilgen; "Üniversitemiz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılmaz kalelerinden birisidir. Akademik kadromuz bilimde ve eğitimde iddialıdır." Abant İzzet Baysal Üniversitesi, özellikle İzzet Baysal Vakfı'nın desteğiyle kısa sürede büyük gelişme gösteren bir üniversitemiz. Yaşıtlarından biraz daha önde olan üniversite, bulunduğu yörenin güzelliği ile de oldukça şanslı.
Üniversitenin sağlık hizmetlerini sağlık merkezi karşılıyor. Merkezde 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 laborant, 1 psikolog, 8 hemşire, 1 sağlık memuru görev yapıyor. Merkezde 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.
Üniversitenin İzzet Baysal Kampüsü, şehir merkezine 12 km. uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım halk otobüsleriyle sağlanıyor. Araçlar şehir merkezinden 15 dakika aralıklarla kalkıyor. Üniversite bünyesinde 24 ayrı öğrenci topluluğu, kültür, sanat ve bilim dallarında çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Üniversite bünyesindeki tüm öğrenci topluluklarının faaliyetleri, danışman öğretim elemanları tarafından koordine ediliyor. İzzet Baysal kampüsünde bulunan çok maksatlı kültür merkezinde 514 kieşilik ve 208 kişilik iki salonda sempozyum, panel, konerans gibi etkinlikler yapılıyor.
Merkez kütüphanesinde 35 bine yakın kitap bulunuyor. Kütüphanede kurulan 10 terminalli bilgisayar sistemi ile kütüphanede bulunan yayınlara içerden ve dışarıdan ulaşmak mümkün duruma getirildi.

BARINMA:
Şehir merkezinde 12 km. uzaklıkta bulunan üniversiteye kaydolan öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı Bolu dışı illerden geldiği için İzzet Baysal Vakfı'nın desteği ile 800 kız, 1400 erkek kapasiteli 5 öğrenci yurdu hizmet veriyor. Düzce, Akçakoca ve Gerede ilçelerindeki kampüslerde de Yurt- Kur'a bağlı yeterli sayıda yurtlar bulunuyor.

BURSLAR
Üniversitenin devletin katkıları dışında kurumlaşmasına yönelik destek. öncelikle İzzet Baysal Vakfı tarafınrdan yapılıyor. Vakıf üniversitenin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolulu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan ve potansiyeli olan Bolulu öğrencilere karşılıksız bur veriyor. Ayrıca her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler vakıf tarafından ödüllendiriliyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere de vakıf tarafından teşvik ödülü veriliyor. Her yıl 200'ü aşkın öğrenciye 9 ay süreyle burs imkanı sağlanıyor.ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 3. 7. 1992
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer
İletişim bilgileri: Adnan Menderes Üniversitesi Kepez Mevkii Aydın
İnternet adresi:
www.adu.edu.tr
Tel: 0 256 214 66 80
Faks: 0 256 225 32 40
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 1
YO: 7
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 3405
Akademik personel: 496
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer: "Üniversitemiz beş yıl gibi çok kısa bir zaman dilimi içinde hızlı ve büyük gelişme göstermiştir. Tem amacımız hedefimiz olan çağdaş, üretken ve halkla bütünleşmiş bir kurum oluşturmak. Üniversitemizin bugünkü konumu ve durumu gelecekteki konumunun küçük bir göstergesidir"
Adnan Menderes Üniversitesi, Büyük Menderes Havzasının kenarı ve Aydın Dağları'nın bitişiğinde kurulan Aydın'da bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yüzde 400 oranında büyüme ve gelişme gösteren Adnan Menderes Üniversitesi yetkilileri, amaçlarını; "Çok öğrenci ile yığılma yapmak değil, alt yapımızı tamamlayarak birebir ilişkiyi sürdürmek" şekilde açıklıyor. 1992 yılında matematik, Türk dili ve edebiyatı, arkeoloji ve Sinema Tarihi, Felsefe bölümleriyle açılan üniversiteye 1995 yılında Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim Bilimleri ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri eklendi. Üniversitenin Ziraat Fakültesieğitim- öğretimini uygulama çiftliği içinde yürüten tek fakülte özelliğini taşıyor.
Üniversitede eğitim- öğretim ve araştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla çeşitli disiplinlerin bilgilerini içeren 10 adet CD, 284 periyodik dergi ve yaklaşık 10 bin kitap öğrenci, öğretim elemanı ve diğer araştırmacıların hizmetine sunuluyor. Kütüphane bünyesinde yer alan İnternet bağlantısı ile ülkemizdeki ve dünyadaki birçok bilgi merkezine ulaşılabiliyor.
Üniversitede araştırma incelemeye de imkanlar ölçüsünde önem veriliyor. Araştırma projeleri, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Fonu, Üniversite bütçesi, TÜBİTAK, DPT ve yurt içi- yurt dışı diğer kaynaklardan destekleniyor.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
Adnan Menderes Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi'nde sağlık sağlık kuruluşlarından yararlanma olanağı olmayan öğrencilerin her türlü gereksinimi karşılanıyor.
Öğrencilerin ilki alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek, ruhsal, bedensel, düşünce ve bilimsel gelişmelerine destek olmak amacıyla, yıl içinde çeşitli sanat ve kültürel etkinlikler yapılıyor.
Her eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin ve halkın geniş kapsamlı katılımı ile Kültür, Sanat ve Spor şenlikleri düzenleniyor. Üniversite bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği korolarının yanısıra Halk Oyunları ve Tiyatro toplulukları etkinliklerini yürütüyor. İl merkezinde 700, Nazilli'de 150 ve Germencik'te 50 olmak üzere toplam 900 öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında barınıyor. Yurtların dışında ise öğrenciler özel yurtlar ve pansiyonlarda kalma şansına sahiplerAFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Şan Özalp
İletişim bilgileri: Afyon Kocatepe Üniversitesi Ordu Bulvarı Afyon.
Tel: 0 272 212 08 81
Faks: 0 272 214 12 11
İnternet Adresi
www.aku.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 6
Enstitü: 2
YO: 17
Öğrenci sayısı: 14058


Afyon'da 3, Uşak'ta 2 ayrı birimde eğitim öğretime devam ediyor. Afyon ve Uşak'ta bulunan Kredi ve yurtlar Kurumu'na ait 7 yurtta toplam 910 kız, 1000 erkek kapasiteli yurt bulunuyor. Afyon ve Uşak'ta ayrıca özel yurt işletmeciliği ve öğrenci pansiyonculuğu da oldukça yaygın. 21 özel yurtta toplam 500 kız, 1600 öğrenci barınıyor.
Üniversite teknolojik gelişmeye oldukça önem veriyor. İmkanlar ölçüsünde teknolojiyi takip etmeye çalışan üniversitede, network, PC ve MAC sistemleri olarak yeni ve gelişmiş donanımlarıyla yazıcı, plotter ve modem gibi çevre birimlerinden oluşan makine parkı ve program kütüphanesi sayesinde üniversitenin içinden ve dışından gelecek tüm bilgisayar hizmet taleplerine cevap verecek organizasyon bulunuyor. Ayrıca internet kanalıyla uluslararası veri alanlarına giriş sağlanıyor. Sağlık hizmetleri mediko- sosyal merkezi tarafından veriliyor. Merkezde 3 doktor, 1 hemşire bulunuyor ve sağlık kuruluşlarından yararlanma imkanı olmayan öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanıyorANADOLU ÜNIVERSITESI


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 06. 11. 1958
Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç
İletişim bilgileri: Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü 26470 Eskişehir.
Tel: 0 222 335 05 80
Faks: 0 222 335 36 16
İnternet Adresi
www.anadolu.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 12
Enstitü: 9
YO: 5
Konservatuar: 1
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 17.782
Akademik personel: 1.286

Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç: " Anadolu Üniversitesi ögrencileri, barış ve sevgi ortamında huzur dolu bir ögrencilik dönemini unutamayacakları anılarla süsleyerek, ögrenerek, kendilerini geliştirerek yaşarlar. Tüm yüksek okul ve fakültelerimizde çağdaş bir eğitimin gereği olan teknolojik alt yapı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ögrencilerimiz laboratuvar, stüdyo, bilgisayar ve diğer teknik donanımlardan yararlanma açısından bir çok üniversite ögrencisine oranla çok daha şanslıdır."

Tarihçe:
Anadolu Üniversitesi' nin temelini 1958 yılında kurulan Eskişehir Iktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olusturur. Kurum 1982 yılında Anadolu Üniversitesi'ne dönüştü.
Anadolu Üniversitesi denildiğinde aklımıza ilk olarak Açık Ögretim Fakültesi geliyor. Çok sayıda gence hem çalısıp hem de ögrenim görme olanağı tanıyan Açık Ögretim Fakültesi uzaktan öğretim sistemini başarıyla hayata geçiriyor. Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi modeli pek çok ülke tarafından örnek alınırken, üniversite örgün öğretimde de başarılı bir grafik sergiliyor.
Yeşillikler içinde ve geniş bir kampüste eğitim öğretim olanagı sunan Anadolu Üniversitesi 'nde egitim ögretimin yanısıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Teknolojiyi olanakları dogrultusunda takip etmeye çalısan üniversitenin hemen her biriminde, birimin ders programlarına uygun olarak bilgisayar öğretiliyor. Bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunuyor. Özellikle İletisim Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi'nin grafik ve animasyon bölümlerinde deslerin büyük bölümü doğrudan bilgisayarla yapılıyor.
Bilgisayar Uygulama ve Arastırma Merkezi ile üniversite mensupları uluslar arası bilgisayar ağıyla dünyanın hemen her tarafı ile bağlantı kurabiliyor.
Anadolu Üniversitesi'nde hemen her eğitim biriminde bir öğrenci kantini bulunurken günde yaklaşık 10 bin öğrencinin yemek yiyebildiği kafeteryalar bulunuyor.
Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin hizmetinde olan kütüphane ve dökümantasyon merkezi 12 bin metrekare kullanım alanına sahip. Kütüphanede 25 adet çalışma odası, 10 okuma ve çalışma salonu bulunuyor. Eskisehir'in 600 bine yaklasan kent nüfusunun yüzde 8'ini yükseköğretim ögrencileri oluşturuyor. Üniversitenin bir öğrenci kenti olan Eskisehir'in hosgörülü ortamında geliştiıini belirten üniversite Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç " Üniversiteler ögrencilerini özgür düsünce alışkanlıgı olan, olayların altında yatan nedenlerini araştıran, sorunlara yaratıcı çözümler üreten, yurt ve insan sevgisini yüreğinde duyan çalışkan bireyler olarak topluma kazandırmak için çalışırlar. Bu anlayışı ilke edinen Anadolu Üniversitesi bir Cumhuriyet Kurumu olarak ülkemizin övünç duyacağı kurumlar arasında ayrıcalıklı bir konum edinmiştir" diyor.
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve onların bireysel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı merkez, barınma, yarı zamanla iş bulma ve uyum programlarıyla ögrencilere yardımcı olurken, dileyen öğrenciler de bireysel görüşmelerle çeşitli sorunlarına çözüm bulmak için merkezden yararlanabiliyor.

SOSYAL ETKINLIKLER BÜYÜK ÖNEM TASIYOR

Üniversitede sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Konferans, panel, seminer, sergi, tiyatro gibi pek çok kültürel etkinlik yapılıyor. Uluslararası Eskişehir Festivali de her yıl ekim ayında Anadolu Üniversite salonlarında yapılıyor.
Üniversite kulüp etkinliklerini destekliyor. Üniversitede ögrenciler yönetiminde faaliyet sürdüren çok sayıda kulüp bulunuyor. Arkeoloji, Atatürkçü Düşünce, Bilgi ve Zeka Oyunları , Dans, Doğa ve Çevre gibi pek çok kulüple öğrenciler biraraya geliyor.
Anadolu Üniversitesi Spor Kulübünde bini aşkın lisanslı sporcu yerel, ulusal ve uluslar arası karşılasmalara katılıyor. Tüm öğrenciler için de yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları ve tenis kortlarında spor yapma şansı yaratılıyor. Üniversitenin özellikle bayan masa tenisi ve bayan hentbol takımları Avrupa Kupalarında Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor.

ULAŞIM:
Üniversite Eskişehir karayoluyla Istanbul'a 4 saat, Ankara'ya 2.5, Antalya'ya 5, Izmir'e 7 saat uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Üniversitesi 'nin eğitim öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldıgı Yunusemre kampüsü kent içinden geçen Ankara- Bursa karayolu üzerinde bulunuyor. Günün her saatinde belediye otobüsleri ve dolmuşlar kampüse hareket ediyor. Kent merkezinden yürüyerek üniversiteye gitmek ise en fazla 20 dakika alıyor.
BURS:
Üniversite ögrencileri kredi ve yurtlar kurumunun burslarından yararlanabiliyor. Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun kararıyla örgün bölümlerde başarılı fakat maddi durumları yetersiz öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Çesitli vakıfların da sağladıkları bursların yanısıra , Anadolu Üniversitesi ihtiyaçlari olan ögrencilere yarı zamanla iş imkanı sağlıyor. Üniversite yabancı dilde ilk bine, diger bölümlerde ilk üçbine giren ve Anadolu Üniversitesi eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ögrencilere ayda 50 milyon lira başarı bursu veriyor.
BARINMA:
Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları büyük ölçüde çözümlenmiş durumda. Özel yurtların yanısıra Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kapasitesi 6.500'ü buluyor. Barınma sorunun çözümüne ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi'de yardımcı oluyor
ANKARA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 17.06.1946
Rektör: Prof. Dr. Günal Akbay
İletişim bilgileri: Ankara Üniversitesi 06100- Tandoğan- Ankara.
Tel: 0 312 212 60 40
Faks: 0 312 212 60 49
İnternet Adresi
www.ankara.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 14
Enstitü: 6
YO: 8 (2 yıl), 4 (4 yıl)
BÖLÜM: 37(2 yıl), 87 (4 yıl)
Öğrenci sayısı: 36.169
Akademik personel: 3615

Ankara Üniversitesi'nin temel ilkelerinden birisini bilgi teknolojisinden en üst düzeyde yararlanma oluşturuyor. Üniversitenin fakülte ve yüksek okullarında 15 adet UNIX server ve 3 bin kişisel bilgisayar, çeşitli sistemlerinde ve kapasitede 10 öğrenci bilgisayar labaratuvarı bulunuyor. İsteyen öğrenciler form doldurarak kendi fakülte ve evdeki bilgisayarlarından internete girebiliyorlar. Öğrenci konseyini hayata geçiren ilk devlet üniversitelerinde birisi olan Ankara Üniversitesi'nde, bütün birimlerinden seçilmiş öğrenci temsilcileri üniversite ile ilgili karar verme süreçlerine katılıyor.
Toplam 80 bin kitap bulunan kütüphanesinde süreli yayın sayısı ise 2500 olarak belirtiliyor. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi kütüphanesi 1.500 el yazma eserleriyle, Selaymaniye Kütüphanesinden sonra ikinci büyük yazma kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER:
Üç ayrı dalda korosu bulunuyor. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve çok seslik koro. Çalışmalar alanlarında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülüyor. Modern dans, setep gösteri toplulukları bulunuyor. Mayıs ayında Ankara Üniversitesi öğrenci ve gösteri topluluğu bir araya gelerek Bahar Şenliği düzenliyor. Bahar şenliğine yurt içinden ve yurt dışından topluluklar katılıyor. Doğa sporları, dağcılık kuhübü, doğal hayatı koruma topluluğu, sinema, tiyatro gibi çok sayıda öğrenci toplulukları bulunuyor.
Üniversitede 4 spor salonu, 1 olimpik 2 minyatür, 2 halı futbol sahası bulunuyor.

ULAŞIM:
Ankara Üniversitesi/ne bağlı fakülte ve Yüksek Okullar Ankara içinde yerleştiği için şehir içinde kullanılan kitle ulaşım araçlarından yararlanılıyor.

BURS:
Mezunlar Derneği Hanımlar Grubu tarafından kurulan giysi bankasından isteyen öğrenciler yararlanabiliyor. Hanımlar grubu maddi durumu yetersiz olan öğrencilere para yardımı da sağlıyor. Çeşitli vakıf ve kulüpler ile Ankara Üniversitesi burslarından da öğrenciler faydalanabiliyor.

BARINMA:
Anakara Üniversitesi, öğrencilerinin kendi yurtlarında barınabilmesine büyük önem veriyor. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtların yanısıra, üniversite yurtlarında da kalabiliyorlar. Ankara Üniversitesi 1999- 2000 öğretim yılında yurt sayısını 9'a çıkarmayı hedefliyor. Bunlardan 5'i Ankara içinde, 4 tanesi ise Ankara dışındaki birimlerin oldukları yerlerde bulunuyor.ATATÜRK ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1955
Rektör: Prof. Dr. Erol Oral
İletişim bilgileri: Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü 25170- Erzurum.
Tel: 0 442 218 71 18
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 15
Enstitü: 6
YO: 18
Öğrenci sayısı: 33741
Akademik personel: 2138

Rektör Prof. Dr. Erol Oral: "Üniversitemiz ülkemizin en gelişmiş ve köklü üniversitelerinden birisidir. Bir üniversitede olması gereken tüm fakülte ve yüksekokullara sahiptir. Ülkemizde yurt sorunu olmayan birkaç üniversiteden birisidir."
Atatürk'ün Doğu Anadolu'da bir üniversite kurulması yolundaki arzusuna uygun olarak 1955 yılında çıkarılan kanunla kuruldu.
Doğu Anadolu bölgesinin sosyal ve kültürel yönden kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulan Atatürk Üniversitesi, kurulduğu tarihten beri bu amaç doğrultusunda büyük mesafeler katetti. Ülkemizin en eski üniversitelerinden birisi olan Atatürk Üniversitesi, pek çok üniversiteye öğretim elemanı yetiştiren okul olma özelliğini de taşıyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümünün sahneye koyduğu çeşitli gösteriler her hafta tekrarlanırken, Kültür Müdürlüğü bünyesinde açılan Halk Oyunları, Türk Halk Müziği ve Türk Hafif Müziği çalışmalarına her yıl yüzlerce öğrenci katılıyor. Spor Müdürlüğü bünyesinde ise atletizm, basketbol, dağcılık, güreş, kayak, voleybol gibi dallarda diplomalı antrenörler nezaretinde çalışmalar yürütülüyor ve bu etkinliklere de isteyen her öğrenci devam ediyor. Atatürk Üniversitesi'nde panel, sempozyum, konferans gibi toplantılar sık sık yapılıyor, toplu gezilere imkan tanınıyor, bilgisayar ve yabancı dil kursları gibi öğrencilere yönelik çalışmalar yapılıyor.

BARINMA:
Atatürk Üniversitesi kampüsünde, öğrencilerin barınma sorunlarını karşılayan Yurt- Kur binaları bulunuyor. İkisi erkek, biri kız olmak üzere üç yurt binasında yaklaşık 6 bin 850 genç barınıyor. Talep rahatlıkla karşılandığı için bu yurtlarda halen bin kadar yatak boş tutuluyor. Kızılay'a ait birer kız ve erkek öğrenci yurdu ile özel sektöre ait yurt binaları da bulunuyor.

BURSLAR:
Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 2065, Üniversitenin Kalkındırma Vakfınca 27 olmak üzere toplam 2092 başarılı ve yoksul öğrenciye karşılıksız burs veriliyor. Her yıl üniversitenin Kalkındırma Vakfı kaynakları ile hiçbir yerden burs alamayan başarılı ve yoksul 50 öğrenciye karşılıksız burs veriliyor.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ


Faks: 0 212 669 4398
Tel: 0 212 669 6523 (pbx)
İnternet Adresi
www.bahcesehir.edu.tr

Rektörü: Prof. Dr. Süheyl Batum

Barınma İmkanları
Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için modern yurt imkanlarına sahiptir. Öğrenci Dekanlığı, yurt ve barınma gereksinimi olan her öğrenciye bire bir yardımcı olmaktadır. Üniversitenin Spor ve Aktivite Merkezi'nde olan yurtlar, öğrencilerimizin her konuda rahat etmeleri düşünülerek düzenlenmiştir. 1 ve 2 kişilik odaların bulunduğu üniversite yurdu öğrencilere en güvenli ortamı sunmakta, her odada banyo, her öğrenciye bir tane olmak üzere çalışma masaları, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon/teras bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul dışından gelen öğrencilere bu yüksek kalitede yurt imkanlarını sunarak, ailelerin çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Verimli bir dinlenme ve çalışma ortamı sunan rahat yurt odalarının yanısıra tesiste bulunan kafeterya, basketbol sahaları, tenis kortları ve yüzme havuzu da öğrencilerin kullanımına açıktır. Yurt odaları modern ve öğrencilere evlerindeki konforu verecek düzeyde hazırlanmıştır. Odalarda televizyon, buzdolabı gibi temel ihtiyaçların yanı sıra modern yaşam koşulları mevcuttur. Aktivite merkezindeki bilgisayar imkanları ile İnternete erişim mümkündür.

Burs İmkanları
Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin başarısını özendirmek ve ödüllendirmek, yeteneği gözetmek ve yükseköğretimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çeşitli burs ve mali yardım olanakları sağlamayı hedeflemektedir. Bahçeşehir Üniversitesi Bursları hukuki dayanağını 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 3843 sayılı kanunla değişik 17. Maddesiyle eklenen 18. Maddesinden alır.

Burs (scholarship) öğrencinin üniversiteye kabul edilirken veya üniversitedeki eğitimi sırasında göstermiş olduğu akademik veya başka türden, üniversitedeki misyonuna uygun ve ödüllendirilmesi gereken alanlardaki faaliyetlerinden doğan (scholarly activity) başarılarına göre verilen ve geri ödemesi olmayan bir tür destektir. Bahçeşehir Üniversitesi'nde burslardan yararlanacak öğrenciler için herhangi bir bölüm önceliği veya kontenjan sınırı yoktur. Bahçeşehir Üniversitesi burs koşulları başarılı her öğrencinin yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir.BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu
İletişim bilgileri: Soma Cd. Balıkesir
Tel: 0266 245 96 50
İnternet Adresi
www.balikesir.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
YO: 3
MYO: 9
Öğrenci sayısı: 10656
Akademik personel: 458

Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, "Eğer kararınız Balıkesir Üniversitesi'nden yana olursa burada ihtiyaç duyacağınız bilgi ve becerileri sizlere üniversitemizin çok değerli öğretim üyeleri ve yardımcıları özveriyle en iyi şekilde kazandırma çabası içinde olacaklardır."
Balıkesir Üniversitesi'nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi'ne dayanıyor. Balıkeris Üniversitesi 1992 yılında kuruldu. Balıkesir Üniversitesi şehir merkezine 18 km uzaklıkta 4000 dönüm arazi üzerinde yapılanmasını sürdürüyor.
Üniversitenin hedefi, "Ülkemize ve insanlığa layık olabilecek çağdaş bir eğitim öğretim kurumu olmak. Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini ve bilgi çağını hür düşünen, laik, demokrat, ülkesinin bölünmezliğine inanan Cumhuriyet'e sadık nesiller yetiştirmek. Balıkesir Üniversitesi'ni gerçek anlamda halkın üniversitesi haline getirmek" olarak açıklanıyor. Balıkesir Üniversitesi tek kampüste bulunuyor. Henüz tamamı bitirlemiş kampüste Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nda eğitim öğretimini sürdürüyor. Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ve Fen- Edebiyat Fakültesi inşaatları da devam ediyor. Necatibey Eğitim Fakültesi şehir merkezinde kendi binasında eğitim öğretim verirken, ilçelerdeki meslek yüksekokulları geçisi binalarda hizmet veriyor. Üniversite öğrencilerinin bir böölümü Yurt- Kur'a ait 1152 kapasiteli bir kız öğrenci yurdu ile 1072 kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
Üniversitede her türlü takım oyunları ve ferdi sopr dallarına yönelik çalışmaların yapıldığı bir spor salonu, 2 tenis kortu, 1 duvar tenisi, 2 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 halı saha ve koşu parkuru bulunuyor.BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 13. 01. 1994
Rektör: Prof. Dr. Mehmet Haberal
İletişim bilgileri: Bağlıca Kampüsü Eskişehir Yolu 20. Km. 06530 Ankara.
Tel: 0 312 234 10 10
Faks: 0 312 234 12 16
İnternet Adresi
www.baskent.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
BÖLÜM: 10 (2 yıllık)+ 10 (4 yıllık)
Enstitü: 3
YO: 9
Öğrenci sayısı: 2158
Akademik personel: 422

Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal: "Bizim için üniversite, yalnızca bilginin değil, yaratıcı ögrenim ve uygulamanın, pratiğe dönük teorinin, yeni ufuklar için hayal kurmanın, hayali gerçekleştirmek için engel tanımayan anlayışın beşiği, başka bir deyişle topragıdır."

Tarihçe:
1993 yılında Haberal Egitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan Başkent Üniversitesi'nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlandı ve üniversite 1994 yılında kuruldu.
Başkent Üniversitesi, ülkemizde sayıları her yıl artan vakıf üniversitelerinden ilk kurulanlar arasında bulunuyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinin öğrenimlerini yabancı dille yaparken, Başkent Üniversitesi Türkçe'yi öğrenim dili olarak almiş ve Amerikan Kültürü ve Edebiyati bölümü dışındaki tüm bölümler öğrenimlerini Türkçe olarak yapıyorlar. Ancak öğrencilerin tüm eğitim öğretimleri boyunca akademik ve mesleki İngilizce desleri ile yoğun İngilizce eğitimine agırlık veren üniversitede bazı meslek dersleri de İngilizce olarak yapılıyor. Böylece üniversiteden mezun olan ögrenciler kendi mesleği ile ilgili İngilizce kaynakları ve anlatülanları rahatlıkla izleyebilecek, gerektiğinde İngilizce'nin yeterli oldugu her ülke ve işletmede çalışabilecek düzeyde İngilizce bilir duruma getiriliyor.
Başkent Üniversitesi hastaneler ve diyaliz merkezleriyle ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen sağlık sorununun çözümüne da katkı sağlıyor. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi uyum sorunu. Özellikle küçük kentlerden büyük kentlere öğrenim için giden ögrencilerde pek çok alanda uyum sorunu ortaya çıkıyor. Bunu gözönüne alan Başkent Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunuyor. Bu merkez, ögrencilere üniversite yaşamlarında yardımcı olacak oryantasyon programlarını düzenliyor. Merkez, üniversite yaşamı, yurtta barınma, sınav kaygısı, aile ve kisisel sorunlarda çözüm bulma konularında ögrencilere destek vermenin yanısıra, üniversite içindeki çeşitli birimlere ve gruplara hizmet içi eğitimi de veriyor.
İnsan Kaynaklari ve Kariyer Yönlendirme Merkezi de, mezuniyetten sonra iş olanaklarını araştırmak ve öğrencilerin iş bulmalarına yardım etmek amacıyla kurulmuş. İş çevreleri ile iletişim kuran merkez, çesitli seminerlerle öğrencilerle işverenleri biraraya getiriyor ve işe başvurma, özgeçmis yazma gibi konularda öğrencileri bilgilendiriyor.
Üniversite kütüphanesi süreli yayınlar ve kitap- okuma salonu olarak iki ayrı salonda hizmet veriyor ve aynı anda 175 okuyucunun oturarak çalısmasına imkan sağlıyor. Kütüphanede 24 bin kayıtlı ****ryal bulunuyor.
Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nce eğitim öğretim birimlerine, araştırmacılara, öğrencilere ve yönetim birimlerine bilişim desteği sunuluyor. Bu hizmetleri sunmak üzere kurulan Bilgi İşlem Merkezi, 9 bilgisayar laboratuvarında toplam 260 kişisel bilgisayar , SUN is istasyonları ve hızlı bir yerel ağ sistemine sahip bulunuyor.
Başkent Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyenlerin yıllık 4 bin Dolar karşılığı Türk Lirasi ödemeleri gerekiyor. Ögrencinin kayıt yılndaki yıllık ücreti mezun olana kadar değiştirilmiyor. Egitim ücretinin ilk taksidi kesin kayıt sırasında T.C. Merkez Bankasi efektif satış kurundan hesaplanıyor. Ikinci taksidi ikinci yarıyıl başında T.C. Merkez Bankası efektif satış kurundan hesaplanarak ödeniyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER
Üniversitede çeşitli konularda bilimsel seminer, sempozyum ve konferansların düzenlenmesinin yanı sıra ögrencilerin kendi girişimleri ile oluşturdukları çeşitli etkinlik kolları da çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite bu etkinliklerle üniversite içinde dayanışmanın sağlanmasını amaçlıyor. Üniversitenin kapalı ve açık spor alanlarında tenis, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi gibi alanlarda, ögrencilerin profesyonel çalıştırıcılar yardımıyla eğitilmeleri sağlanıyor. Seçmeler sonucu olusturulan takımlar, üniversite içi ve üniversitelerarası yarışmalara katılıyorlar.

ULAŞIM:
Tüm eğitim öğretim birimleri Eskişehir yolu üzerindeki Konukkent karşısında kurulan Bağlıca Kampüsünde yer alıyor.

BURSLAR:
Burslu programlara yerleştirilen ögrencilere mali durumlarına bakılmadan burs veriliyor. Bu burslar yalnızca öğrenim ücretini kapsıyor. Üniversitede ayrıca başarı teşvik bursu veriliyor. Bu burs ögrencilere, üstün başarı gösterdikleri yılı izleyen öğrenim yılından geçerli olmak üzere veriliyor. Karşılıksız olan akademik başarı bursu hazırlık programı için geçerli değil. Bursun verileceği ögrenci sayısı bölümde öğrenim gören ögrenci sayısına göre saptanıyor ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor.

BARINMA:
Üniversitenin Bağlıca kampüsünde hizmet veren öğrenci yurtları tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 508 yatak kapasitesine sahip ve 8 yatak özürlüler için düzenlenmiş. Aynı kompleks içinde, kütüphane, iki ayrı dinlenme ve oturma salonu , yemek salonu gibi çeşitli birimler bulunuyorBİLKENT ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 12.02.1984
Rektör: Prof. Dr. Ali Doğramacı
İletişim bilgileri:
Tel: 0 312 266 40 00
Faks: 0 312 266 41 27
İnternet Adresi
www.bilkent.edu.tr
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
YO: 2
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 10003
Akademik personel: 970

Rektör Prof. Dr. Ali Doğramacı: "Eğitim kalitesi üniversite tercihinde en önemli kriterlerden birisidir. Bilkent'i daha yakından tanıyabilmeniz için üniversitemizi bizzat ziyaret ederek akademik ve sosyal hayatı yerinde görmenizi öneririm."
Tarihçe: Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kuruldu ve 1986 yılında eğitim öğretime başladı. Bilkent Üniversitesi hem eğitim öğretim kalitesi hem de kampüsünün güzelliği ile ile üniversite adaylarının çoğunun rüyalarını süslüyor. Üniversitenin özellikle burslu bölümleri başarılı öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.
Vakıf üniversitelerine öncülük eden Bilkent Üniversitesi kurulduğu günden bu yana pek çok fakültesiyle liderliğini sürdürüyor. Burssuz bölümleri ise ücretli olması nedeniyle adaylar tarafından daha az tercih ediliyor. Son yıllarda şampiyonların tercihlerine baktığımızda ilk sıralarda Bilkent Üniversitesi'nin burslu bölümleri bulunuyor.
Matematik puan türüne göre 1998 ÖYS'de en yüksek puanı alan 100 öğrenciden 30'u, fen puan türüne göre de 32'si Bilkent Üniversitesi'nde öğrenim görüyor. Ankara'nın batısında kurulan Bilkent Üniversitesi merkez, orta ve doğu kampüsü olmak üzere üç kampüsten oluşuyor. Kampüs çevresi ise alışveriş merkezleri, mağazaları ile yeni bir şehir görünümünde.
Bilkent Üniversitesi'nde öğrenci merkezli eğitim esas alınmış. Üniversitede her akademik dönemin sonunda öğrenciler öğretim üyelerinin dersi sunuş yöntemlerini, ders için yaptıkları hazırlıkları ve dersin içeriğini değerlendiriyorlar. Öğrencilerden elde edilen veriler derslerin sürekli iyileştirilmesinde kullanılıyor.
Tüm Bilkent öğrencileri üniversiteye girdikleri günden itibaren bir UNIX hesabına sahip oluyor ve 24 saat bilgisayar hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yerel ağa bağlı yaklaşık 3000 dolayında kişisel bilgisayar ile 100 kadar UNIX ve X- Windows ile çalışan iş istasyonu bulunuyor.
Bilkent Üniversitesinin masrafları oldukça yüksek. Eğitim ücretini ödeme gücünde olmayan adayların yalnızca burslu bölümleri tercih etmeleri tavsiye ederiz.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Bilkent Üniversitesi'nde derslerin yanısar sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Etkinliklerin çoğunluğu öğrencilerin seçtikleri Öğrenci Konseyi tarafından yürütülüyor. Konsey bünyesinde kurulan klüp ve topluluklar, düzenli olarak çeşitli söyleşi ve paneller, sergiler, konserler düzenliyor. Klüplerin düzenlediği etkinlikler çerçevesinde pek çok tanınmış politikacı, işadamı, sanatçı ve bilim adamı öğrencilerin konuğu oluyor. Ders dışında öğrencilerin biraraya gelerek iş dünyasındaki yenilikleri, gelişmeleri araştırdıkları İşletme ve Ekonomi, Genç Girişimciler gibi külüpler bulunuyor. Kulüpler çeşitli seminerler, film gösterileri düzenliyorlar.
Bilkent Üniversitesi'nin Öğrenci Konseyi binasında aerobik step salonu, gazete okuma salonu, müzik ve fotoğraf stüdyoları, konsey büroları, toplantı ve video odası bölümleri bulunuyor.

BARINMA:
Bilkent Üniversitesi'ni modernk geniş tesislerinde yaklaşık 4500 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. Yurt bloklarında 4 kişilik, 2 kişilik ve belirli sayıda tek kişilik odalar bulunuyor.
Her yurt odasında telefon bulunuyor. Odalar ayrıca Bilkent Bilgisayar Merkezi'ne fiber optik hatlarla bağlı ağ donanımları ile hazır durumda. Bu ağ aracılığı ile öğrenciler kendi kişisel bilgisayar hesaplarına erişebiliyor, internet ve web olanaklarından yararlanabiliyor. Merkez kampüs yurtlarında dört, doğu kampüs yurtlarında iki noktada bilardo salonları bulunuyor.

SAĞLIK HİZMETLERİ:
Sağlık hizmetleri üniversitenin sağlık merkezinde veriliyor. İki kampüste hizmet veren merkezde ilk müdahale ve tedaviye ek olarak, diş, göz, cildiye, kulak burun boğaz ve kadın hastalıkları ünitesi ile ilaçların anında temini için bir eczane bulunuyor. Merkezde çeşitli tıbbi analizlerin yapılabildiği modern donanımlı iki labaratuvar bulunuyor.
Öğrenci Sağlık Merkezi bünyesinde acil servis, üç ambulans ve 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Merkezlerde biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarı, ultrasonografi ve röntgen ünitesi bulunuyor.

BURS:
Burslu bölümlere yerleştirilen öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Bu burs öğrenim ücretini ve Ankara dışından gelen öğrencilerden yurtta kalmak isteyenlerin yurt ücretini karşılıyor. Burslu öğrencilere ayrıca ders yılında 9 süreyle ödeme yapılıyor.
Üniversiteye girerken verilen burslar dışında akademik yıl içinde programlarında belirtilen ders yükünün tümüne kayıtlı olup, yıllık not ortalaması en az 3.5 ve üstü olan öğrencilere de üniversitece saptanan kontenjanlar dahilinde burs veriliyor.

BESLENME:
Üniversite kampüsünde 2 tabldot, 4 alakart, 4 hızlı yemek salonu, 1 pastane ve çok sayıda kantin ile büfe bulunuyor. Alakart yemek salonunda öğre akşam yemeklerinde 15- 20 çeşit yemek sunuluyor. Bunun yanısıra tabldot yemek salonlarında kahvaltı dahil üç öğün seçmeli yemek servisi yapılıyor.BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 12.09.1971
Rektör: Prof. Dr. Üstün Ergüder
İletişim bilgileri: Boğaziçi Üniversitesi Bebek- İstanbul
Tel: 0 212 263 15 00
Faks: 0 212 265 63 57
İnternet Adresi
www.boun.edu.tr
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
BÖLÜM: 23
Enstitü: 6
YO: 3
Öğrenci sayısı: 9391
Akademik personel: 1046

Rektörü: Prof. Dr. Üstün Ergüder: "Her yıl üniversite sınavı sonucunda en seçkin öğrenciler aramıza katılıyor. Üniversitemiz bu çok kıymetli insan kaynağını, değereni daha da arttırarak ülkemize kazandırmak için tüm gücüyle çalışıyor"
Tarihçe: Boğaziçi Üniversitesi 1971 tarihinde kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nin mirasını devraldığı Robert Koolej, 1863'te Bebek sırtlarında küçük bir binada faaliyete geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumu olmuştur. 1971'de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından devralınan ve Robert Kolej kampüsünde kurulan Boğaziçi Üniversitesi bu eğitim kurumunun eğitim öğretim geleneklerinin varisi oldu.
Boğaziçi Üniversitesi'nin muhteşem manzarasını, yeşillikler içindeki kampüsünü gören üniversite adaylarının bu üniversiteye hayran olmamaları mümkün değil. Boğazın mavi sularına bakarak üniversite öğrenimi görmek Boğaziçililerin bir ayrıcalığı. Tabiiki Boğaziçi Üniversitesi'nin ayrıcalığı yalnızca kampüsünün hayran bırakan güzelliği değil. Boğaziçi Üniversitesi eğitim öğretimdeki kalitesiyle de kendisini kanıtlamış durumda.
Üniversite adaylarının ve şampiyon öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralardaki yerini koruyan Boğaziçi Üniversitesi, yüksek standartlarda öğrenim veriyor. Boğaziçi mezunlarının iş dünyasına bir adım önde girdikleri de yadsınamaz bir gerçek.
Boğaziçi Üniversitesi Bebek, Kuzey, Hisarüstü, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli olmak üzere 6 ana kampüste konumlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini öğrencilerin belirli sınırlar içinde eğitim süresini uzatmadan diğer bir bölüme geçiş yapabilmesi oluşturuyor. Ayrıca çift anadal programları aracılığıyla aynı anda iki diploma alma fırsatı da sağlanıyor.
Üniversitede 1993 yılından beri uygulanmakta olan öğrenci değişim programıyla başvuru koşullarına uygun olan öğrenciler ABD, Kanada, Uzakdoğu, ve Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl eğitim görebiliyorlar.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, sadece iyi bir meslek ve kariyer sahibi olma konusunda gerekli olan bilgileri değil, uygarlığın temel kavramlarını da tanıyarak, gerçek bir aydın olma yolunda yönlendiriliyorlar. Geleneklerine uygun olarak , Boğaziçi Üniversitesi sınıf dışı, zengin bir öğrenci yaşamını da vurguluyor. Pek çok alanda öğrenci kulüpleri bulunduğu gibi çok gelişmiş spor tesisleri de bulunuyor.

BARINMA:
Üniversite öğrencilerine kampüste yaşam olanağı sunuyor. Güney kampüste, 300 kişilik birinci ve 122 kişilik üçüncü erkek yurdu, 424 kişilik birinci kız yurdu bulunuyor. Kuzey kampüste 496 öğrencinin barınabildiği ikinci erkek yurdu, 504 kişilik ikinci kız yurdu bulunuyor. Hisarüstü kampüsünde ise 252 kişilik erkek yurdu, Uçaksavar kampüsünde de bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 224 kişilik yurt bulunuyor.

BURS:
Boğaziçi Üniversitesi'nde burs ofisi yoluyla öğrencilerin ihtiyaçlarına gör; gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap, yadyok, yaz dönemi bursları veriliyor ve harç artışı muafiyeti hakkı tanınıyor. Öğrencilerin belirlenen gereksinim düzeylerine göre sözkonusu bursların birden fazlasını da alma hakkı bulunuyor. Üniversite dışından da çeşitli kaynaklardan öğrencilere burs veriliyor.CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Tuna Taner
İletişim bilgileri: İstasyon mevkii Manisa
Tel: 0 236 231 88 16
Faks: 0 236 237 24 42
İnternet Adresi
www.bayar.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
YO: 3
Öğrenci sayısı: 10.075
Akademik personel: 698

Rektör Prof. Dr. Tuna Taner: "Sevgili gençler dün üniversite sınavlarını kazanmak için harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışmalar yapmak, ileri teknolojiyi üretmek, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza tüm içtenliğimle inanıyorum"
Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan çağdaş bir yaklaşım yakalamayı amaçlayan Celal Bayar Üniversitesi altı yıllık geçmişe sahip genç bir üniversite. Merkez kütüphanede 8369 kitap 2100 süreli yayın, 30 tez, 22 görsel- işitsel ****ryal bulunuyor. Üniversitenin 3 sopr salonu, 1 açık yüzme havuzu, 1 tenis kortu, 6 açık basketbol- voleybol sahası, 1 jimnastik salonu, 2 açık futbol sahası bulunuyor. Öğrencilerin bu salonlarda voleybol, basketbol, futbol, hentbol masa tenisi gibi dallarda spor yapmaları sağlanıyor.
Üniversitede üç mediko sosyal merkezi bulunuyor. Genel sağlık hizmetlerinin dışında göz, kalp, diş üniveteliri bulunan merkezde 1 başhekim 1 başhekim yardımcısı, 3 doktor görev yapıyor. Mediko bulunmayan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenci ve personel devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ve tedavilerini yaptırıyor, tedavi giderleri başbakanlıkça karşılanıyor.

BARINMA:
Kredi ve yurtlar Kurumu'nun yurtlarından faydalanılıyor. Manisa merkezde 480 kız, 536 erkek, Akhisar'da 100 kız, 200 erkek, Alaşehir'de 100 kız, 200 erkek, Demirci'de 712 kız, 346 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunuyor.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1974
Rektör: Prof. Dr. Ferit Koçoğlu
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü- Sivas
Tel: 0346 226 15 27
Faks: 0346 226 15 54
İnternet Adresi
www.cumhuriyet.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
Enstitü: 3
YO: 3
MYO: 11
Öğrenci sayısı: 12157
Akademik personel: 1034

Rektör Prof. Dr. Ferit Koçoğlu: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan şüphesiz olumsuz yönde etkilenmiş olmamıza rağmen bunların aşılmasında üstün gayretlerini gördüğü tüm akademik ve idari kadrolarımızdaki çalışanlarımıza teşekkür ederim."
Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 50. yılı anısını bilimsel bir anıtla sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla 1974 tarihinde kuruldu. Üniversite Sivas il merkezinin 7 km. güneyinde Kızılırmak nehrinin kenarında 11000 dönüm arazi üzerinde bulunuyor.
Üniversite kampüsü içinde hizmet veren 3 katlı Merkezi kütüphanede yaklaşık 50 bin ciltlik kitap ve dirgi koleksiyonu bulunuyor. 187'si yurtdışı alımı olmak üzere 300 civarında süreli yayın aboneliği devam ediyor.
1200 seyirci kapasiteli Cumhuriyet Spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol, güreş gibi sporlar yapılıyor. Ayrıca 2 futbol sahası, 2 halı tenis kortu bulunuyor. Öğrencilerden oluşan Türk Halk, Türk Sanat Müziği koroları çeşitli konserler veriyor. Tiyatro grubu da her yıl en az bir eser sergiliyor. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında okuyarak başarılı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği, ayrıca sınıf birincisi ve ikincisi olan öğrencilere her yıl değişen oranlarda bir defaya mahsus olmak üzere burs veriliyor.

BARINMA:
Öğrencilerin barınma ihtiyacı için, Yurt- Kur'a bağlı 2576 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. bu yurtların 1424'ü kız öğrenciler için kampüs içinde bir bölümü kampüs bir geri kalanı şehir merkezinde olmak üzere 1152 yatak kapasiteli erkek yurtları bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nca üniversiteye devredilen Sivas sağlık Meslek Lisesi yatakhanesi kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenerek 224 öğrencinin barınması sağlandı.ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Ramazan Aydın
İletişim bilgileri: İskele meydanı Çanakkale
Tel: 0 286 212 88 20
Faks: 0 286 212 88 15
İnternet Adresi
www.cau.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
Enstitü: 2
YO: 10
Öğrenci sayısı: 7.081

Üniversitenin bilgisayar hizmetleri bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülüyor. Üniversitede okutulan bilgi işlem derslerinin uygulamalı yapılabilmesi için 3 adet bilgisayar labaratuvarı bulunuyor.
Sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi birimlerince veriliyor. İleri tetkik ve tedaviler için Çanakkale hastanesine veya yakın illerdeki tıp fakültelerine sevk yapılıyor. Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen hekim, 2 hemşire görev yapıyor. Kampüs sahası dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 1000 kız, 500 erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Yahya Çavuş Kampüsünde 30 erkek, Biga'da 300 kız, 300 erkek öğrenci yurdu bulunuyor.
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. Kemal Güçlüol
İletişim bilgileri: Öğretmenler cd. 112/2 Yüzüncüyıl Balgat- Ankara
Tel: 0 312 286 85 91
Faks: 0 312 285 96 31
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

Prof. Dr. Kemal Güçlüol; "Çankaya Üniversitesi, Çankaya kavramı ve olgusu ile Çankaya adının ve bu arada Çankaya adıyla özdeşleşen Atatürk Türkiye'sinin kurulup çağdaş bir yapıya kavuşarak bugünlere gelişindeki yer ve anlamının her zaman idrak ve sorumluluğu içinde olacaktır."
Çankaya Üniversite'si Ankara'nın merkezinde bulunuyor. Fen- Edebiyat , Hukuk, İktisadi ve İdari S Bilimler, Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri ile Çankaya Meslek Yüksekokulu'ndan oluşan üniversitede eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizce yapılıyor. İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için bir yıl hazırlık okulunda eğitim yapılıyor. Üniversitede her öğrencinin danışman öğretim üyesi bulunuyor.
Eğitim öğretim ücretli olan Çankaya Üniversitesi'nde öğrenim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için KDV hariç 4500 Dolar karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 1 şubat 2000 tarihindeki Merkez Bankası eektif satış kurundan hesaplanarak TL olarak öğrenci tarafından ödenecek. 1374 öğrencisi bulunan üniversiteye yeni 790 öğrenci alınacak.

BURSLAR:
Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden M puan türünde Türkiye genelinde ilk 20000 içinde yer alanlara yıl sonundaki genel not ortalaması 4 üzerinden 3 altına düşmediği sürece ayrıca her yıl 9 ay süreyle ayda 100 milyon lira, 2001- 4000 arasında yer alanlara ayda 50 milyon liralık başarı bursu veriliyor. Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de üstün başarı gösteren öğrencilere o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız Akademik Başarı bursu veriliyor.
ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. İlhan Yücel
İletişim bilgileri: Adana Mersin karayolu üzeri Yenice
Tel: 0 324 651 48 00
Faks: 0 324 651 48 11
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
MYO: 1
Öğrenci sayısı: 772
Akademik personel: 77

Rektör Prof. Dr. İlhan Yücel; "Sevgili öğrenciler sizler yirminci yüzyılın sonunda öğretime başlayan ve yirmibirinci yüzyılda mezun olarak böylece Çağ'ı gerkeç anlamıyla bir bilim yuvasında Çağ Üniversitesi'nde aşan Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimiz ve geleceğimizsiniz" Bir doğa cenneti Akdeniz bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Baydoğan Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversite Mersin karayolu üzerinde Adana'ya 22, Mersin'e 40, Tarsus'a 18 km. uzaklıkta bulunuyor.
150.000 metre kare yeşil alan üzerine kurulu olan üniversitenin amacı; "bölgede evrensel değerlere sahip, global anlamda geniş vizyonlu, özgür düşünceye ve yaratıcılığa önem veren, insanı seven çağdaş ve küresil eğitim standartlarında yüksek öğretim vermek" olarak belirtiliyor.
Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransızca, Japonca, Rusca dillerinden birisini ögğrenme zorunluluğu bulunuyor. Üniversite bilgi işlem merkezi öğrencilere eğitim hizmeti vermenin yanısıra, akademik personel öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştiriyor. Üniversitede derslikler, öğrenci katılımlı sınıf içi etkileşimine olanak tanıyacak şekilde küçük sınıflardan oluşuyor.
Kampüs içinde öğrencilerin çeşitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1973
Rektör: Prof. Dr. Can Özşahinoğlu
İletişim bilgileri: Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Balcalı- Adana
Tel: 338 60 84
İnternet Adresi
www.cu.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 10
Enstitü: 3
YO: 3
MYO: 7
Öğrenci sayısı: 20401
Akademik personel: 1660

Rektör Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, "Çukurova Üniversitesi bugün Türkiye'nin seçkin üniversiteleri arasındadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılan bir değerlendirme sonucunda üniversitemizin ilk dörtte yer aldığı saptanmıştır."
Çukurova Üniversitesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesi ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Çukurova Tıp Fakültesi'nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesi ile 1973 yılında kuruldu.
Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında yer alan üniversitenin Balcalı Kampüsü, 20 bin dekar arazi üzerine kurulu ve Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunuyor.
Eğitim öğretim dili Türkçe olan Çukurova Üniversitesi'nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümü ile Makine Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde zorunlu, Fen- Edebiyat Fakültesinin, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin inşaat, jeoloji, endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde isteğe bağlı bir yıl İngilizce hazırlık bulunuyor.
Üniversite kütüphanesinde 125 bin kitap, 90 bin cilt süreli yayın, 9 çeşit CD ri tabanı bulunuyor.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde faaliyet gösteren 28 kol bulunuyor. Öğrenciler yıl boyunca ilgi alanlarına göre çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Tüm öğrenci kollarının katılımı ile her yıl mayıs ayında geleneksel hale dönüşen bahar şenliği düzenleniyor. Ayrıca her yıl mayıs ayı içinde geleneksel spor şöleni yapılıyor. Yayın kolu tarafından öğrenci gazetesi çıkarılırken, sinema kolu tarafından da belirli aralıklarla sinema günleri düzenleniyor.

BARINMA:
Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Adana'da 494 öğrenci kapasiteli Sabancı Kız Yurdu, 3008 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, 418 kapasiteli Sümer Yurdu, 668 kapasiteli Ceyhan yurdu, 246 öğrenci kapasiteli Osmaniye yurdunda barınma imkanına sahipler.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Fethi İdiman
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Bulvarı No: 144 Alsancak- İzmir
Tel: 0 232 421 55 90
Faks: 0 232 452 09 70
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
Enstitü: 10
YO: 4
Öğrenci sayısı: 31229

Üniversitenin İzmir'in çeşitli semtlerinde birimleri bulunuyor. Öğrenciler Buca Kız Yurdu ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Hacı Ahmet kız ve Ahmet Yesevi öğrenci yurdundan yararlanabiliyorlar. İzmir'in dışında bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait İnciraltındaki Zübeyda hanım yurdu ve Bornova'daki kız ve erkek öğrenci yurtlarından yararlanabiliyorlar.
Öğrencilerin kullanabilecekleri kişisel bilgisayarlar ve mini sistemler üniversitenin tüm fakülte ve yüksekokullarında bulunuyor. Bilgi işlem merkezi genel olarak rektörlük, fakülteler, yüksekokullar ile enstitülerin hizmetlerinde otomasyonu ile ilgili çalışmalar yapıyor ve üniversiteye bağlı kurumların internet bağlantısı ve işletiminin gerçekleşmesi için teknik destek sağlıyor. Merkezde genel amaçlı hizmetler için kullanılan Unix, Sun, Solarıs, Aix, novell ve windows NT iletişim sistemlere sahip server'lar bulunuyor.
Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde veriliyor. 9 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 cerrahi mütahassıs, 1 çocuk doktoru, 1 psikolog, 4 hemşire, 2 eczacı ve 3 biyolog görev yapıyor.

EGE ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1955
Rektör: Prof. Dr. Refet Saygılı
İletişim bilgileri: Ege Üniversitesi Gençlik Cad. 35100 Bornova- İzmir
Tel: 0 232 339 02 04
Faks: 0 232 339 90 90
İnternet Adresi
www.ege.edu.tr
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 11
YO: 5
MYO: 8
Öğrenci sayısı: 33.000
Akademik personel: 3446

Rektör Prof. Dr. Refet Saygılı: "Geleceğinizle ilgili önemli bir karar verirken çok özenli ve dikkatli davranmalısınız. Ege Üniversitesi olarak sizleri ülkenin ve insanlığın temel değerleri ile uyumlu, toplum ve çevresine yararlı bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz."
Ege'nin incisi İzmir'de bulunan Ege Üniversitesi eğitim öğretimi oturmuş üniversitelerimizden birisi. Ege Üniversitesi 1997- 98 öğretim yılından itibaren tüm fakülte ve dört yıllık yüksekokulları, hazırlık sınıfı uygulamasına geçti. 1 yıl olan hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl destek sınıfına devam ediyorlar. bu yılın sonunda yine başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden fakültelerine kayıtları yapılıyor. Ancak bu durumdaki öğrencilerin üniversitede açılan muafiyet sınavlarına mezun oluncaya kadar girmek ve İngilizce'den mufa olmak zorunluluğu bulunuyor. Ege Üniversitesi'nin 1960 yılında kurulan merkez kütüphanesinde 380 bin cilt kitap ve kitap türü meteryal bulunuyor. 820 adet süreli yayın ve aynı anda 1500 kişinin oturma alanı mavcut olan kütüphanenin kitap kapasitesi ise bir milyon adet. Ege Üniversitesi merkez kütüphanesinde bütün işlemler elektronik ortamda yürütülüyor.
Öğrenci yurtlarında 8 bin öğrencinin barınma olanağı bulunuyor. Kampüs alanı içinde, binası bitmek üzere olan bin 800 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu da yakında hizmete giriyor.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Üniversitede çeşitli topluluklar bulunuyor. Kış Gözlem Kolu, şiir kolu, karikatür ve mizah kolu, izcilik kolu, havacılık kolu bunlardan birkaçı. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla yürütülen spor faaliyetleri, 2 kapalı spor salonu, 1 olimpik kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, futbol ve atletizm sahalarında yapılıyor.
Bu yıl 20. düzenlenecek olan kültür ve sanat şenliği satış tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleri ile büyük ilgi görüyor.

BURSLAR:
Gereksinimi olan öğrencilere karşılıksız olarak rektörlük bursu ve fakülte , yüksekokul bursları veriliyor. Ayrıca psikolojik danışma ve rehberlik kanalıyla resmi ve özel kuruluşlardan da burslar sağlanıyor. ÖSS sınavında üniversitenin herhangi bir programını ilk 3 tercihinde gösterip ilk 1000 öğrenci arasına girenlere ve milli sporculara öğrenimleri süresince ayrılan kontenjanlarda Ege Üniversitesi Vakfınca burslar veriliyor.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1978
Rektör: Prof. Dr. Mehmet Şahin
İletişim bilgileri: Erciyes Üniversitesi 38039 Kayseri
Tel: 0 352 437 49 01
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 11
Enstitü: 3
YO: 5
MYO: 6

Erciyes Üniversitesi'ni 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi oluşturdu. Daha sonra 1977 yılında Kayseri'de yine aynı üniversiteye bağlı olarak işletme fakültesi açıldı. Bu fakülteler 1978 yılında kurulan Kayseri Üniversitesi'ni oluşturdu. 1982 yılında Kayseri Üniversitesi adını Erciyes Üniversitesi olarak değiştirdi.
Üniversitenin öğrencilerinin büyük bir kısmı Kayseri'de, diğer bir kısmı ise Nevşehir ve Yozgat'ta öğrenim görüyor.
Üniversitede öğrencilerin karşılaştıkları, duygusal, sosyal, eğitim, meslek veya iş seçimine ait sorunların çözümünde yardımcı olmak için psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi bulunuyor. Üniversite merkez kütüphanesinde 140, Sabancı Kültür Sitesi Kütüphanesinde 220, İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde 156 ve Mühendislik Fakültesi kütüphanesinde 30 okuyucu sandalyesi bulunuyor. Kütüphane internete bağlı.
Öğrencilerin ulaşım açısından sorunları bulunmuyor. Şehir merkezinden her beş dakikada kalkan büyükşehir belediyesi otobüsleri ile Talas belediyesi otobüsleri öğrencilere ulaşım açısından gerekli kolaylığı sağlıyor. Üniversiteye dolmuşlarla da ulaşmak mümkün.

BARINMA:
Kayseri'de Üniversite kampüsüne 1000m. uzaklıkta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1450 öğrenci erkek öğrenci yurdu ile 1000 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Yurdu bulunuyor. Bunların dışında öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak vakıf ve özel yurtlar bulunuyor. Yozgat ve Nevşehirde'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor.

FIRAT ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1975
Rektör: Prof. Dr. Eyüp İspir
İletişim bilgileri: Prof. Dr. Eyüp İspir
Tel: 0 424 237 00 00
Faks: 0 424 212 27 17
İnternet Adresi
www.firat.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 8
Enstitü: 3
YO: 12
Öğrenci sayısı: 12086
Akademik personel: 1190

Rektör Prof. Dr. Eyüp İspir: "Amacımız öğrencilerimizi Türkiye Cumhuriyeti devleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen, Atatürk Inkılap ve ilkeleri doğrultusunda Türk Milleti'nin milli, ahlaki, kültürel değerlerini taşıyan vatandaşlar olarak yetiştirmektir."
Köklü bir geçmişi olan Fırat Üniversitesi, rektörlük ve mühendislik kampüsü olmak üzere toplam 2.198.797 metre kare yüz ölçümündeki alanlar üzerine kurulu. Halen eğitim öğretim yapılan Su Ürünleri Fakültesi dışında tüm fakülteler tamamlanan binalarında eğitim öğretim yapıyor. Merkez kütüphanede 80 bin 579 kitap bulunuyor. Ayrıca toplam 581 süreli yayın abonesi olan kütüphanede, 20 personel görev yapıyor.
Üniversite yerleşimi itibariyle şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Öğrencilerin ulaşım ihtiyaçlarını yaya olarak kolaylıkla sağlamalarına rağmen şehirle bağlantıyı daha çabuk sağlayan imkanları da öğrencilerin kullanımına sunuyor.

BURSLAR:
Üniversitede öğrenim gören öğrencilere FÜGEM tarafından 8 ay boyunca karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca maddi durumu kötü olan öğrencilere de bir defaya mahsus olmak üzere maddi destek sağlanıyor. Fırat Üniversitesi Kadınlar kolu burs konusunda büyük destek sağlıyor. Geçen yıl 100 öğrenciye burs veren kadınlar kolu bunların dışında zor durumda kalmış veya yardım istemiş olan öğrencilere de bir defaya mahsus olmak üzere yardımda bulunuyor
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Yıldızhan Yayla
İletişim bilgileri: GSÜ Çırağan Caddesi No: 102 Ortaköy
Öğrenim dili: Fransızca
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 2
Öğrenci sayısı: 1200

Galatasaray Üniversitesi, entegre eğitim - öğretim kurumu olma özelliğini taşıyor. Galatasaray Lisesi ile ona bağlı Galatasaray İlköğretim Okulu ve rektörlüğe bağlı yükseköğretim birimlerinden oluşuyor. Galatasaray Üniversitesi, tek bir kampüsten oluştuğu için, öğrencilerin kendi fakülte arkadaşları dışında diğer fakülte öğrencileriyle sıkı bir diyalog kurma ve kulüp faaliyetlerinde bulunma imkanları var. Bu mekan birliği, ayrıca öğrencilerin gerek kendi alanları gerekse mesleki alanları dışındaki konularla düzenlenen seminer, sempozyum gibi etkinlikleri de takip etme imkanı tanıyor.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ


KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Enver Hasanoğlu
İletişim bilgileri: Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 06500 Teknikokullar- Ankara
Tel: 0 312 212 68 40
Faks: 0 312 221 32 02
İnternet Adresi
www.gazi.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe- İngilizce
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 19
Enstitü: 5
YO: 8
Öğrenci sayısı: 49.513
Akademik personel: 3035

Üniversiteye bağlı Yükseköğretim kurumlarında 100'ü aşkın bilgisayar bulunuyor. Fizik, bilgisayar, kimya, elektrik- elektronik fakültelerinde 4 ayrılabaratuvar öğrencilere hizmet veriyor. Tüm öğrencilere açık Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi'ne bağlı çalışan internet odası bulunuyor. Tiyatroyu sevdirmek içirn Devlet tiyatroları temsillerine ücreti Öğrenci Sosyal Hizmetler Birim Saymanlığı'nca karşılanmak üzere her hafta 75 öğrenci için tiyatro bileti alınıyorb. Haftada 4 gün sinemagösterileri yapılıyor. Üniversitede Sağlık ve Kültür Spor Dairesi Başkanlığı'na bağlı tiyatro, Amerikan futbol, havacılık toplulukları ve müzik toplulukları bulunuyor. Üniversitede öğrencilerin spor yapabilmeleri için 5 kapalı spor sahası, tenis sahası, açık futbol sahası ile yüzme havuzu bulunuyor. Ulaşım belediye, halk otobüsleri, dolmuşlar, metro bağlantılı Ankaray ile gerçekleşiyor.

BURSLAR:
1400 öğrenciye öğrenim harçları fonundan 9 ay süreli karşılıksız 10 milyon lira burs veriliyor. Gazi Üniversitesi Vakfı ve üniversite birimlerinin vakıf ve dernekleri tarafından aynı şekilde 600 başarılı öğrenciye burs veriliyor.
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1987
Rektör: Prof. Dr. İ. Hüseyin Filiz
Tel: 0 342 360 10 10
Faks: 360 10 13
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 3
YO: 7
Öğrenci sayısı: 4198

Üniversite Gaziantep Kilis karayolu üzerinde şehir merkezine 7 km. uzaklıkta bulunuyor. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 727 kız 2412 erkek olmak üzere toplam 3136 kapasiteli yutlarda kalma imkanına sahipler. Ayrıca yine kuruma bağlı şehir merkezinde 130 kişilik özel yurt binasında kalabiliyorlar. Kilis Meslek Yüksekokulu kampüsünde 240 kişi kapasiteli yurt binası bulunuyor. Üniversitenin bilgisayar araştırma ve uygulama merkezinde 64 MB bellek kapasiteli 7 adet disk ve birimlere bağlı 150 terminalle hizmet veren bilgisayarlarla 24 saat kullanıma açık bulunuyor. Ayrıca internet ve Earn ağları kullanılıyor.
Üniversitede sağlık hizmetleri Mediko sosyal merkezince karşılanıyor. Merkezde 3 doktor, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve fizyoterapist görev yapıyor. Sağlık hizmetlerinin yanısıra psikolojik ve rehberlik danışma biriminde psikodrama seansları yapılıyor
GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Mümtaz Turgut Topbaş
İletişim bilgileri: Kışla yolu üzeri Cennet Mah. Tokat
Tel: 0 356 212 17 46
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
YO: 3
MYO: 10
Öğrenci sayısı: 5789
Akademik personel: 400

Rektör Prof. Dr. Mümtaz Turgut Topbaş; "Sevgili gençler üniversitemizin bütün akademik ve idari personelinin tek gayesi sizi en iyi şekilde yetiştirmek sizleri geleceğe in iyi şekilde hazırlamaktır." Üniversite bünyesinde öğrenci yurdu bulunmuyor. Tokat merkezde ve Zile, Niksar, Erbaa, Turhal ilçe merkezlerinde kredi yurtlar kurumunun kız ve erkek yurtları bulunuyor. Üniversitenin merkez taşlıçiftlik kampüsüne ve diğer yerlere servislerle öğrenci taşıma faaliyetleri bulunmuyor. Kampüse, Tokat taşlıçiftlik kampüsüne çalışan minibüs hattı bulunuyor ve her beş- on dakikada bir araba kalkıyor.
Üniversite sağlık merkezinde iki doktor, bir hemşire, bir labaratuvar teknisyeni görev yapıyor. Her türlü tahlilin yapıldığı tam teşekküllü laboratuvar ve diş ünitesi bulunuyor.
Üniversite bünyesinde öğrenci derneği, tiyatro kolu ve müzik kolu bulunuyor. Üniversite konferans salonunda güncel konularda belirli gün ve haftalarda sosyal ekonomik ve kültürel konularda panel, konferans düzenlenip konu ile ilgili yetkili konuşmacı çağrılıp öğrenci ve halkın aydınlatılması sağlanıyor.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1967
Rektör: Prof. Dr. Süleyman Sağlam
İletişim bilgileri: Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye-Ankara
Tel: 0 312 305 50 00
Faks: 0 312 310 55 52
İnternet Adresi
www.hun.edu.tr
Öğrenim dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
Enstitü: 12
YO: 14
Öğrenci sayısı: 24415
Akademik personel: 3148

Rektör Prof. Dr. Süleyman Sağlam; "Üniversitemiz kuruluşundan bu yana geçen otuz yılı aşkın bir süre içinde yüksek eğitim kalitesi ve bilimsel araştırmalardaki başarılarıyla ülkemizin prestiji en yüksek üniversitelerinden biri olarak sunduğu nitelikli toplum hizmetleriyle üstlendiği öncü ve yenilikçi üniversite misyonunu her yıl artan bir başarıyla sürdürmektedir."
Hacettepe Üniversitesi geniş yeşil alanlar ve 600 dönüm ormanıyla bir kampüs üniversitesi. Kampüs alanı içinde, piknik alanları, sanat yapıları, kafeteryalar, öğrenci sağlık merkezleri bulunuyor.
Hacettepe Üniversitesi'nde tıp ve dişhekimliği fakültesi hariç sömestre ve ders geçme sistemi bulunuyor. 20 öğrenciye 1 öğretim üyesinin düştüğü üniversitede devam zorunluluğu ve hazırlık dil eğitimi bulunuyor.
Üniversitede öğrencilerin spor ve kültür etkinliklerinden yararlanmaları için 2 kapalı spor salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, 3 futbol sahası bulunuyor.
Üniversitenin tüm öğrencilerinin ortak kullanımına sunduğu bilgisayar ve yabancı dil laboratuvarlar ile fakülte ve yüksekokul bölümlerinin kendi eğitim ve araştırmalarına yönelik 200'ün üzerinde laboratuvar bulunuyor.
Beytepe merkez, tıp merkezi, Ankara devlet konservatuvarı ile sosyal hizmetler yüksekokulu kütüphaneleri yaklaşık 330 bin cilt kitap, slayt, film, video, elektronik veri tabanları gibi çeşitli kaynaklar, 1334'ün üzerinde süreli yayınlar koleksiyonu bulunuyor.

BARINMA:
Üniversite kampüslerinde öğrenci yurtları, öğrenci evleri ve öğrenci misafirleri olmak üzere üç farklı tipte barınma olanağı bulunuyor.
Üniversiteye ait her iki kampüste de yer alan yurtlarda toplan 4026 adet öğrenci barınabiliyor. Öğrencilerin her türlü gereksinimine cevap verebilen ve yaklaşık 600 kişiye barınma olanağı sağlayan öğrenci evleri beytepe kampüsünde yer alıyor. 4 katlı olan öğrenci evlerinin her katında 14 oda bulunuyor. Merkez kampüsünde 660 öğrenciye barınma olanağı sağlayan tek ve iki kişilik odalardan oluşan Evik 1 ve Evim2 misafirhaneleri bulunuyor.

BURSLAR:
Hacettepe Üniversitesi tarafından öğrencilere üç tip burs olanağı sağlanıyor. Karşılıksız Hacettepe Üniversitesi bursları, bölüm- fakülte bursları, Hacettepe Üniversitesi'ni tercihe yönelik verilen burslar. Tıp fakültesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada ilk 300'e giren öğrencilere 30 milyon lira karşılıksız burs veriliyor. Üniversiteye giren genel sıralamada ilk 500'e giren ve programını ilk üç tercihte yazan öğrencilere 20 milyon lira karşılıksız burs veriliyor.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİKİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1998
Rektör: Prof. Dr. Ahmet Yüksel
İletişim bilgileri: Molla Gürani Cd. No: 16/ 18 Fındıkzade-İstanbul
Tel: 0 216 621 37 05
Faks: 0 216 621 37 03
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
YO: 2

Rektör Prof. Dr. Ahmet Yüksel; "Sevgili gençler Haliç üniversitesi fakülte ve öğretim üyeleriyle bilgi toplumunun ve gelişen teknolojinin tüm olanaklarını, sizlerin çağdaş bilim ve teknolojiyi benimsemiş, eğitilmiş insanlar olarak yetişmeniz için hizmetinizde olacaktır"
Haliç Üniversitesi Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Geçmiş yıllarda çeşitli yüksek eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan üniversite binası, şehrin merkezinde bulunuyor. Üniversitenin, 150 öğrenci oturma kapasiteli 4 bin İngilizce ve Türkçe kitabı bulunan, internet bağlantılı kütüphanesi, 25 kişilik interaktif sistemle kurulmuş dil laboratuvarı, Networke bağlı 2 bilgisayar laboratuvarı bulunuyor.
Haliç Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel aktiviteler öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapılıyor. Bunun için öğrencilerden kayıtta alınan belirli bir ücret öğrenci kulüplerine aktarılıyor. Üniversitede, Atatürkçü Düşünce Kulübü, spor, müzik, bilim, briç, yelken, satranç kulüpleri bulunuyor.
Üniversite içinde yer alan öğrenci yurdu 60 yataklı olduğu için ancak taşradan gelen öğrencilere hizmet veriyor. Üniversite bünyesindeki revirde iki hemşire ve bir doktor sürekli hizmet veriyor. Öğrencilerin ayakta muayene ve laboratuvar ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor.