Alıçlı Köyü Hakkında Bilgi Çekerek Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çekerek Alıçlı Köyü - Alıçlı Köyü Hakkında - Alıçlı Köyü Tanıtımı - Alıçlı Köyü Resimleri
Alıçlı, Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Davut YILMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0354 4771192

Cep Telefonu:
05353731180

Tarihi

Alıçlı köyü çok iyi bilinmemesine ragmen 300 yılı geçmiş bir tarihe dayanmaktadır. Köyün bulundugu mevki ormanlık alanmış köye ilk gelen aile kuşculuk yani kuş avcılığı yaptıgı şimdiki muslugun taş denilen yere yerleştigi ve dışardan gelen ailelerle kaynaşarak bu günkü halini alırken tarla açmak için birbiri ile yarışa girmesi bugünkü ormansız alanları bize miras olarak bırakılmasına sebep olmuştur.Yemen savaşı ve çanakale savaşında şehit, gazisi olan akrabalık bagları güçlü olan şirin bir köydür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.orta asya kınık asıretı kulturu hakımdır.ızlerı asımıle olmaktadır.mete hanın savascı ozellıklerı koy erkeklerının hakım ozellıklerındendır.Özellikle Yozgatın meşhur arabaşı köyde de sıkça yapılır.

Coğrafya

Yozgat iline 70 km, Çekerek ilçesine 20 km uzaklıktadır.Alıçlı köyünün kuzeyinde Mehmetli köyü bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy kurulumunda en önemli yetişen bitki alıç olarak bilinmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 10988
2000 750
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda en çok buğday yetiştirilirken hayvancılıkta da besi hayvancılığı önemli gelir kaynağıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz