Alıçözü Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Alıçözü Köyü - Alıçözü Köyü Hakkında - Alıçözü Köyü Tanıtımı - Alıçözü Köyü Resimleri - Kasın Köyü
Tarihi

Köyün bir sülalesi orta Asya Tüklerinden gelme eski moralar tarafından Horasan civarına yerleşmişler sonrada mecburi göçten dolayı Tokat Zile eski ismi Kasın olan Alıçözü köyüne yerleşmiştir.

Köyün bir sülalesi Giresun Alucara dan gelmişlerdir.

Kültür

Genelde gençleri okumuş olup herkes belli bir mevkiye gelmiştir.köy düğünleri aynı eskilerde oldugu gıbı devam etmektedir.düğünler genelde davullu zurnalı yapılır.geneleksel yemekleri dolma,bat,kuru fasulye,bulgur pilavı kış olunca etlik yaparlar.

Coğrafya

Tokat iline 104 km, Zile ilçesine 37 km uzaklıktadır.genelde dagınık ormanlıklara sahiptir.köye ait iki adet yaylası bulunmaktadır(köy yaylası ve uzun yayla)vardır.köye ait barajı vardır.Fakat bu baraj suyundan yararlanamazlar. Çünkü su yolu yaptırabilecek bir muhtar nede bunun mücadelesini veren bir köylü yoktur. suyun sefasını cevre köyler sürmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyümüz çok özel konuma sahip olup ova ve daglık bölgenin geçiş alanına sahip oldugu için kış ayları yağışlı ve soğuk,yaz ayları sıcak ve kurak geçer.Karasal iklim etkiisi olan yerlerde halk genelikle Arpa,Buğday,baklagiler,Şeker pancarı ve hayvancılıkla uğraşırlar

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.belli başlı kişiler sogancılıkla ugrasırlar ve kendileri pazarlamasını yaparlar
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz