Alidemirci Köyü Hakkında Bilgi Çayıralan Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çayıralan Alidemirci Köyü - Alidemirci Köyü Hakkında - Alidemirci Köyü Tanıtımı - Alidemirci Köyü Resimleri
Alidemirci, Yozgat ilinin Çayıralan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Alidemirci köyü, köyün tepesinde bir yer olan ve anlatıldığına göre yıldırım düşmesi sonucu açılan bir su kaynağı olan BAŞPINAR mevkiinde yapılanmaya başlamıştır. İlk zamanlar bir kaç haneden ibaret olan yerleşim yeri daha sonra aşağı mahalle ve diğer mevkilere doğru açılarak köy haline gelmiştir. Köy ismini başpınar mevkiinde demircilik yapan ve mevkiye ilk yerleşen Demirci Ali'den almış ve Alidemirci Köyü diye anılmış, sonrasında adlandırılmıştır.

Köyümüz de Yozgat'a has yemek olan arabaşı kış aylarında köy halkı tarafından sıkça yapılmakta ve davetler verilmektedir. Köyümüzde avcılık da yaygın olup genelde arabaşı ve köfte yemekleri avlanan tavşanlarla yapılmaktadır.

Ayrıca bahar aylarında göbelek diye adlandırdığımız mantar ve yaz ayına yakın da beyaz mantarlarımız bol olup çevre köy ve ilçelerden mantar toplamaya gelenler olmaktadır. Köyümüzde soğuk sularımız ve piknik alanlarımız mevcuttur.

Coğrafya

Yozgat iline 90 km, Çayıralan ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Ayrıca köyün, köylünün ağzından söylendiği ve bilindiği şekilde belli başlı mevkileri: Başpınar, Gavur Harmanı, Kök Boğazı, Bağlar, Fırınlık, Sorguncuk, Dere Tarla, Çamsere, Ağca Oluk, Koyun Kıranıdır. Merkezde ise Eşe Pınarı ve Veli Pınarı denilen bir çeşme vardır ki çoğu köylünün çocukluk anılarına malzeme olmuştur. Köyümüz bir yamaçtadır ve önü düz ovadır. Yozgat'ın çok az olan orman varlığı köyümüzle başlar ve Akdağlar'ın başlangıcıdır. Köyümüzde gür meşe ve çam ormanları vardır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 400
2000 500
1997 407

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisi hayvancılığa çok elverişlidir. Ancak son 20-25 yıldır köy dışına göç vermektedir. Köyden göç edenlerin büyük bir kısmı İstanbul, Ankara, Antalya, Konya, Aydın gibi şehirlere yerleşmiştir. Köyden göç edenlerin büyük bir kısmı su tesisatçılığı yapmaktadır. Ayrıca yurtdışındada köyümüzden giden pek çok aile bulunmaktadır. Haziran - Temmuz - Ağustos aylarında gurbetçilerin köye tatile gelmesiyle nüfus artışı görülmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Duran AYDIN


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var, ancakkanalizasyon şebekesi yoktur.. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol en yakın köy olan Menteşe Köy'üne kadar stabilize(12 Ağustos 2007 itibariyle Menteşe Köyü'ne kadar olan 5 km'lik stabilize yolun asfalt çalışmaları başlamıştır.), ondan sonrası asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyümüzde üç GSM şebekesiyle de çok rahat görüşme yapılabilmektedir.

WEB SİTESİ:
http://site.mynet.com/alidemirci.koyu/


Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz