Alişar Köyü Merzifon Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alişar Köyü Merzifon - Alişar Köyü Hakkında - Alişar Köyü Tanıtımı - Alişar Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 489 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05300
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merzifon

Alişar, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Alişar köyü eski ve köklü tarihi olan bir yerleşim yeridir.Köyün isminin nereden geldiği tam bilinmemekle 1980 li yıllarda bölgede çoğu köyün isminin değiştirilmesine rağmen köyümüz ismini aynen muhafaza etmiştir.

YAKUP KÖYÜ'NDEN SEYFETTİN CEYLAN'IN Bu köy 1530 tarihli tahrir defterinde yine Alişar Karyesi olarak geçmektedir. 1530'larda bu köyün yakınlarında "Yuvala" "Kelikiras" karyeleri bulunur. Bugün komşu köyü olan "Haruz" o tarihlerde geçmemektedir. 1530 yıllarında kayıtlarda yerini alan bir köyün mezralık dönemlerini de göz önünde bulundurduğumuzda buranın en azından 600 yıllık bir tarihi vardır.


Alişar yine 1530 tarihli Osmanlı kayıtlarına göre Argoma nahiyesi ve ladik kazasına ve Amasya sancağına bağlı bir yerleşmedir. Argoma: Bugün Nihoroz Un Fabrikası olarak bilinen yerin Merzifon'a doğru üst taraflarıdır. 13.08.2007Bir başka çalışmaya göre Alişar adı: Germiyanlılar, Celalettin Harzemşah maiyetinde İran’ın Fars ve Kirman dolaylarından Malatya yöresine gelerek yerleşmiş bir Türk boyudur. Oğuzların Avşar boyuna mensup olan Germiyanlılar, henüz Malatya civarında iken çevre illere de yayılmışlardı. Tunceli merkezde Germili, Mazgirt ilçesinde Germikar (Bulgurcular), Çemişkezek ilçesinde Germili (Gedikler) ve Germisi (Yünbüken), Erzincan merkezde Germili ve Elazığ merkezde Germili (Yedigöze) köyleri onlardan kalmadır. Germiyanlılar, daha sonra Batı Anadolu’ya göç ederek Kütahya merkezli bir beylik kurdular ve oldukça etkinlik gösterdiler. Germiyanlıların atası Ali-Şir Bey idi. Tarihi kayıtlarda Ali-Şir beyden geldiği anlaşılan Alişirli/Alişarlı adında bir Türkmen cemaati bulunmaktadır. Germiyanlıların, artan Moğol baskısı karşısında Malatya civarındaki yurtlarını bırakıp Batı Anadolu’ya göçleri esnasında ana gruptan kopan bazı Germiyanlılar çevreye yayılarak Amasya, Zile, Şarki Karahisar, Terme, Çarşamba, Malatya ve Besni’de Ali-Şir isimli köyler kurdular. Nitekim, 16. Yy’da Boz-Ok bölgesinde Kızıl Kocalıların başlıca oymağı Alişarlu adını taşırken Sis (Kozan) yöresinde Savcı-Hacılı taifesine mensup Alişarlı adlı bir oba ile Tarsus civarında bulunan Varsakların Kusun boyuna bağlı Alişarlı obası da bu dağılanların bakiyesi idi. Alişarlılardan bazı bölükler ise Maraş’ta yerleşmişti. Cevdet Türkay, bu cemaatin yerleşme bölgelerini şöyle gösterir: Aksaray’ın Eyüpeli kazası, Aydın’ın Seferihisar kazası, Beyşehir’in Göçü kazası, Hısnı-mansur (Adıyaman), Hüdavendigar’ın Günyüzü ve Tarhala kazaları, Karahisar-ı Şarki, Kusun, Maraş, Ordu, Sis ve Zamantı.


Alişar sözünün Avşar'a dönmesi hakkında bir şey diyemeyeceğim, ancak tarihçi Hayrullah Efendi, Devlet-i Aliyye-i Osmaniye Tarihi - I adlı eserinin 96. sayfasında (Osmanlıca olan bu eser Zuhuri Danışman tarafından sadeleştirilerek İstanbul'da 1971 yılında Son Havadis Yayınları tarafından yayınlanmıştır) "Germiyan takımından Ali-Şar Bey aşireti ki –bunların kalıntılarına bugün Avşar aşireti derler" diye bilgi vermiş. Bir fikir verebilir.


Köseler adına gelince; Köseler/Köseli büyük bir Avşar obasıdır. Detayları bu başlık altında yazmak uygun olmayabilir. Ama Osmanlı belgelerinde Köseli Avşarı olarak kaydedilmiştiÇok teşekkürler. Alişar, adı hakkında aydınlandım. Köseler adını da "Köseliler" söyleyişinin zorluğundan "Köseler" olarak yorumlamıştım. Anadolu'da "Köseli, Köse, köseceli ve köseler" adında köyler ve yerleşmeler bulunmakta. Gümüşhacıköy'ün Köseler köyü'nün 600/700 yıllık bir tarihi var. Bu köyde Karamanlar adıyla bilinen bir sülale var. Köyün de kalabalık bir sülalesi. Aile büyüklerinin aktardığı sözlü tarihe göre de Konya taraflarından(karamanoğlu Beyliğinden) geldiklerini ifade ediyorlar. Sonra köye KESKİN tarafından gelip yerleşenler de mevcut. KÖSE DAĞI dolaylarından gelme ihtimali, doğru mudur?

Bildiğiniz gibi Karamanoğulları Oğuzların Avşar boyuna mensup Karamanlı Türkmenleri tarafından kurulmuştur. Elbetteki Karaman toprağında yaşayan herkes Avşar değildi. Başka Türk boylarına mensup obalar da vardı. Ama asıl unsur Avşar idi. Dolayısıyla Karamanlı olduğunu söyleyen köylüler büyük ihtimal Avşardır. Köse Dağına gelince, tarihimizde yer adları oraya yerleşen Türk topluluklarının adlarını taşır ya da o toplulukta önemli olan bir adı. Sözgelimi Kırgızistan'da Talas kenti vardır. Kayseri'de de Talas ilçesi var. Türkistan'da Barçınlığ kent vardı. Bugün bizim köyün yaylası Berçin adını taşır. Köse Dağı civarından gelmiş olsalar da bu dağa adını veren Köseliler olmalı.
Köyün başlıca Gelenekleri arasında Türk halkının geninde bulunan misafir perverlik, yardımlaşma,sevgi ve saygıyı bünyesinde barındırmaktadır.Bunu açacak olursak köyde Sevinç paylaştıkça,keder se paylaştıkça azalır parolasından hareketle doğum,düğün,milli ve dini bayramlarda sevinci paylaşımını,afet,hastalık,zarar ziyan ve ölümlerde ise kederin paylaşımını en doğal haliyle hat safhada gözlemleyebiliriz.Bayramlarda sabahtan ev ev gezilerek bayramlaşılmamış ev bırakmamak üzere hummalı bir ziyaret erken saatlerde başlar.

Görenekleri;köyde engin bir insan sevgisi hüküm sürer,misafir kısa süre ortaya konan konukseverlik sayesinde kendisini ev sahibi sanar hale gelir.Köye gelen konuklar ev sahibi yoksa da komşuular tarafından ev sahibi gelinceye kadar en iyi şekilde ağırlanır. Yemekleri;Keşkek,Yahni,Düğün çorbası,Sebze yemeklerinin her türü,Ekonomiyle parelel et yemekleri bu durumda evlerde yetiştirilen kümes hayvanları ön plana çıkar beyaz et ağırlık taşır.Yine Hamur işleri ağırlıklıdır.Bu sayede de Türk kası bolca gelişir
Her ne kadar ilceden modern fırınlarda hazırlanan ekmek (Köyün tabiriyle Şehir ekmeği) tüketilsede daha sağlıklı lezzetli vede dayanıklı olmakla beraber ekonomik olan köy ekmeği ön plandadır(Köy somunu (Kara fırında hazırlanır-yaygın tabirle Trabzon ekmeğini az küçüğü)Haşhaşlı Çörek,Sac ekmeği (Yufka)mayalı, mezü(Gözleme) başlıcalarıdır.Coğrafya
Amasya iline 67 km, Merzifon ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1094
2000 890
1997 832

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: ]-Huseyin Gazi TOK


2005-:1999-Huseyin Gazi TOK

1994 - Atanur BOZKURT
1989 - Halim TOK
1984 -HIDAYET TUNC
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz