Alisaray Köyü Taşköprü Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Alisaray Köyü Taşköprü - Alisaray Köyü Hakkında - Alisaray Köyü Tanıtımı - Alisaray Köyü Resimleri
Kastamonu

Bilgiler

Nüfus 154 [1] (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 37400

Alan Kodu 0366

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Kastamonu

İlçe Taşköprü


Alisaray, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


köy ismini rivayete göre erenlerin ve alim lerin oldugu bilim ve ilimin buradan bütün bölgeye yayıldıgı söylenir. çok eskiye dayanan tarihi itibari ile asıl adının alii lerin sarayıdır şimdi cami olarak kullanılan yapının isminden geldigi saray adıda burdan gelmektedir ve bu caminin alttarafında toprak altında kaldıgı bilinen başka saraylarında bulundugu bilinmektedir.


Kültür

köyümüzün kültür ve gelenekleri çok fazla olmamakla beraber yemeklerinin başında tarhana çorbası kebabı ve siyah ekmegi ve tereyağlı keşkek vardır halen köy gelenegi olarak hemen hemen bu kebabı yapa bilen 1 veya iki kişi vardır misafirperverligiylede insana saygıda geleneklerini sürdürmektedir büyük şehirlere göç ten dolayı maalesef birçok deger lerinide yitirmektedir

Coğrafya


Kastamonu iline 54 km, Taşköprü ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

2000 154

1997 165

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - İbrahim Kayar

1999 -

1994 -

1989 -

1984 -


Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz