Alişir Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
alişir köyü bilgileri - alişir köyü resimleri - alişir köyü tanıtımAlişir, Sivas ilinin Zara ilçesinin Şerefiye nahiyesinin bir mahallesidir.

Tarihi

Köyün eski ismi Meyremana'dır. Köyde Cumhuriyet döneminden önce büyük bir ortadoks Kilisesi bulunmaktaydı; kalıntıları hâlâ yörede bulunmaktadır. Bu tarihlerde 15 gün panayır kurulup Ermenistan ve Yunanistan'dan Ortadoksların geldiği bilinmektedir. Köy halkının ataları 300-400 yıl önce Horasan'dan yöreye göçmüştür. Rum kökenli vatandaşlarımızın köyden ayrılması 1. dünya savaşı yıllarına denk gelmektedir. 1960'lı yıllarda balkan göçmeni olan Boşnaklar köye devlet tarafından yerleştirilmiştir. 1970'li yıllarda Boşnak kökenli vatandaşlarda köyden göç etmişlerdir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas iline 105 km, Zara ilçesine 35 km uzaklıktadır. Köyün içinden Yeşilırmağın bir kolu geçmektedir. 2002 yılıda köy merkez Şerefiye olan nahiyenin bir mahallesi durumuna gelmiştir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 130
1997 142


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik koşulların elverişsiz olamsı diğer yörelerde olduğu gibi Yurt dışına giden gurbetçiler etkendir.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyün Muhtarlığını 1994-1999 tarihleri arasında Muhtarlık görevini emekli olunca köye tamamen yerleşerek sadece köye ve halka hizmet getirmek, köyü kalkındırmak için emek harcayan Sefer Yaslan bu amacına ; köye içme Suyu getirerek,Köyün belirli noktalarına çeşme yaptırark,merkeze giden yolları elverişli hale getirerek,Köy ırmağını köy halkının arazisini su altında kalmasını önlemek amacıyla ırmağı ıslah etirmiştir vs..Sefer Yaslan'nın Sivas-Zara ve diger il ve ilçelerde hatrı sayılır ve sevilen bir sahsiyet olmasından dolayı ,köy halkı için hiç bir isteği geri çevirilmemiştir.Ama yaptığı hizmet ve fedarlıklar ne kadar köy halkı tarafından anlaşılmıştır O bilinmez...

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nesimi Ayyıldız
1999 - Sefer Yaslan
1994 - Sefer Yaslan
1989 - Sabri Cesur
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz