Almanyanın Yönetim Şekli Nedir - Almanya'nın Yönetim Biçimi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Almanyanın Yönetim biçimi
Almanya'nın Yönetim Biçimi Nedir
Almanya'nın Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Yönetim biçimi: Federal Cumhuriyet'tir.

Baltık kıyılarında yaşayan Almanlar, Batı Roma Devleti'nin çökmesi ile Alman Krallığı'nı kurdular. Ancak devletin şekli ve sınırları sürekli olarak değişti. Hıristiyanlıktaki mezhep ayrılıkları yüzünden zaman zaman uzun süren savaşlar oldu. 1907'de Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan devletleri ile; Britanya, Fransa ve Sovyetler Birliği kendi aralarında ittifak kurdular ve 1914'te dünyayı sarsan ve Osmanlı Devleti'nin de da katıldığı 1. Dünya Savaşı meydana geldi. Bu savaş, Almanların yenilgisi ile sonuçlandı. Almanya'nın ekonomisi göktü, enflâsyon arttı. Nasyonel Sosyalist Partisi lideri Hitler, 1933'te Almanların başına geçti. 2. Dünya Savaşı sonunda da Almanya yenik düştü. 1949'da Batı Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu. 1990'da ise Doğu Almanya ile birleşerek şimdiki Almanya Federal Cumhuriyeti oluştu.

Ülkenin Tam Adı :
Federal Almanya Cumhuriyeti
Kısa Adı :
Almanya
Yönetim Şekli :
Federal Cumhuriyet
Başkent :
Berlin
Kurtuluş Günü :
18 Ocak 1871 (Alman Birliği)
Milli Tatil Günü :
3 Ekim Birlik Günü (1990)

Ülke toplam 16 eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletler; Baden-Wuerttemberg, Bayern, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thueringen'dir.Anayasa:
23 May 1949'da Temel Hukuk kabul edilmiştir.

Adli Sistem:
Alman yerli sivil hukuk sistemine dayanır. Federal Anayasa Mahkemeleri kanunları uygulamaktadır.

Oy Hakkı:
18 yaşını dolduran herkesin oy hakkı bulunmaktadır.

Seçimler:
Cumhurbaşkanı Federal Meclisin tüm üyeleri ve eyalet meclislerinden gelen eşit sayıdaki üyenin uzlaşması ile 5 yıllık bir dönem için seçilir.

Kabine: Kabine Başbakanın tavsiyesiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanır.


Adli Dallar: Federal Anayasa Mahkemeleri (Bundesverfassungsgericht).