Altın Elma Salyangozu

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Apple Snail - salganyoz türleri - Pomacea Canaliculata
Latince Adı: Pomacea Canaliculata

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika

Beslenme Biçimi: Otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Üreme: 3 mm boyundaki 200-600 adet arası yumurtaları akvaryumun su seviyesindeki bir nesneye dizerler. Akvaryumun üst tarafının nem sağlanması için kapalı olması gerekir.

Sıcaklık: 25 C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7.5 cm

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 7-8

Genel Yorum: İlginç canlılardır. Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmaya başlmışlardır. Bitkileri tüketmeyi sevdiklerinden bitkili akvaryumlarda beslenmesi uygun değildir. Diğer bazı salyangozlar gibi aseksüel değillerdir. Yavru alabilmek için erkek ve dişi gerekmektedir.

Aktavist Yorumları: 1) Elma salyangozlarını cichlidlerle birlikte beslemek çok zor. Benim akvaryumumda 9 tane elma vardı ve yavru sarı prensesler ve calicolarla uyum içinde yaşıyorlardı. Ancak balıklar büyüdükçe salyangozların kabuklarından çıkmasını engelleyerek beslenmelerini imkansız hale getiriyorlar. Ölümler yaşanınca onlara ayrı bir akvaryum yapmam gerekti. malawilerden korunmaları gerekir. Hayvanlara yazık etmeyelim. Dikkat.

2) Bu salyangozlar ki bende de var, hermafrodit canlılardır.Yani hem erkeklik hemde dişilik organlarını barıdırılar ve hem yumurta hemde aynı anda sipermiyum hücresi üretebilirler.yani eşleri olmadanda üreyebilirlr tıpkı birçok solucan ve tenya türünde olduğu gibi.

3) Bence de Elma salyangozları çok estetik canlılar,bu daha çok 6-7 cm gibi boya ulaştığında daha iyi algılanabilir.Üremeye başlayınca akvaryumun işgal altına gireceği doğrudur ama bu bence güzel bir işgal Balıklar elma salyangozlarının gölgesinde kayboldular çünkü... Artık bende özel bir elma salyangozu akvaryumu kurmayı düşünüyorum 6-7 cmlik boylarda da erkek dişi ayrımı artık çok rahat yapılmaya başlıyor, kabuğununun tepe noktasından ve kabuğunun içindeki üreme organlarından.

4) Merhaba; Öncelikle bu canlıların üremeleri ile ilgili bir konuya deyinmek istiyorum.Birçok kişinin bu canlıların erkek olmadan nasıl yumurtalarının çıktığını merak ettiğini biliyorum,bazı hobiciler bu durumun nasıl olduğunu merak ediyor.Tek dişinin bulunduğu bir ortamda birçok yavrunun çıktığını bende gözlemledim bu durum bu canlıların aseksüel oldukları ihtimalini doğuruyor ama kesinlikle durum böyle değil erkek birey dişiyle çiftleştikten sonra dişi yumurtaları uygun bir ortam bulana kadar bırakmıyor yani yumurtalar döllenmiş şekilde dişinin karnında bekliyor nezaman uygun bir ortam bulursa dişi ozaman yumurtaları yapıştırıyor.Yani bu canlılar aseksüel değil.Saygılarımla.

5) Benim de akvaryumumun vazgeçilmezi olmayı başarmış, çok güzel ve değişik bir canlı. Yeni doğmuş yavrularım önce onun gözlerine saldırıyordu; ama artık alıştılar. Eger protein ağırlıklı yemler atıyorsanız ve arada salatalık veriyorsanız çok hızlı büyüyor. Herkese tavsiye ederim; ama dikkat edin akvaryumcular kazıklamak istiyorlar satarken.

6) Sevgili arkadaşlar benim yaşadığım ilginç bir olay var.Bitkili 55,30,35 akvaryumumda 6 lepistes iki komando çöpçü 1 elma salyangozu bakmakta idim. Geldikten 3 ay sonra benim elmam akvaryumumun duvarlarına yumurta yapıştırmaya başladı. Tek olduğu içinyumurtaların çıkmayacağını sanıyodum. Fakat bir ay sonra kozalar açılıp içinden yavrular çıkmaya başlayınca çok şaşırdım. Şuan 300,e yakın yavru salyangozum var. Acaba benimki bu işi tek başına nasıl yaptı, bir türlü anlıyamadım. Bence bu canlıları çok iyi tanımıyoruz.

7) Uzun süredir akvaryum ile uğraşmıyorum sırf bu elma için yeniden başlayacağım. Eskiden yavru balıklar için kullandığım 10*10*10 boyutlarında minik bir akvaryumum vardı. Geçenlerde bir akvaryumcudan elma alıp bu minik akvaryuma koydum. İki günde bir ıspanak yaprağı, marul parçası falan atıyorum. Çok güzel ve estetik bir canlı. Sırf küçük bir kabuklu sayesinde yeniden akvaryum kurma fikri geldi aklıma. Valla büyük bir akvaryum yapıp, elmayı içine koyacağım ve dekor olarak da balık ekleyeceğim.

8) Bende 1 tane vardı, 1 sene baktım taa ki akvaryuma frenetus alıncaya kadar. Arkadaşlar, eğer elma besleyecekseniz asla tanka frenatus almayın. Hepinize bol apple'lı ve frenatussuz akvaryumlar...

9) Elma salyangozunu uzun zamandır besliyorum. Çok sempatik canlılar. Evet, bitkilerin üzerlerinde gezdiklerini gördüm; fakat bitkilerim hala canlı, herhangi bir kötü etkisini görmedim. Bunun dışında vatos ve çöpçü beslemenin alternatifi olduğunu düşünüyorum; çünkü hem camları temizliyor hem de dibe çökmüs yemler ve göremediğimiz ölü balıklarımızın suyu bozmadan tüketilmesini sağlıyorlar. Ayrıca bu canlının yüksek ph'a ihtiyacı sanırım yok. Discus ve canlı doğuranlarla çok rahat ve keyifli bir şekilde ürüyorlar. Ben bu şekilde birçok küçük salyangoz elde ettim. Yumurtalarını su yüzeyinden yukarıya, yani akvaryum kapağının altına, suyun ulaşamadığı bir yere bırakıyorlar; akvaryuma yumurta bırakmaları için suyu tam doldurmamak gerekli. Bunun dışında yumurtalara suyun değmemesi de üremede önemli bir ayrıntı.

10) Yukardaki bilgilerde birkaç düzeltme yapayım. Bazı yanlış bilgiler verilmiş; Tüm canlılar üremek için sıcak su severler, 25 derece gibi bir sabitlilik düşünmeyin kesinlikle. Mümkünse 28-30C arası tutun. Sert suyu KESİNLİKLE sevmezler. 6.1-6.8 arasında çok verimli oluyorlar. Işıktan hoşlanmazlar; üretimi kolay, insana zevk veren canlılar.

11) Elma'larla ilgili ufak bir not daha. Akvaryumuzdaki birkaç elma camlarınzıdakş yosun sorununu çözecektir. Saygılar

12) Tebrikler Nihat Bey, Siz iki Elma Salyangozu ile akvaryumu doldurup taşırdınız, ben de 23 tane var ama bir türlü 24.cüyü ortaya çıkartamadım. Maaşallah. :) Sitenin yazdığı Genel Yorum'daki fadeye ben katılmıyorum. Elma'ların bitkilere zarar verdiğini hiç görmedim. Beslenme zincirinde akvaryum yemleri olduğu kadar cürümekte olan yapraklar, ölmüş balıklar da vardır. Hatta bazı akvaryum sitelerindeki tecrübeli akvaristlerden ölmek üzere olan balıkları dahi yediklerini okudum. Elma!lar öylesine bir canlıdır ki, balık olmadığı halde suda boğulmadan kalan, su da yaşadığı halde yüzemeyen, yılan olmadığı halde sürünen, kablumbağa olmadığı halde yuvasını sırtında taşıyan, ölse bile size kendisini hatırlatmak için kabuğunu tankınıza süs olarak bırakan sevimli bir canlıdır. İnanın iki tanesini akvaryuma koysanız, aile bireyleriniz ve arkadaşlarınız balıklardan çok Elmaları seyredecektir. Elma'lar akvaryumunuza sınıf atlatacaktır. Saygılar

13) Akvaryumum da iki tane apple snail var. Çok yumurta döktüler; ama bir türlü yavru alamadım. Derken bir gün akvaryumun içinin yavrularla dolu olduğunu gördüm. Üstelik bir hafta sonra yeni yavrular da çıkmaya başladı. Şimdi bu kadar yavruyu ne yapacağımı düşünüyorum. Akvaryum resmen işgal altında...

14) Dişileri erkeklerden ayıran özellik: canlı geliştikçe kabuğunun arka kısmı siyahlaşır.