Altınyurt Köyü Merkez Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Altınyurt Köyü - Altınyurt Köyü Hakkında - Altınyurt Köyü Tanıtımı - Altınyurt Köyü Resimleri - Uzinisa Köyü
İlçe: MERKEZ

İl: ORDU

Köy Muhtarı: NAMIK KARADEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 452 251 22 00

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 695

İle Uzaklığı: 13 km


Tarihi

Köy ordu merkez uzinisa köyüne bağlıyken Cumhuriyet döneminde yol yapımında halkın görevlendirilmesi ve bayadı köyü kuşgediği mevkinde yapılan çalışmaya katılan köy halkının uzunisa köyünden bazı ağalarla tartışması ve olayın kavgaya dönüşmesi sonucu ayrı bir köy olmuştur. İsmide köyün ileri gelenlerince altun (altın) yurd (yurt) olarak koyulmuştur. Anlamı altın değerinde olan yer. Köy halkı için bu toprakların altın kadar değerli olması ve yurd kabul edilmesidir.

not: Uzinisa denilen köyde Osmanlıdan kalma tımar sahibi ağa karakolada hükmedip civar köyleri karakol'u arkasına alarak önce kendi tarlasında çalıştırıyormuş. Buda çevre halkın kin beslemesine sebep oluyormuş. Yalnız köyün belli yerlerinde , gercekten köyün ismi gibi altın olduğu solenir. Eski zamanlardan ermenilerinde yasadığı ordu ilinin , belli ilçe ve köylerinde saklı , bulunması güç hazinelerin olduğu solenmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri tipik Karadeniz yemekleri özelliğini taşır. Ancak yapılış ve pişirme tarzları Ordu iline özgüdür.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu bu yıl kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz