Amasya Köyü Bozdoğan Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
amasya köyü bilgileri - amasya köyü tanıtım - amasya köyü resimleriAmasya, Aydın ilinin Bozdoğan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Amasya köyünün tarihi eski Yunanlılar'a kadar dayanmakta olduğu tarihî bulgulardan anlaşılmaktadır. Bizanslılar döneminde adının Amasra olduğu Hollandalı bir tarihçi tarafından belirlenmiştir.

Daha sonra, Osmanlılar döneminde Amasya köyünün bir kaza olarak ayrı bir yeri olduğu, Amasya köyünün mezarlığında bulunan kaymakamın mezarından anlaşılmaktadır.

Asya isminde bir kız yüzünden adının Amasra yerine Amasya olarak kullanılmaya başlandığı rivayet edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aydın iline 94 km., Bozdoğan ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köye 5 km olan kemer barajı 1958 yılında işletmeye açılmış olup elektriğe ancak 1975 yılında kavuşmuştur. Köy çok göç vermiştir. Köyün yakınlarında kurulan balık çiftlikleri sayesinde biraz göç azalmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 400,000
2000 597
1997 588

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz