Amellerin özü ihlas

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aziz Mü'minler!

İnanç ibadet ve diğer davranışlarımızın Allah teala nezdindeki değerlendirilmesinde yegane ölçü ihlastır. İhlassız yapılan amelin Allah katında hiçbir değeri yoktur. Zira ihlas ibadetin hem ruhu ve hem de özüdür. İhlastan uzak ibadet, cansız cesed ve kuru ağaç gibidir. Nitekim Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de mutlaka ihlasla kendisine ibadet etmemizi emretmektedir [1]. Peygamber Ffendimiz de konu ile ilgili olarak şöyle buyurmaktadır. "Şüphesiz Allah Teala, sadece kendisi için ve ancak kendisinin rızası gözetilerek yapılan amellerden başkasını kabul etmez"[2]

Muhterem Mü'minler!

Müslüman olarak, hiçbir zaman şu gerçeği hatırdan çıkarmamalıyız: Bizim bütün davranışlarımız, sözlerimiz ve kalbimizden geçen bütün düşüncelerimiz, Cenab-ı Hakkın bilgisi dahilindedir.[3] Bu sebeple bütün davranışlarımızda, insanların değişik tepkilerini düşünmeden önce, Allah Teala'nın değerlendirmesini hesaba katmalıyız.

Allah'ın rızasını kazanma niyetiyle, Müslüman'ın yaptığı her meşru iş; bir ibadet gibi, kendisine sevap kazandırır. Bu bakımdan Müslüman; ilim tahsilinde, iş hayatında, mesleki çalışmalarında, ailevi ve ictimai münasebetlerinde, daima niyetini düzgün tutmalı ve sadece Allah'ın rızasını gözeterek hareket etmelidir.

Aziz Mü'minler!

Hutbemizi bir hadis mealiyle bitirelim:

"Allah, sizin kalıbınıza ve süretinize değil, kalbinize bakar."[4]


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Zümer, 2
[2] Nesai, Cihat 24: Ahmet b. Hanbel 4/126
[3] Al-i İmran, 29
[4] Müslim, Birr 33; Riyazü's-Salihin, c.1, s.8.
 

Son düzenleyen: Moderatör: