Amozon ormanlarında hangi hayvanlar yaşar?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
amozon ormanında hangi hayvanlar yaşar?

Yağmur ormanları dünyamızın akciğerleridir. Tüm dünyada yaşayan canlı türlerinin %50’si Amazon’da yaşamaktadır. Bu biyolojik çeşitlik Amazonları bizim için çok daha değerli yapıyor.

Okapi ;

Zebra ve Antilop arasında olan bu hayvan türü aslında zürafaların uzaktan akrabasıdır. Orta Afrika yağmur ormanlarında yaşmaktadır. Uzun, çevik yapıları ve yapışkan dilleri ile yapraklar, tomurcuklar, otlar ve meyve ile beslenirler. Dilleri ile göz kapaklarını ve kulaklarını temizleyebilirler.

Amazon nehir yunusu ;

Nehir yunusları bir tek Amazon’da yaşarlar. Bulanık suları severler. Bu sık orman örtüsü altında ki nehirlerde ve sıklıkla Güney Amerika Orinoco havzasında yaşarlar. Renkleri pembedir. Bu nedenle onlara pembe yunus da denilmektedir.

Cam kurbağaları ;

Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan bu transparan kurbağalar çok dikkat çekici hayvanlardır. İç organlarının tamamı rahatlıkla görülür. Yaklaşık 150’den fazla çeşitleri vardır. Saydam ciltleri ile gerçekten ilginç hayvanlardır.

İpek maymunu ;

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Dünyanın en küçük maymunlarıdır. Sürekli olarak ikiz doğururlar. 22 değişik türü vardır. Bu maymun türü dünyada sadece bu bölgede yaşamaktadır.

Güneş ayısı ;

Dünyada ki en küçük ayı türlerindendir. Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Ormanda yaşama adapte olsun diye sanki özellikler ile donatılmıştır. Göğsünde U şekilli bir renk daha bulunur.

Mata mata ;

Dünyanın en sıra dışı kaplumbağasıdır. Amazon ve Orinoco havzalarında yaşarlar. Üçgen şeklinde başı ve düz kabukları vardır. Ciddi manada kamuflajlıdırlar. Mata mata, ağaçlar arasında ağaç gibi durabilir. Bunun nedeni kabuklarının kamuflaj yapabilmesidir.
 

Son düzenleyen: Moderatör: