ampul nasıl bulunmuşTuR ?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
yok mesajım siz bna ampulu Bulun Yterrr ! :(

Thomas Edison ampulü nasıl buldu?

Her şey aslında 1789 yılının bir Kasım gecesi başladı. O gece Thomas Edison kendi yazı masasının başında oturuyordu. Oldukça dalgındı ve ne yapacağını düşünüyordu düşünme esnasında hani bir şeyler ile farkında olmadan oynarız ya işte Thomas Edison’da düğmesi ile oynarken düğme koptu. Kopan düğmenin yerinde bir iplik parçası sarkıyordu. Bu iplik parçasına bakarken bir anda heyecan ile fırlayarak laboratuarına geçerek çalışanlarına o minik iplik parçasını gösterdi ve onlara sordu : “Buna benzer bir parçası elektriğin iletimi için hiç kullandık mı?”. Bu sorusuna hayır yanıtını alan büyük mucit hemen çalışanlarına ipliklerden ince kömürleştirilmiş parçalar yapmaları talimatını verdi.

Thoma Edison artık çalışmalarının deneylerinin sonuna geldiğini hissediyordu ancak vazgeçmiyordu. Kaç defa ampul deneyi yaptığını kaç farklı fikri ne zamandır denediğini artık kendisi de unutmuştu. Ancak Thomas Edison yılmıyordu. Asistanlarına kalsa belki de çoktan bu denemeler sonlandırılacaktı ancak o vazgeçmiyordu. Asistanları dediklerini yapmaya koyuldular ancak onlar bu işten umutsuzlardı.

Kömürleştirilen bu iplik parçaları lambaların içlerine yerleştirilmeye başlandı. Ancak hemen hemen her seferinde iplikler lamba içine yerleştirilirken kırılıyorlardı. Ancak en sonunda bu hasasa iplik parçalarından birini lambanın içine yerleştirmeyi başardılar. Ancak işleri henüz bitmemiştir. Bu defa lambanın içindeki hava boşaltıldı ve heyecan ile yapacakları denemeyi beklemey başladılar. beklediler derken aslında hiç beklemediler sadece büyük bir heyecan ile lambaya elektriği verdiler. veeee sonuç lamba tatlı bir sarı ışık vermeye başladı. Hem Thomas Edison hem de asistanları resmen büyülenmişlerdi ancak akkor haline gelen bu parçanın ne kadar dayanacağını bilemiyorlardı. Işığı yani lambayı takibe ve izlemeye koyuldular. Ampul saatlerce yanmaya devam etti. Artık ampul bulunmuştu. İnsanlık için dev bir adım atılmıştı. Artık bu çalışmanın sonuçlarını diğer insanlar ile de paylaşma vakti gelmişti.

4 Eylül 1882 günü Thomas Edison ve çalışma arkadaşları bir mahalleyi elektrik tesisastı ve buna bağlı ampuller ile donattılar ve bu kurdukları sisteme elektrik verdikleri anda her taraf ışıl ışıl oldu. Artık insanoğlu bu muazzam icadın farkındaydı ve birebir yaşamaya başlamıştı. Bundan sonra dünya eskisi gibi olmayacaktı.
 

Son düzenleyen: Moderatör:

Dine

Özel Üye
#2
Dünden Bu Güne Ampul


Ampul nasıl bulundu?

EDİSON AMPULÜ NASIL İCAT ETTİ


Edison bir dinleme gezisi sırasında metal fabrikatörü ve Amerika dinamo makinesinin imalatçısı Willam Wallace’ın yaptığı yeni elektrik lambasını gözden geçirmeye davet edildi. Edison tahta çerçeveyle hareket eden iki koldan ibaret basit cihazın karşısına grafit plaka iliştirilmişti.Her iki plakayı birleştiren elektrik akımı ve mavi ışık yayı gibi görünüyordu.Gözleri kamaştıran bu alev, grafit plakaları çabucak eritiveriyordu.
Edison bu sahneyi konuşmadan seyrediyordu. Elektrik ışığı! Cidden büyük fikirdi bu! İnsanlık öteden beri geceyi gündüze çevirmeye uğraşmış; bunun için mum,yağ ve nihayet 19.yüzyılın başından beri hava gazı kullanmıştı.Madem ki bilim insanlığa elektriği hediye etmişti.Elektriğin ideal bir enerji kaynağı olduğu meydandaydı. Fakat Wallece’in metodu Edison’a doğru bir yol görünmüyordu. Yanındakilere döndü ve “Zannedersem ben daha iyisini yaparım” dedi.


Edison'un 40-50 iş arkadaşıyla işe koyulma tarzı, bilim araştırmaları tarihinde eşsizdir.Ara vermeden çalışıyorlardı.Atölyede yapılan ufak cam ampullerin içerisindeki hava,elektrik akımının kızgın hale getireceği maddenin yanmasına engel olmak için boşaltıyordu. Fakat esas mesele bu maddenin ne olacağı konusundaydı.Kimi maddeler çok az dayanabiliyor, kimileri çok pahalıya mal oluyordu. Halbuki Edison öylesine ucuz bir lamba yapmak istiyordu ki,herkes alıp evine takabilsin.Kömürleştirme işleminden geçmiş mukavva, hindistan cevizi kabuğu, mantar, hatta laboratuarı gezmeye gelen bir misafirin kızıl sakalından bir iki tel bile denendi.


Durmadan çalışmak yüzünden Edison’un gözleri yanıyor, dayanılmaz sancılar veriyordu. Ama o bunları kimseye söylemiyor, sadece hatıra defterine kaydediyordu.

Peşpeşe deneylerin sürdüğü bir gün asistanı “Artık bu işten vazgeçsek!” deyiverdi.
“Niçin?”
“Çünkü şu ana kadar iki bin deney yaptık ve hiçbir sonuç alamadık!”Edison hemen itiraz etti:
“Bu doğru değil...Evet, amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir.Çünkü aradığımız şeyin yaptığımız şeyin yaptığımız bu iki bin deney içinde bulunmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.”

1879 Kasım’ında Edison bir gece yazı masasının başına oturmuş, sönük bir puroyu emerek ne yapacağını düşünüyordu. Dalgın dalgın ceketinin düğmelerinden birini çevirirken düğme koptu.Üstünden bir iplik parçası sarkıyordu.Birden yerinden fırladı, laboratuara geçti ve teknisyenlerine iplik parçasını gösterdi. ” Böylesini acaba ceyran nakledici olarak kullandık mı hiç? Demek kullanmadık!Öyleyse gidin bir yumak ip alın,ufak parçalar halinde kesin, kömürleştirin ve lambalarınızı takın.”

Asistanları sonuç ummamakla beraber hemen dediğini yaptılar.Edison’un bu fikri, bu sahadaki çalışmalarından vazgeçmeden önce başvurulacak son çare olarak görülüyordu.

Kömürleştirilen iplikler her seferinde kırılmasına rağmen bu hassas ipliklerden biri kırılmadan lambaların birine takılabildi.Lambanın havası hemen boşaltıldı.Lambaya elektrik verildiğinde iplik kızdı ve tatlı sarı bir ışık meydana geldi.Edison ve arkadaşları ışığı meydana geldi.Edison ve arkadaşları ışığa büyülenmiş gibi bakıyorlar.Acaba ne kadar sürecekti?Ampul saatlerce sönmedi.Süren çalışmalar sonunda elektrik santrali yapmak, 900 binada elektrik şebekesi kurmak,binlerce sayaç yerleştirmek,duylarıyla beraber 14.000 ampul yapmak gerekti.

4 eylül 1882’de meşhur mucidin bir işareti üzerine akım verildiği zaman, bütün mahallenin yüzlerce binasında binlerce elektrik hallenin yüzlerce binasında binlerce elektrik ampulü yandı ve etrafa parlak, tatlı ışıklar saçılmaya başladı.

Edison devrinin en büyük meraklısı ilan edildi.Herkes sadece lambaları değil,onu da görebilmek için akın etti. Edison’u tanımayan kimse kalmadı.


MENLO PARK

Edison'un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey'deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison birçok icadını resmi olarak bu laboratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.
Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık'ında Edison'un laboratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer'ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880'de Edison'un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton'ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison'a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür.

Alıntıdır
 

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

#3
Ampul (Fransızca: (une) ampoule) elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde volfram tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 3000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison'un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur.
Şu an günümüzdeki ampullerin kimileri 2 yıl, kimileri 8 yıl dayanabilir.[kaynak belirtilmeli] Thomas Edison'in ampulü icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır. Elektrik ile çalışır.
Enerji tasarrufu için tasarruf ampulü kullanılması yararlıdır.