Angelina Jolie hakkında...

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Angelina Jolie (1975 - ...)


4 Haziran 1975, Los Angeles'da dünyaya gelen güzel aktrisin sinema tutkusu çok küçük yaşlara dayanıyor. Babası Jon Voight bir aktör, annesi eski bir aktris Marcheline Bertrand ve kardeşi James Haven Voight ise bir yönetmen. Bu ailenin içinde yetişip de başka bir mesleği seçmek olanaksızdı herhalde. Angelina'nın sinemaya ilk adım atışı çok küçük yaşlarda oldu. Jolie, 11 yaşında Lee Strasberg Theater Instititute'a kaydoldu. İlk sahne deneyimini ise bundan altı yıl önce, Hal Ashby'nin yönettiği "Looking' to Get Out" adlı filmle yaşadı.

16 yaşına geldiğinde ilk olarak modellik yapmaya başlayan ve bu sırada Meatloaf, the Lemonheads, Lenny Kravitz ve Rolling Stones gibi müzisyenlerin kliplerinde görünen genç yıldız, daha sonra New York Üniversitesine kaydını yaptırdı. Okul yıllarında Los Angeles'taki The Met Theatre Group adlı tiyatro grubuna katılan Jolie, burada Ed Harris ve Holly Hunter gibi yıldız oyuncularla çalışma fırsatı buldu.

" Bir şeyleri ifade etmeyi seviyordum... Her fırsatta birilerine bir şeyleri anlatmaya çalışmak istiyordum ve hala istiyorum...Değişik duyguları keşfetmek, insanları dinlemek ve değişik şeyler hissetmek beni mutlu ediyor.İşte bence böyle bir insan oyuncudur" diyerek oyunculuğa neden yöneldiğini açıklayan Angeline Jolie, ilk filmi " Cyborg II: Glass Shadows " de ( 1993 ) bir insan-robotu canlandırdı.

1995 yılında rol aldığı ikinci filmi " Hacker " ile sinemada istediğini bulamayan genç oyuncu, bir süre yalnızca tiyatro ile ilgilendi. Bu sırada zamanın özgür ruhlu İngiliz aktörlerinden Jonny Lee Miller ile evlenen Jolie, 1999 yılında olaylı bir şekilde kocasından ayrıldı.

1996 yılı yapımı " Foxfire " ile sinemada ikinci kez şansını deneyen Angelina Jolie, aynı yıl içerisinde oynadığı " Love Is All There Is " ile dikkatleri üzerinde topladı. David Duchovny ile başrolünü paylaştığı " Playing God " da bir gangesterin metresini canlandırarak iddialı olduğunu gösteren Jolie, eleştirmenlerden iyi not alsa da izleyicilerin gözüne giremedi.

1997, yeni bir başlangıç yapma fırsatını kollayan genç yıldızın yılı olacaktır. TV dizisi " George Wallace "taki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve Emmy Ödülü adaylığını kazanan Jolie, ertesi yıl bir HBO yapımı olan " Gia " adlı filmde AIDS hastası bir modeli canlandırdı. Oldukça cesur, vahşi, ama tamamıyla kontrollü bir oyunculuk portresi çıkaran aktris, bu rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre'nin sahibi olurken, Emmy Ödülüne aday olmayı da unutmadı.

1999 yılında Billy Bob Thornton ile birlikte oynadığı " Pushing Tin " filmiyle çıkışını sürdüren Jolie, aynı yıl içerisinde Denzel Washington'un da yer aldığı "The Bone Collector" adlı filmde rol aldı.

Hem duygusal ve hem de fiziksel anlamda sınır tanımayan genç yıldız, " Girl, Interrupted "da Winona Ryder ve Whoopi Goldberg ile karşımıza geldi. Altın Kürenin yanı sıra En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında da ödülleri toplayan Angelina Jolie, 2000 yılında Nicolas Cage ile birlikte " 60 Saniye "de ( Gone in 60 Seconds ) rol aldı.

" Oynamak ne uydurmaktır ne de yalan söylemektir. Oynamak daha ziyade karaktere yakın olan tarafınızı bulmak ve diğer tarafları unutmaktır. Ve sanırım benim bir yanım sürekli olarak, tamamıyla dürüst olmanın neresinin yanlış olduğunu merak ediyor " diyerek oyunculuğa nasıl baktığını anlatan Angelina Jolie, " Girl, Interrupted " adlı filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülünün sahibi oldu.

Kendisiyle yapılan bir röportajda sorulan bir soru üzerine " Terapi mi ? Buna ihtiyacım yok. Seçtiğim roller zaten bir anlamda benim terapim oluyor. " diyerek sinema ile kişiliği arasındaki bağı açıklayan Jolie, başarısının nedenini de buna bağlıyor.

2001 yılında da başarılı yapımlarla hayranlarının karşısına çıkmaya devam eden aktris, Antonio Banderas ile birlikte rol aldığı " Original Sin " filminin ardından, sanal dünyanın efsanevi kahramanı Lara Croft'u canlandırdığı " Lara Croft: Tomb Raider " filmi için kamera karşısına geçti.

Jolie 2002 yılında ise "Hayatın Hakkını Ver"'de güzel bir muhabiri canlandırdı.Son olarak da Mr. and Mrs. Smith fiminde rol aldı.
 

#2
Doğum: 4 Haziran 1975, Los Angeles.

Tam Adı: Angelina Jolie Voight. Soyadı olarak bilinen "Jolie" aslında ikinci ismi.

Aile Durumu: Babası aktör Jon Voight, annesi eski aktris Marcheline Bertrand. Kardeşi yönetmen James Haven Voight.

İlişkiler: 1995'ten 99'a kadar İngiliz aktör Johnny Lee Miller ile evli kaldı daha sonra boşandı. Mayıs 2000'de Billy Bob Thornton ile evlendi. 18 Temmuz 2002'de boşanma davası açtılar.

Eğitim: New York Üniversitesinde sinema eğitimi aldı.

İlk Filmi: 1982 yılında Hal Ashby'nin yönettiği "Looking to Get Out" adlı komedi filminde ilk rolünü oynadı.

Ödüller: Henüz 25 yaşında olmasına rağmen, ikisi TV dizisi ile olmak üzere üç tane Altın Küre kazanmış durumda. "Girl, Interrupted" ile yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar aldı.

Dövme: Vücudunda birçok dövme var. Bunlar Japonca'da ölüm anlamına gelen bir işaret, iki kızılderili sembolü ve büyük bir siyah haç.

Biliyor musunuz?: Bir süre profesyonel modellik yapan Angelina Jolie, aynı zamanda Meat Loaf ve Lenny Kravitz gibi isimlerin video kliplerinde oynadı.

Bunu biliyor musunuz?: Babası John Voight 1978'de Vietnam savaşından sakat dönen bir askeri oynadığı "Coming Home" filmi ile en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazanmıştı.

Söz: "Terapi mi? Buna ihtiyacım yok. Seçtiğim roller benim terapim."

"Hep kötü kız karakterleri oynadığım için insanlar otomatikman beni gerçekten öyle sanıyorlar. Kötü bir sırrım varmış gibi veya devamlı ölümü düşünen biri olarak görüyorlar. Eğer ölümü bazı insanlardan daha fazla düşünüyorsam, bu hayatı onlardan daha çok sevdiğimden dolayı."