Anne Duası.

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Anne Duası.

Musa Aleyhisselam bir gün: "Ya Rabbi, Cennet’te benim komşum kim
olacak, bana bildir de gidip onunla görüşeyim" dedi.
Musa Aleyhisselama söyle vahyedildi.
Falan beldeye git! Orada-çarşının başında bir kasap dükkanı var. O
dükkanın sahibi olan kasabı gör! O veli bir kulumdur. Yalnız bilesin ki, onun çok önemli bir isi vardır.Çağırırsan gelmez. İşte o senin cennetteki komşundur.
Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti. Kasabı buldu ve ona:
"Ben sana misafir geldim" dedi.

Kasap Musa Aleyhisselami tanımıyordu. Ona "Hoş geldin!" deyip bir kenara
oturttu.Dükkandaki isi bitince de alıp evine götürdü. Evinin bas kösesine oturtup çok ikramda bulundu.
Musa Aleyhisselam, ev sahibini dikkatle takip ediyordu.Ev sahibi kasabın ocakta çömlek içinde, et pişirdiğini gördü. Et pisince çömlekteki eti küçük
küçük parçalara ayırdı.Bunları bir tabağa koyup, bir kenara bıraktı. Sonra bir et parçası daha çıkartıp, onu da misafiri Musa Aleyhisselam’a ikram ederek dedi ki:"Benim önemli bir isim var. Sen beni bekleme, yemeğini ye"!
Sonra da yanından ayrıldı. Önemli bir isim var deyince, Musa Aleyhisselam, önemli isi nedir diye merak etti ve gizlice kasabı takip etti.
Kasap; Musa Aleyhisselam’ın yanından ayrıldıktan sonra, yandaki odaya geçti.Duvarda asılı duran büyük bir zembili indirdi. Zembilde çok ihtiyar,
mecalsiz bir kadın vardı.Kadına küçük küçük parçaladığı etleri yedirdi. Karnini güzelce doyurduktan sonra, altındaki kirlenmiş bezleri aldı, yerine temizlerini koydu. Sonra kirli bezleri yıkayıp astıktan sonra ellerini yıkayıp Musa Aleyhisselam’in yanına geldi, daha yemeğe baslamadığını gören kasap sordu: "Niçin yemeğe başlamadınız?"

Musa Aleyhisselam: "Sen bana zembildeki sırrı söylemedikçe bir lokma bile
yemem"dedi."Mademki merak ettin anlatayım: Ey misafir, bu zembildeki benim yaşlı annemdir. Çok yaşlı olduğu için takatten düştü. Evde bakacak başka kimsem de yok.Evleneceğim, fakat hanımım annemi incitir, onu üzer diye evlenemiyorum. İşe gittiğimde herhangi bir hayvanın kendisine zarar vermemesi için onu gördüğün gibi bir zembile koydum. Her gün gelip
iki öğün yemek yediriyorum. Diğer hizmetlerini de görüp gönül rahatlığıyla isime gidiyorum".

Bunun üzerine Musa Aleyhisselam dedi ki: "Ancak anlamadığım bir şey daha
var. Sen annene yemek yedirip su içirdikten sonra,dudaklarını kıpırdatıp bir şeyler söyledi, sen de AMİN dedin. Annen ne söyledi ki amin dedin?",
"Annem, her hizmet edişimde Allah (c.c) seni Cennette Musa Aleyhisselam’a komşu
eylesin diye dua eder.Ben, hiç ihtimal vermediğim halde, bu güzel duaya amin derim. Ben kimim ki,O büyük Peygamberle komşuluk edebileyim. Onunla komşuluk edebilecek ne amelim var ki!?"

O zamana kadar kim olduğunu saklayan Musa Aleyhisselam buyurdu ki : "Ey
Allah (c.c) ’ın sevgili kulu, ben Musa’yim. Beni sana Allah-u Tealâ gönderdi. Annenin rızasını kazandığın için Cennet-i Â’lâyi ve orada bana komşu olmayı kazandın".

Kasap hemen kalkıp Musa Aleyhisselamın elini öptü ve sevinç içinde yemeğini
yedi.

Allah-u Tealâ sizleri ANNE şefkatinden mahrum etmesin ve ANNE bedduasından uzak kılsın.