[Antalya] Olympos - Kadir's Tree Houses

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kadir's Tree Houses Ağaç evleri, jungle kamp ile yörük obası kırması orjinal ve espirili bir yer. Tekirova'nın Olympos mevkiinde kurulu bulunan tesis, macera ruhunu henüz yitirmemiş gezginler için ideal bir mekan. Torosların ayağında, harikulade güzel doğa içinde, dere kenarında, çam ağaçları üzerine kondurulmuş bir dizi derme çatma ahşap ev. Uluslararası Backpacking camiasında müthiş popüler olan Kadir's Yörük Tree Houses Ağaç evleri, geçen yıl o kesimin gözde dergilerinden TNT'de yeryüzünün en iyi hosteli seçildi. Tesiste atmosfer sıcak ve candan, yemekler ucuz ve kaliteli. Denize Olympos haraberleri içinden 2 km yürüyerek veya ücretsiz servisten yararlanılarak ulaşılıyor.

20 yıl önce bir kaç evle yapımına başlanan Kadir's Yörük Tree Houses Ağaç evleri, bugun 300 kişiye hizmet verebilen, 100 bungalow, 15 kabin ve 10 dorm odadan oluşan bir komplex olarak karşınızda.

"Burası herkesin eşit olduğu, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, dünya insanlarının toplandığı, barışın, dostluğun, kardeşliğin ve sevginin yaşandığı bir kamp"

Kadir Kaya 20 yıl önce bu bölgeye ilk kez geldiğinde elektrik bile yokmuş. Tabiri caizse Robinson Crusoe hayatı yaşmaya başlamış. İlk 7-8 sene güçlükler çekmiş ancak bugünlere kadar getirmeyi başarabilmiş. Aslında tesis medeniyetten elbette nasibini almış. Küçük bir internet kafesi ve minik bir de kütüphanesi bulunuyor.

Sabah kahvaltısında 5 çeşit alternatif sunan Kadir's, akşam yemeğinde ise vejetaryen ağırlıklı bir mönü sunuyor. Et ürünlerinin de bulunduğu restoranda taze deniz mahsulleri uygun fiyatlara yenebiliyor.

BBC televizyonu burada "Sırt Çantalıların İpekyolu Belgeseli" adıyla iki kez çekim yapmış. Discovery Channel'da da Türkiye'nin tanıtımının yapıldığı bir saatlik bir programda gösterilmiş. Hatta "Odyssey" filmi de burada çekilmiş ve filmin anısına kampın girişine filmde kullanılan kocaman bir öküz maketi konulmuş. Hatta ismini buradan almış Öküz Bar yörenin tek barı...

Tahta evlerin kurucusu, dünyanın dört bir yanından gelmiş sırt çantalılara hizmet veren Kadir Kaya, buradaki yaşamı Birleşmiş Milletler kampına benzetiyor ve ekliyor: "Burası herkesin eşit olduğu, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, dünya insanlarının toplandığı, barışın, dostluğun, kardeşliğin ve sevginin yaşandığı bir kamp..." diyor.

Kadir'in Yeri'nden Olympos'un o eşsiz kumsalına 1,5 km kadar yürümeniz gerekiyor. Bir başka tabirle 10 dakika kadar vakit alıyor denize ulaşmak. Çakıl sahili güneşlenmek ve özellikle kafa dinlemek için oldukça ideal. Büyük turistik merkezlerde görülen o insan yığını görüntünün aksine tertemiz deniziyle kucaklaşan tenha sahilinde güneşlenmek herhalde her tatilcinin özlemini çektiği birşey olsa gerek... Sahilin tam ortasından akan çay ise doğal bir duş alanı sunuyor. Kumsalın sol tarafına doğru 300 m. kadar ilerleyince Çıralı'ya ulaşılıyor. Caretta Caretta cinsi su kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı bu kumsal görülmesi gereken bir doğa harikası...

Aylaklığa övgü...

Aslında ciddi bir ihtiyaç olabiliyor bazen kafada hiçbirşey olmadan yaşayabilmek... Şöyle aylak aylak birkaç gün geçirmeyeli ne kadar oldu acaba..? Eğer kafanızı boşaltıp deşarj olmaya gerçekten kararlıysanız bu iş için ideal bir mekan Olympos...

İletişim

Adres: Kadir's Yörük Top Tree House Olympos / ANTALYA
Tel: +90 242 892 12 50
Cep: +90 533 354 99 41
Fax: +90 242 892 11 10